Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Комітет ВРУ підтримав законопроект про ліквідацію МСЕК

12.11.2024 11 0 0

Система медико-соціальної експертизи (МСЕК) для встановлення інвалідності, що залишилася в Україні у спадок з радянських часів, давно сприймалася суспільством як застаріла та забюрократизована. Війна виявила недоліків ще більше у роботі цієї системи, яку тепер чітко асоціюють з хабарництвом.  

З метою забезпечення належного захисту прав та законних інтересів громадян України та недопущення зловживань у сфері медико-соціальної експертизи, Президент України своїм Указом №732/2024 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів» доручив Уряду у місячний строк розробити та подати до Парламенту відповідний законопроект, щоб вже з початку наступного, 2025 року, застаріла та корумпована система медико-соціальної експертизи в Україні була повністю ліквідована та замінена на нову ефективну систему оцінювання повсякденного функціонування людини.

4 листопада цього року на виконання Указу Глави Держави Уряд вніс до Верховної Ради відповідний законопроект реєстр. №12178.

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, який визначено головним з  підготовки цього законопроекту до розгляду на пленарному засіданні Парламенту, розглянув його на своєму засіданні  6 листопада 2024 року.

Голова Комітету Михайло Радуцький під час обговорення законопроекту, підкреслив нагальність та важливість цієї законодавчої ініціативи. «Стара і корумпована система МСЕК настільки себе скомпрометувала, що подолати негативні наслідки та відновити довіру громадян до неї можна лише кардинальними рішеннями», - зазначив він.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко представив присутнім основні положення законопроекту реєстр. №12178. Зокрема, він зазначив, що законопроект пропонує внесення комплексних змін до 27 кодексів і законів України, якими передбачена трансформація процесів оцінки обмеження повсякденного функціонування особи та встановлення інвалідності. Нова система має запрацювати з 1 січня 2025 року, а існуючи медико-соціальні експертні комісії буде ліквідовано до 31 грудня цього року. При цьому запропоновані законопроектом зміни не будуть стосуватися вже встановлених соціальних гарантій для осіб з інвалідністю та процесу проведення медико-соціальної експертизи для дітей.

Зокрема законопроект передбачає:

  • перенесення експертизи (яка тепер називатиметься оцінюванням повсякденного функціонування особи) в кластерні та надкластерні лікарні, що забезпечить доступність проходження для людини та покращить кадровий компонент комісій;
  • проведення оцінювання  відповідними експертними командами, які будуть  формуватися з використанням інформаційно-комунікаційної системи у сфері охорони здоровʼя індивідуально для кожного випадку;
  • розробку з урахуванням міжнародних вимог та стандартів спеціальних критерії оцінювання з підтвердженням їх через електронну систему охорони здоров’я;
  • направлення особи на проходження оцінювання безпосередньо сімейним або лікуючим лікарем;
  • цифровізацію всього процесу оцінювання  та запровадження електронного направлення для проходження оцінювання та інше.

Законопроектом чітко визначаються  функції  експертних команд та  встановлюються спеціальні антикорупційні запобіжники щодо їх роботи.

Також передбачено, що голова та члени експертних команд нестимуть  цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом за неправомірні рішення, дії чи бездіяльність, у тому числі за незаконне розголошення інформації про особу стосовно якої проводиться оцінювання   повсякденного функціонування. Крім того, на  членів експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування поширюватиметься антикорупційне законодавство.

Представляючи законопроект Віктор Ляшко повідомив також, що наразі розробляється постанова Уряду, яка передбачає відповідний перехідний період на час впровадження нової системи та початку її робити, щоб усі, хто потребує проходження експертизи, могли отримати необхідні послуги.

Розглянувши законопроект р. № 12178 Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду законопроекту у першому читанні прийняти його за основу з урахуванням необхідності його доопрацювання відповіло до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради.

За це рішення проголосувало 10 народних депутатів:

  • Лада Булах, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Юрій Заславський, Яна Зінкевич, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина.

На засіданні Комітету 6 листопада 2024 року також було розглянуто та підтримано у першому читанні проект Закону України про систему охорони психічного здоров’я в Україні (р. № 12030), поданий  народним депутатом України Булах Л.В та іншими народними депутатами України (всього 67 НДУ).

Цим законопроектом передбачено прийняття цілісного закону, що регулюватиме правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи охорони психічного здоров’я в Україні, яку буде побудовано за кращими міжнародними практиками на основі неухильного дотримання прав людини, принципу орієнтованості на людину та  біопсихосоціальної моделі надання послуг зі збереження психічного здоров’я та благополуччя населення.  Необхідність створення відповідного законодавчого підґрунтя для розбудови психологічної та психотерапевтичної служб підтверджена результатами реалізації Всеукраїнської  програми ментального здоров’я «Ти як?», яка почала працювати в Україні з травня 2022 року за ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської, і завдяки якій нині триває побудова української власної унікальної системи якісних і доступних послуг з охорони психічного здоров’я, спрямована на забезпечення відновлення ментального благополуччя кожного індивіда.

За  рішення щодо підтримки цього законопроекту у першому читанні та доопрацювання до другого читання відповідно до частини першої статті 116 Регламенту ВРУ проголосувало 10 народних депутатів:

Лада Булах, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Валерій Дубіль, Юрій Заславський, Яна Зінкевич, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький. Утрималась - Ольга Стефанишина.

Крім того, Комітетом розглянуто підготовлений до другого читання проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів реєстр. №11389, який був прийнятий Верховною Радою у першому читанні за основу 10 жовтня цього року.

Розробка цього законопроекту передбачена Планом законопроектної роботи Верховної Ради на 2024 рік.  Він розроблений Міністерством охорони здоров’я у співпраці з народними депутатами – членами Комітету. Метою законопроекту є удосконалення регулювання виробництва та обігу харчових доповнювачів на ринку України з урахуванням вимог законодавства ЄС у цій сфері, а також практичного досвіду його застосування в окремих європейських країнах.

Прийняття цього законопроекту у другому читанні і в цілому як Закону підтримали 11 народних депутатів: Лада Булах, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Валерій Дубіль, Юрій Заславський, Яна Зінкевич, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина. 

Також Комітет розглянув в порядку контролю питання про вимоги програми медичних гарантій 2025 року для контрактування надавачів медичних послуг. Голова Національної служби здоров’я України Гусак Н.Б. поінформувала учасників засідання про оновлені вимоги для медичних закладів у рамках Програми медичних гарантій (ПМГ) на 2025 рік.

https://www.rada.gov.ua

Коментарі до матеріалу