Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Мобілізація: перелік осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації та як реалізувати своє право на відстрочку під час мобілізації

15.03.2023 55 0 0

Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україні запровадили воєнний стан. Тоді ж було оголошено загальну мобілізацію. Наразі українці фіксують пожвавлення мобілізації. Повістки вручають на вулиці, у торговельних центрах і громадському транспорті.

Про поняття мобілізації та перелік осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації  та як реалізувати своє право на відстрочку під час мобілізації консультують фахівці Чутівського бюро правової допомоги Полтавщини.

Що таке  мобілізація?

Згадане питання регулюється Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Цей Закон встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов’язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі – підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов’язки громадян щодо здійснення  мобілізаційних заходів

Мобілізація – комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу.

Хто має право на відстрочку від мобілізації?

Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». містить чіткий перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації:

 • Працівники, які заброньовані за державними органами підприємствами, установами, організаціями
 • Особи з інвалідністю
 • Особи, визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я (до 6 місяців)
 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років
 • Особи, які самостійно виховують дитину до 18 років
 • Особи, які виховують дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину, якій не встановлено інвалідність
 • Особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (своїми чи одного з подружжя)
 • Особи, у яких на утриманні повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи
 • Особи, у яких на утриманні діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування
 • Особи, які мають дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи одного з подружжя) з І або ІІ групою інвалідності
 • Опікуни недієздатних осіб
 • Особи, які мають неповнолітню дитину, якщо один із подружжя проходить військову службу
 • Працівники військового управління та правоохоронних органів
 • Студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою
 • Наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки
 • Особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО (військовослужбовці, добровольці тощо)

Як реалізувати своє право на відстрочку під час мобілізації?

Щоб отримати відстрочку від призову під час мобілізації за наявності для цього підстав, Вам потрібно подати заяву про відстрочку та додати до неї документи, які підтверджують, що Ви дійсно не підлягаєте призову.

Таку заяву потрібно подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку або призову. Ви можете подати заяву про відстрочку при отриманні повістки або ж коли потрібно отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.
Другий крок – додавання до заяви необхідного переліку документів задля підтвердження факту наявності підстави відстрочки. Тобто це можуть бути: медичні довідки, висновок МСЕКу, свідоцтво про народження дитини або медичні документи, що підтверджують стан здоров’я родичів.
Третій крок – заяву будуть реєструвати у журналі вхідної кореспонденції територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Четвертим кроком буде розгляд заяви комісією ТЦК та СП щодо надання відстрочки.
Останній крок – отримання виписки з книги протоколів. У виписці зазначають дані особи, що подавала заяву та претендує на відстрочку, дату народження, безпосередньо саму підставу відстрочки, номер і дату протоколу засідання комісії та підписи членів комісії.
Варто пам’ятати, що отримати відстрочку від призову на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можна лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини Ви не зможете подати заяву про відстрочку, навіть якщо у Вас є для цього підстави.

https://legalaid.gov.ua

Коментарі до матеріалу