Нагадаємо, що порядок і форма Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту (далі – Повідомлення) затверджені постановою КМУ від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником».
Постановою КМУ від 21.02.2025 № 184, яка набрала чинності з 26.02.2025, форму Повідомлення було викладено в новій редакції. З цієї ж дати роботодавці мали подавати Повідомлення за новою формою. Але нова форма в програмах для звітування (зокрема, в М.Е.Doc) з’явилася лише наприкінці квітня, тому багатьох роботодавців цікавить, чи передбачено штрафні санкції за подання Повідомлення за старою формою в період з 27.02.2025 до 30.04.2025.
Щодо цього питання держоргани надали кілька роз’яснень, які суперечили одне одному. Зокрема, у роз’ясненні Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці було зазначено, що за подання Повідомленння за старою формою може бути накладено штраф як за інші порушення законодавства про працю. Але через кілька днів управління змінило думку й видалило із роз’яснення речення про накладення штрафу.
Своєю чергою, ДПС в останньому роз’ясненні зазначила, що на початку квітня були підготовлені проєкти форматів нового Повідомлення, які станом на 2 квітня були додані до Реєстру електронних форм податкових документів ДПС (проєкт для розробників). Але у квітні скористатися ними роботодавці не могли, оскільки ні в е-кабінет, ні в програмне забезпечення різних програм нові формати не було внесено. І лише 1 травня вони з'явилися в е-кабінеті в статусі затверджених. Тож з 1 травня для подання Повідомлення до ДПС слід застосовувати нові формати:
Наголосимо на неправомірності накладення на роботодавців штрафу за подання Повідомлення за старою формою як за порушення інших вимог законодавства про працю, передбачене абзацем десятим ч. 2 ст. 265 КЗпП.
Водночас ч. 4 ст. 24 КЗпП визначено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення територіального органу ДПС про прийняття працівника на роботу.
Отже, у КЗпП наголошено на обов’язковості подання Повідомлення. Тож його подання за старою формою (оскільки вчасно не були підготовлені формати нового Повідомлення) не вважається порушенням інших вимог законодавства про працю.