Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи можна отримати компенсацію за відпустку, не використану через хворобу?

26.07.2021 85 0 0

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку.

Тож, якщо працівник захворів під час відпустки, вона продовжується на кількість днів, протягом яких працівник відповідно до лікарняного листка був непрацездатний.

У разі перенесення щорічної відпустки новий строк її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Якщо причини перенесення відпустки на інший період настали під час її використання, то невикористана частина відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період із дотриманням вимог ст. 12 Закону № 504 (ч. 4 ст. 11 Закону № 504).

З огляду на викладене настання обставин, зазначених у ч. 2 ст. 11 Закону № 504, не означає, що працівник може на свій розсуд переносити відпустку на період, що безпосередньо настає за днем припинення дії цих обставин. Навіть у разі продовження відпустки у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю працівника невикористана частина відпустки після закінчення зазначених обставин не використовується працівником самостійно, вона має бути надана шляхом видання роботодавцем наказу (розпорядження) на підставі лікарняного листка працівника та його заяви.

Водночас відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 504 за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. Тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менша ніж 24 календарних дні (далі – к. д.).

Отже, у разі виконання умови щодо використання працівником у відповідному робочому році щорічної відпустки тривалістю 24 к. д. частина відпустки, не використана через хворобу працівника, може бути замінена грошовою компенсацією на підставі листка непрацездатності, заяви працівника та наказу роботодавця про надання такої компенсації.

Якщо дата продовженої відпустки або дата наказу роботодавця про виплату компенсації припадає на наступний місяць після первинного надання щорічної відпустки, слід розрахувати нову середню зарплату згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати зазначеної компенсації.

Водночас треба сторнувати суму відпусткових, що припадають на дні тимчасової непрацездатності працівника, нарахувати лікарняні та відпусткові за календарні дні продовженої відпустки, виходячи з нової середньої зарплати.

Крім того, лікарняні беруть участь в обчисленні середньої зарплати для оплати часу продовженої відпустки або виплати компенсації.

Лист Мінекономрозвитку від 15.10.20 р. № 3512-06/62457-09

Коментарі до матеріалу