Що робити працівникам, якщо їхні трудові права порушуються?
Про порушення трудових прав повідомляють у ЗМІ, про це свідчить судова практика, а також звернення громадян.
Якщо ви вважаєте, що умови вашої роботи загрожують вашому здоров’ю чи здоров’ю людей, які вас оточують, а роботодавець не слідує нормам законодавства про працю, ви маєте право:
відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля. Про це слід негайно повідомити безпосереднього керівника або роботодавця. Факт наявності такої ситуації за необхідності підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства за участю представника профспілки, членом якої ви є, або уповноваженої працівниками особи з питань охорони праці (якщо професійна спілка на підприємстві не створювалася), а також страхового експерта з охорони праці.
За період простою із зазначених вище причин, які виникли не з вини працівника, за ним зберігається середній заробіток.
Ви також має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує вимоги законодавства про працю та з охорони праці, не додержується умов колективного договору. У цьому разі працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку. (ст. 38 КЗпП, ст. 6 Закону України «Про охорону праці»).
Також ви маєте право звернутися до:
➡️ роботодавця для отримання роз’яснень, інформації щодо обставин порушених прав та отримати відповіді у письмовому вигляді у встановлений законом термін;
➡️професійної спілки (у разі її утворення), до завдань якої, зокрема належить представництво інтересів працівників у взаємовідносинах з адміністрацією медичного закладу, іншими органами та установами, нагляд за дотриманням законодавства про працю;
➡️територіального органу Державної служби України з питань праці.
Форма для подання електронних звернень громадян за посиланням.
➡️правоохоронних органів, якщо ви постраждали від адміністративних чи кримінальних правопорушень;
➡️суду за захистом своїх порушених прав.
https://smu.dsp.gov.ua
Коментарі до матеріалу