Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Практика та стажування в установі

28.03.2021 3124 0 2

Студенти вищих навчальних закладів (далі – ВНЗ) та учні (слухачі) професійно-технічних навчальних закладів (далі – ПТНЗ) можуть проходити на підприємстві як стажування, так і виробничу практику. Досить часто ці поняття плутають. Багато запитань також виникає щодо порядку оподаткування доходів практикантів та нарахування ЄСВ підприємством. Інформація, зібрана у цьому спецвипуску, допоможе розібратися, у чому різниця між ними, правильно оформити практикантів та/або стажистів, а також не допустити помилок у питаннях оплати їх праці.

Нормативно-правове забезпечення

Основними нормативними документами, що регламентують відносини між підприємством і практикантом або стажистом, є:

  • Закон від 10.02.98 р. № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту»
  • Закон від 05.09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту»
  • Постанова КМУ від 07.06.99 р. № 992 «Про затвердження Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики»
  • Постанова КМУ від 16.01.13 р. № 20 «Про затвердження Порядку укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях і Типової форми договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях»
  • Наказ Міносвіти від 08.04.93 р. № 93 «Про затвердження Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України»

Як правильно оформити

Виробнича практика є невід'ємною частиною навчального процесу під час навчання як у ПТНЗ, так і у ВНЗ. Практикант – це учень ПТНЗ або студент ВНЗ, який проходить виробничу практику в процесі навчання

На підприємстві практиканти із закладу профтехосвіти

Стажування та проходження практики в установі

Стажування – це набуття досвіду роботи шляхом виконання професійних завдань у вільний від навчання час. Стажист – це учень ПТНЗ або студент ВНЗ, який продовжує навчання за обраною професією на подальших, тобто вищих, кваліфікаційно-освітніх рівнях і проходить стажування у вільний від навчання час.

Як правильно оформити на роботу стажиста

Як правильно оформити стажування студентів

Оплата праці та оподаткування

База практики не зобов'язана приймати в штат практиканта-студента. Якщо практикант не зарахований на штатну посаду, то немає необхідності подавати про нього повідомлення до органу ДПС і нараховувати йому зарплату. Адже в такому разі трудові відносини не виникають. Відповідно, відпаде й обов’язок укладати трудовий договір. Якщо підприємство все-таки вирішить зарахувати студента на штатну посаду, то необхідно: укласти із практикантом строковий трудовий договір (тому що час практики студента обмежено тимчасовими рамками); подати повідомлення про прийнятого працівника до органу ДПС; нараховувати новому працівникові зарплату.

Як здійснюється оплата праці та оподаткування доходів практиканта, а також як складати «трудову звітність» у такому разі, детально розглянуто в матеріалах:

Студент проходить практику на підприємстві: чи потрібно платити йому зарплату?

Хто зобов’язаний утримувати та сплачувати ПДФО із зарплати студентів-практикантів?v

За яких умов отримає ПСП студент, що працює?

Оформлюємо трудову книжку молодому спеціалісту

Визначаємо базу нарахування ЄСВ

Коли потрібно заповнювати форму № 1-РС

Ведення табеля обліку робочого часу

Чи здійснювати доплату викладачу за класне керівництво, якщо його група проходить практику за межами навчального закладу

Якщо в період стажування студенти ВНЗ або учні ПТНЗ виконують професійні роботи відповідно до наданих завдань, підприємство оплачує всі роботи згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок. Така заробітна плата є об’єктом для нарахування ЄСВ, ПДФО і військового збору.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали