Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Записи до трудових книжок – згідно з оновленим класифікатором професій (огляд наказу № 1084)

Анна Семененко

14.01.2016 2287 0 0

З 01.10.15 р. набув чинності наказ Мінекономрозвитку від 02.09.15 р. № 1084, яким унесено зміни до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 (далі – Класифікатор). Класифікатор використовується при внесенні в установленому порядку записів до трудових книжок працівників. Такі записи мають відповідати професійним назвам робіт, що містяться у Класифікаторі.

Класифікатор сформований із 9 розділів, серед яких, зокрема: професіонали (розд. 2), фахівці (розд. 3), найпростіші професії (розд. 9). Ці розділи містяться в додатку А (обов‘язковому). Додаток Б (довідковий) – це абетковий покажчик професійних назв робіт; додаток В (обов‘язковий) – це похідні слова до професій (професійних назв робіт).

Так, завдяки додатку В утворюються похідні назви професій шляхом додання похідних слів, наприклад провідний економіст, головний лікар, молодша медична сестра, заступник головного бухгалтера. На час проходження стажування до професійних назв робіт професіоналів (наприклад, лікар, провізор, викладач, аудитор, архіваріус, що містяться в розд. 2 Класифікатора) та фахівців (наприклад, лаборант, фармацевт, бухгалтер, технік, що містяться в розд. 3 Класифікатора) додається похідне слово «стажист».

Також є можливість у дужках зазначити:

  • складові професійної назви роботи: директор установи (організації); керівник хору (фольклорного ансамблю); віце-президент національної академії (наук, мистецтв та ін.);
  • напрям використання професійної назви роботи: молодший науковий співробітник (патологія, токсикологія, фармакологія, фізіологія, епідеміологія); історик (економіка);
  • споріднену (однотипну) професійну назву роботи, яка застосовується окремо в межах даної класифікаційної групи: молодша медична сестра (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця).

Зміни, запроваджені Наказом № 1084, стосуються додатків А та Б Класифікатора. Для прикладу наведемо нижче, як перейменовано деякі професійні назви робіт, або ж які нові назви з‘явилися в ньому:

Код Класифікатора

Професійна назва роботи після внесення змін

Професійна назва роботи до внесення змін

1

2

3

2149.2

Фахівець з питань цивільного захисту

Фахівець із цивільної оборони

2310.2

Богослов

Викладач вищого навчального закладу

2320

Вчитель загальноосвітнього навчального закладу

Вчитель середнього навчально-виховного закладу

2331

Вчитель загальноосвітнього навчального закладу

Вчитель початкового навчально-виховного закладу

2419.3

Детектив

Не було

Водночас зауважимо, що оновлення не торкнулося багатьох назв професій, які на сьогодні фактично майже не застосовуються. Ідеться про те, що досі невідомо, які обов’язки та вимоги встановлено до деяких посад працівників. Наприклад, на сьогодні це стосується таких професіоналів, як «стратиграф», «петрограф», «енохімік», «девіатор», які входять до розд. 2 Класифікатора, оскільки кваліфікаційних характеристик на них немає.

Немає характеристик і для професії «збирачі сміття та подібні до них чорнороби», відомо тільки про обов’язки та вимоги за схожими професіями: прибиральник виробничих приміщень, робітник з благоустрою територій (див. наказ Мінсоцполітики від 29.12.04 р. № 336).

Тож, на нашу думку, видається доцільним не лише продовжити роботу з упорядкування професійних назв робіт та приведення їх у відповідність до реалій сьогодення. Необхідною є розробка кваліфікаційних характеристик за тими посадами, які містяться у Класифікаторі, але характеристики за ними в установленому порядку дотепер не затверджені (зокрема, для вчителів). Це дозволить вводити до штатного розпису установ посади, необхідні для забезпечення їх функціонування, дотримуючись хоча б вимог щодо їх назви, а також затверджувати посадові інструкції працівників виходячи з фактично покладених на цих працівників обов’язків.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали