Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Мін’юст роз’яснює: як військовим оформити заповіт і довіреність без нотаріуса

30.04.2025

Нині, коли кожна хвилина може стати вирішальною, військові та їхні родини не завжди мають змогу звернутися до нотаріуса. У таких випадках Закон дозволяє посвідчувати заповіти та довіреності в особливому порядку – без нотаріуса, але з дотриманням чітких вимог.

Хто може посвідчити заповіт чи довіреність?

Згідно зі статтями 245 та 1252 Цивільного кодексу України, у місцях дислокації військових частин, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, заповіти та довіреності працівника, члена його сім’ї та члена сім’ї військовослужбовця можуть бути посвідчені командирами (начальниками) цих частин, з’єднань, установ або закладів. Такі документи прирівнюються до нотаріально посвідчених.

На що обов’язково звернути увагу?

  •  Конфіденційність. Робоче місце для посвідчення має гарантувати дотримання нотаріальної таємниці (стаття 8 Закону «Про нотаріат»).
  •  Ідентифікація особи. Перед посвідченням посадова особа має встановити особу, що звернулася за таким посвідченням, перевірити її цивільну дієздатність та дійсність її намірів.
  •  Текст документа. Він повинен бути чіткий, зрозумілий, із зазначенням дат словами.
  •  Заборона конфлікту інтересів. Посадові особи не можуть посвідчувати документи на себе, своїх рідних або від їхнього імені.

Посвідчення заповіту — ключові умови:

1. Свідки – не менше двох. Вони мають бути присутніми, чути текст і власноручно підписати документ. Свідком не може бути: спадкоємець, член його сім’ї, родич, інша посадова особа.

2. Форма заповіту – письмова, з обов’язковим зазначенням місця, часу, дати складення, а також місця народження заповідача. Підписується заповідачем власноручно. Якщо заповідач унаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати заповіт, за його дорученням, у його присутності та в присутності запрошених ним двох свідків, заповіт може підписати інша фізична особа (п. 7 Порядку посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 419, далі –Порядок). Не допускається вчинення заповіту через представника. Текст заповіту складається так, щоб розпорядження заповідача не викликало непорозумінь чи сумнівів під час оформлення спадщини.

3. Заповіт складається у двох примірниках: один видається заповідачу, інший – направляється за належністю для подальшої реєстрації у Спадковому реєстрі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 164 (далі – Постанова № 164).

Посвідчення довіреності

  •  Текст довіреності має містити: місце і дату складення (підписання), повні дані обох сторін (у т. ч. всі дані адвоката, якщо це довіреність на нього), строк дії, на який вона видана. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Разом із тим, довіреність, у якій не зазначена дата її посвідчення, є нікчемною.
  •  Підпис довірителя обов’язковий в присутності посадової особи, яка посвідчує довіреність. У разі фізичних вад або хвороби, підписує інша особа; відомості про таку особу та причини, з яких довіритель не може підписати документ самостійно, зазначаються у посвідчувальному написі.

Один примірник залишається у довірителя або надсилається представникові; другий – передається для реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей.

Реєстрація заповітів/довіреностей, прирівняних до нотаріально посвідчених в умовах війни

Згідно з Постановою № 164, встановлено спеціальний порядок реєстрації деяких документів, посвідчених військовим командуванням та керівництвом правоохоронних органів. Це стосується довіреностей (за винятком тих, що стосуються нерухомості, цінних паперів та корпоративних прав) і заповітів військовослужбовців та працівників силових структур, які беруть участь у захисті країни.

Після посвідчення командиром (начальником) або уповноваженою ним особою ці документи протягом п’яти днів передаються до Генерального штабу ЗСУ, Міністерства оборони або іншого відповідного центрального органу. Ці органи у свою чергу, пересилають їх до Міністерства юстиції України або його територіального управління, які вже забезпечують передачу документів нотаріусу (державному або приватному) для обов’язкової реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей або Спадковому реєстрі.

Важливо. Посадові, службові особи при посвідченні заповітів і довіреностей зобов’язані зберігати нотаріальну таємницю та не розголошувати інформацію, яка стала їм відома.

Інформація станом на 29.04.2024

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
04.02.2025
Міноборони розʼяснює, як в Резерв+ згенерувати електронне направлення на ВЛК
Застосунок Резерв+ дає військовозобов’язаному зручну можливість за власним бажанням подати запит та отримати електронне направлення на проходження ВЛК. Без необхідності відвідувати ТЦК. Міноборони відповідає на ключові запитання про нову функцію. Що змінилось для військовозобов’язаного...
19.02.2025
Відпустки без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану
Посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області провели інформаційний семінар в одній із районних адміністрацій Запоріжжя.  Серед ключових питань було надання відпусток без збереження заробітної плати. Інспектори роз’яснили, що, відповідно до статті 12 Закону України &...
14.02.2025
Президент підписав закон про продовження строку для проходження ВЛК обмежено придатними
Президент підписав Закон України від 12.02.2025 р. № 4235-IX  (законопроєкт № 12457) щодо обов’язковості проходження громадянами України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повторного медичного огляду та визначення кінцевого строку його проведення. Згідно із ...
Нове
02.05.2025
Чи можна відкликати заяву про звільнення
 Так. Але лише якщо звільнення ініціював сам працівник. Відкликати заяву про звільнення за власним бажанням можна впродовж 2 тижнів після її подання. Як це зробити  Усно або письмово. Письмова форма надійніша, адже вона може слугувати  доказом у разі трудового спору.  &nb...
02.05.2025
Як додати/вилучити уповноважених спеціалістів для роботи в кабінеті страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України?
В особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано можливість доступу до кабінету страхувальника уповноважених спеціалістів, які мають службовий кваліфікований електронний підпис. При цьому право додавати/вилучати уповноважених спеціалістів для...
02.05.2025
Як отримати допомогу на поховання?
Українці можуть отримати грошову допомогу на поховання. Її розмір залежить від категорії, до якої належав померлий, наприклад — пенсіонер, безробітний тощо. Звернутися по допомогу можуть члени сім’ї або людина, яка фактично здійснила поховання померлого. Куди звертатися та які документ...
Центр сповіщень

⚠ Ви не авторизовані!

Особистий кабінет, обране, моя база та інші сервіси доступні лише авторизованим користувачам. Будь ласка, увійдіть до свого облікового запису або зареєструйтеся.

За сьогодні