Ганна (ім’я змінено) повідомила, що роботодавець скоротив посаду не попередивши про це працівників. Вона самостійно виховує трьох дітей яким не виповнилося чотирнадцяти років. З розповіді пані Ганни, в день коли вона вийшла на роботу, і як зазвичай збиралась приступити до своїх посадових обов’язків, зайшов директор підприємства і поставив її перед фактом, що вона скорочена.
Жінка пішла до відділу кадрів щоб з’ясувати причину звільнення, але їй видали трудову книжку та ознайомили з наказом.
Пані Ганна поцікавилась у інспектора, чи правомірним було таке скорочення її посади та чи може вона поновитися на роботі?
Інспектор праці Східного міжрегіонального управління роз’яснив ситуацію та підтвердив наявність у Ганни права на відновлення на роботі та пояснив, що роботодавці нерідко допускають різного роду порушення під час здійснення процедури скорочення працівників, що, в свою чергу, дає підстави працівнику для поновлення на займаній посаді.
Під час спілкування з роботодавцем, інспектор праці нагадала про законну процедуру вивільнення працівників, а саме відповідно до частини першої статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Звільнення з цієї підстави допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу частина друга статті 40 КЗпП України.
Відповідно до статті 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.
Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до частин першої та другої статті 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема:
Для поновлення на роботі пані Ганна за порадою посадовця звернулася до роботодавця з вимогою добровільно поновити її на роботі з відповідною письмовою заявою, а роботодавець, завдяки роз’ясненню інспектора праці поновив жінку на роботі анулювавши попередній наказ про скорочення штату.
Небайдужість посадових осіб та позитивний досвід спілкування з інспекторами праці зміцнює взаємну довіру та надає допомогу тим, хто опинився у складній життєвій ситуації, а також сприяє якомога швидшому подоланню тимчасових труднощів.
https://smu.dsp.gov.ua