Студенти вищих навчальних закладів (далі – ВНЗ) та учні (слухачі) професійно-технічних навчальних закладів (далі – ПТНЗ) можуть проходити на підприємстві як стажування, так і виробничу практику. Досить часто ці поняття плутають. Багато запитань також виникає щодо порядку оподаткування доходів практикантів та нарахування ЄСВ підприємством. Інформація, зібрана у цьому спецвипуску, допоможе розібратися, у чому різниця між ними, правильно оформити практикантів та/або стажистів, а також не допустити помилок у питаннях оплати їх праці.
Основними нормативними документами, що регламентують відносини між підприємством і практикантом або стажистом, є:
Виробнича практика є невід'ємною частиною навчального процесу під час навчання як у ПТНЗ, так і у ВНЗ. Практикант – це учень ПТНЗ або студент ВНЗ, який проходить виробничу практику в процесі навчання
На підприємстві практиканти із закладу профтехосвіти
Стажування та проходження практики в установі
Стажування – це набуття досвіду роботи шляхом виконання професійних завдань у вільний від навчання час. Стажист – це учень ПТНЗ або студент ВНЗ, який продовжує навчання за обраною професією на подальших, тобто вищих, кваліфікаційно-освітніх рівнях і проходить стажування у вільний від навчання час.
Як правильно оформити на роботу стажиста
Як правильно оформити стажування студентів
База практики не зобов'язана приймати в штат практиканта-студента. Якщо практикант не зарахований на штатну посаду, то немає необхідності подавати про нього повідомлення до органу ДПС і нараховувати йому зарплату. Адже в такому разі трудові відносини не виникають. Відповідно, відпаде й обов’язок укладати трудовий договір. Якщо підприємство все-таки вирішить зарахувати студента на штатну посаду, то необхідно: укласти із практикантом строковий трудовий договір (тому що час практики студента обмежено тимчасовими рамками); подати повідомлення про прийнятого працівника до органу ДПС; нараховувати новому працівникові зарплату.
Як здійснюється оплата праці та оподаткування доходів практиканта, а також як складати «трудову звітність» у такому разі, детально розглянуто в матеріалах:
Студент проходить практику на підприємстві: чи потрібно платити йому зарплату?
Хто зобов’язаний утримувати та сплачувати ПДФО із зарплати студентів-практикантів?v
За яких умов отримає ПСП студент, що працює?
Оформлюємо трудову книжку молодому спеціалісту
Визначаємо базу нарахування ЄСВ
Коли потрібно заповнювати форму № 1-РС
Ведення табеля обліку робочого часу
Якщо в період стажування студенти ВНЗ або учні ПТНЗ виконують професійні роботи відповідно до наданих завдань, підприємство оплачує всі роботи згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок. Така заробітна плата є об’єктом для нарахування ЄСВ, ПДФО і військового збору.