Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Нове про доплати за несприятливі умови праці педагогічним працівникам

21.05.2025

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 8.11.2024 № 1286 «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» з урахуванням змін, внесених постановою Кабміну від 27.12.2024 № 1515, починаючи з 1 січня 2025 року педагогічним працівникам закладів освіти провадяться доплати за роботу в несприятливих умовах праці у розмірі 1300 грн на місяць, а з 1 вересня – 2600 грн. 

Тим педагогічним працівникам, які працюють у закладах загальної середньої освіти, включаючи дошкільні відділення, така доплата здійснюється за рахунок окремо передбаченої у Державному бюджеті України на 2025 рік цільової субвенції місцевим бюджетам з виділенням на її виплату 11 997 100 тис грн. 

Постановою Уряду № 1515 дозволено виплачувати таку доплату також за рахунок місцевих бюджетів або одночасно з різних місцевих бюджетів. 

Педагогам інших закладів та установ освіти таку доплату провадять за рахунок видатків місцевих бюджетів за рішенням органів місцевого самоврядування. Таке право їм надано постановою Кабміну № 1515.

Доплата провадиться відповідно до тарифікації, зокрема й за різними педагогічними посадами. Така доплата нараховується також під час заміни тимчасово відсутніх педагогічних працівників та незалежно від форми освітнього процесу, тобто і при дистанційній формі. Її мають нараховувати педпрацівникам також під час канікул учнів, що не збігається з їх відпусткою, а також при оплаті з погодинного розрахунку, зокрема й за сумісництвом. 

Відповідно до пункту 2 постанови Кабміну № 1286 педагогічним працівникам, які за основним місцем роботи у закладі загальної середньої освіти за основною посадою мають навчальне навантаження менше ставки або виконують обсяг педагогічної роботи менше ставки, доплата встановлюється у встановлених розмірах, незалежно від обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, що виконується педагогічним працівником.

Тобто тим педагогічним працівникам, які мають тижневе навантаження менше норми на ставку, або виконують обсяг педагогічної роботи менше ставки, порядок виплати доплати зберігається (лист МОН від 31.12.2024 № 1/24704-24). 

Сума доплати за несприятливі умови праці враховується під час визначення розміру середньої заробітної плати педагогічного працівника для оплати щорічних відпусток, перебування на курсах підвищення кваліфікації, відрядження, тимчасової втрати працездатності тощо. 

За інформацією МОН, в обсягах субвенції не враховано видатки на встановлення доплати педагогічним працівникам інклюзивно-ресурсних центрів, вчителям-логопедам, які залучені в заклади загальної середньої освіти для проведення корекційно-розвиткових занять на умовах цивільно-правових угод, учителям-логопедам логопедичних пунктів. 

Однак доплата за несприятливі умови праці таким працівникам може виплачуватися за рахунок коштів місцевих бюджетів.

МОН наголошує, що у разі недостатності щомісячних призначень субвенції на виплату доплати, є можливість додаткового виділення коштів для деяких територіальних громад за наслідками проведеного департаментами державних адміністрацій аналізу помісячного розпису міжбюджетних трансфертів за цією бюджетною програмою з повідомленням до МОН. 

Щодо наближення видатків за цією бюджетною програмою з червня на лютий-травень, то Держказначейство повідомило МОН про такі зміни до розпису та помісячного розподілу субвенції на зазначені доплати. Наприкінці лютого Казначейством перераховано на рахунки місцевих бюджетів додатковий обсяг субвенції згідно із зазначеними змінами до розпису державного бюджету.

МОН наголошує, що доплата за роботу в несприятливих умовах праці можлива також за рахунок освітньої субвенції, яка спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників певних типів закладів та установ освіти, зокрема й закладів загальної середньої освіти (крім дошкільних підрозділів таких закладів). 

Однак ця виплата не повинна призводити до зменшення розміру (чи скасування) інших надбавок і доплат, на які має право педагогічний працівник. Надбавка за складність, напруженість у роботі та доплата за роботу в несприятливих умовах праці регулюються різними нормативними актами і їх встановлення і виплата ніяк не пов’язані одна з одною.

Наголошено на неприпустимості при встановленні доплати за роботу в несприятливих умовах праці педагогічним працівникам, зокрема й в закладах загальної середньої освіти, зменшувати розміри інших надбавок і доплат, зокрема й надбавки за престижність педагогічної праці, яка відповідно до постанови Кабміну від 23.03.2011 № 373 встановлюється у розмірі від 5 до 30% посадового окладу (ставки заробітної плати). Про це та інше йдеться в листі МОН України від 12.03.2025 № 1/4747-25.

При цьому варто ураховувати, що пунктом 3.4.6 Галузевої угоди на 2021-2025 роки Сторони угоди рекомендують керівникам закладів та органів освіти не допускати утворення залишків освітньої субвенції; використовувати їх за цільовим призначенням для виплати надбавок «за престижність педагогічної праці» в максимальних розмірах, встановлення надбавок за складність, напруженість, за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи педагогічним працівникам закладів освіти в повному обсязі без обмеження граничними розмірами за кожною з них.

Пунктом 6.3.20 Галузевої угоди Сторони Угоди рекомендують керівникам закладів та установ освіти забезпечити встановлення надбавок педагогічним працівникам відповідно до постанови Кабміну № 373 в максимальному розмірі, з оплатою за тарифікацією.

Згідно з пунктом 1.4 Галузевої угоди положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

https://pon.org.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
25.02.2025
Лист МОУ: Щодо правомірності відмови військовослужбовцям у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛИСТ від 20.02.2025 р. № 220/13/ВихЗПІ/152 У відповідь на Ваш запит на публічну інформацію щодо правомірності відмови у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою. Щодо ...
18.03.2025
Щодо обов'язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників
Влаштувалася нещодавно на роботу і хочу, щоб моя трудова книжка зберігалася у роботодавця, написала про це заяву. Однак роботодавець відповів, що трудова книжка має зберігатися у працівника, бо його може бути оштрафовано за порушення правил зберігання трудових книжок. Чи може роботодавець на підстав...
12.03.2025
Лист Мінекономіки: Щодо розрахунку середньої заробітної плати
Лист Мінекономіки від 07.03.2025 № 2704-25/20968-01 щодо розрахунку середньої заробітної плати
Нове
21.05.2025
Планується реформа підтримки сімей: 50 тисяч гривень всім жінкам, які народили дитину
В Україні планують реформувати систему підтримки сімей у період до та після народження дитини шляхом надання виплат. Про це йдеться в проєкті, розміщеному для обговорення на сайті ФПУ. Проєктом пропонується: надавати допологову підтримку вагітним жінкам (у розмірі 100 % заробітної плати застрах...
21.05.2025
Пільги на житлово-комунальні послуги: хто саме та якими видами пільг може скористатися
В Україні понад 1,5 млн громадян користуються пільгами на житлово-комунальні послуги. Для того, щоб ви могли визначити, чи маєте право на призначення цих пільг, а якщо маєте, то яких саме, розповідаємо про пільги на ЖКП детальніше. Що таке пільга? Пільга – це встановлена законодавством перев...
21.05.2025
Інфографіка: алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Пояснюємо алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику. https://www.facebook.com