Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Новостворені посади для закладів охорони здоров’я

21.12.2018 36595 0 2


З метою оптимізації управління закладами охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) у межах медичної реформи відповідно до ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров’я, пп. 8 п. 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою КМУ від 25.03.15 р. № 267, наказом МОН від 31.10.18 р. № 1977 (далі – Наказ № 1977) унесено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженого наказом МОЗ від 29.03.02 р. № 117 (далі – Довідник). Наказ № 1977 набирає чинності з 01.01.19 р. (крім абзацу сьомого пп. 1 п. 2, який набирає чинності з 01.01.22 р.). Розглянемо ці зміни.


З Довідника вилучено для нових призначень після 01.01.19 р. кваліфікаційні характеристики таких посад: головний лікар лікувально-профілактичного закладу; головний лікар обласної, центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень; заступник головного лікаря обласної, центральної міської, міської, центральної районної та районної лікарень; заступник головного лікаря з медсестринства. Працівники, які обіймали посади заступника головного лікаря з медсестринства до набрання чинності Наказу № 1977 продовжують виконувати свої обов’язки.

До Довідника додали кваліфікаційні характеристики: генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ; заступника генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ; медичного директора; начальника (завідувача, керівника) структурного підрозділу ЗОЗ.

А тепер розглянемо, що це за нові посади та які їх кваліфікаційні характеристики.

Генеральний директор (директор)/ начальник (завідувач) ЗОЗ

Обов’язки

Відповідно до Наказу № 1977 до компетенцій генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ належать питання господарської діяльності. Зокрема, він:

  • керує згідно із чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю ЗОЗ, відповідає за фінансово-господарські результати його діяльності;
  • організує розроблення та забезпечує реалізацію довгострокової стратегії розвитку закладу на основі потреб громади та ринкової ситуації;
  • організує формування та моніторинг виконання операційних планів;
  • забезпечує виконання всіх зобов’язань перед державним та місцевим бюджетами, державними позабюджетними соціальними фондами, постачальниками, замовниками та кредиторами, а також виконання господарських і трудових договорів;
  • організує роботу та ефективну взаємодію всіх структурних підрозділів, спрямовує їх діяльність на розвиток і вдосконалення з урахуванням соціальних та ринкових пріоритетів, підвищення ефективності роботи ЗОЗ, якості та конкурентоспроможності послуг, що надаються, їх відповідність стандартам надання медичної допомоги та задоволення потреб замовників і споживачів у відповідних видах медичної допомоги;
  • забезпечує залучення коштів на інвестиційні потреби закладу;
  • уживає заходів щодо забезпечення ЗОЗ кваліфікованими працівниками, а також найкращого використання знань та досвіду працівників;
  • відбирає та призначає працівників на вакантні посади закладу;
  • уживає заходів щодо створення безпечних і сприятливих умов праці, додержання вимог законодавства про охорону навколишнього середовища;
  • забезпечує розроблення, укладення та виконання колективного договору;
  • розв’язує питання щодо фінансово-економічної та господарської діяльності ЗОЗ у межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам директора, керівникам виробничих підрозділів, функціональних підрозділів ЗОЗ;
  • здійснює зовнішнє представництво закладу в адміністративних органах, засобах масової інформації тощо;
  • затверджує правила внутрішнього трудового розпорядку, тривалість щоденної роботи та графіки змінності з додержанням установленої тривалості робочого тижня.

Кваліфікаційні вимоги

Досить цікавими є кваліфікаційні вимоги до цієї посади.

До 01.01.22 р. – вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань «Управління та адміністрування», або «Публічне управління та адміністрування», або «Право», або «Соціальні та поведінкові науки», або «Гуманітарні науки», або «Охорона здоров’я» та спеціалізацією «Організація і управління охороною здоров’я».

З 01.01.22 р. – вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань «Управління та адміністрування», або «Публічне управління та адміністрування», або «Охорона здоров’я», або «Право», або «Соціальні та поведінкові науки», або «Гуманітарні науки».

У разі освіти в галузі знань «Охорона здоров’я», «Право», «Соціальні та поведінкові науки» або «Гуманітарні науки» вимагається також наявність вищої освіти (магістерський рівень) у галузі знань «Управління та адміністрування» або «Публічне управління та адміністрування» (крім керівників ЗОЗ, які надають лише первинну медичну допомогу).

Стаж роботи на керівних посадах: для закладів національного рівня – не менше 10 років, обласного рівня – 7 років, районного рівня – 5 років. Для керівників ЗОЗ, які надають тільки первинну медичну допомогу, – не менше 3 років стажу за основою спеціальністю або одного року на керівних посадах.

Виходячи з вищезазначеного, можемо зробити такий висновок. До 2022 року обіймати посаду директора на конкурсних засадах може претендент із гуманітарною освітою, правознавець, економіст, лікар, управлінець. З 2022 року претенденти, які не мають управлінської або менеджерської освіти в галузі знань «Управління та адміністрування» або «Публічне управління та адміністрування», повинні будуть додатково здобути її.

Отже, головні лікарі, які до 01.01.22 р. не отримають вищої освіти в галузі знань «Управління та адміністрування» або «Публічне управління та адміністрування», не зможуть претендувати на посаду генерального директора (директора), а тільки на посаду медичного директора.

Проте слід пам’ятати, що головні лікарі, які вже уклали чи укладуть трудові договори до моменту, коли Наказ № 1977 набере чинності (тобто до 01.01.19 р.), працюватимуть за старою моделлю: керуватимуть і адміністративними, і медичними процесами – до закінчення терміну, визначеного в договорі.

Записи в документах

Записи про назву роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Національному класифікаторі ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі – ДК 003:2010) та згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту населення від 29.06.93 р. № 58. А тому керівники підприємств, оформлюючи кадрову документацію (трудові книжки, накази, штатні розписи тощо), мають записувати назви посад відповідно до ДК 003:2010.

З генеральним директором усе просто: код 1210.1 – керівник підприємства (установи, організації) охорони здоров’я (генеральний директор, директор, головний лікар та ін.).

Медичний директор

Обов’язки

Медичний директор займатиметься лише питаннями медицини. А саме він:

  • здійснює керівництво ЗОЗ (крім аптечних закладів) у порядку делегованих йому керівником повноважень із медичних питань, відповідно до чинного законодавства;
  • у разі відсутності керівника за його дорученням виконує його обов’язки;
  • організовує надання пацієнтоорієнтованих послуг із медобслуговування населення з додержанням галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;
  • розробляє та впроваджує в закладі систему безперервного вдосконалення якості послуг із метою гарантування безпеки пацієнтів, своєчасності допомоги, економічної ефективності, досягнення найкращих результатів на основі наукових знань та принципів доказової медицини;
  • координує зовнішню та внутрішню взаємодію підрозділів ЗОЗ. Відповідає за організацію безперервного професійного розвитку медичного персоналу.

Кваліфікаційні вимоги

Вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра та спеціальністю галузі знань «Охорона здоров’я» з подальшою спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоров’я».

Стаж роботи: на керівних посадах для закладів національного рівня – не менше 5 років, обласного рівня – не менше 3 років. Для закладів районного рівня – 5 років за основною лікарською спеціальністю. Для керівників ЗОЗ, які надають лише первинну меддопомогу, – не менше 3 років стажу за основною (лікарською) спеціальністю або одного року на керівних посадах.

Кваліфікаційна характеристика медичного директора поширюється на посади медичного директора відповідно до спеціалізації діяльності відповідного ЗОЗ.

Записи в документах

Якщо із кваліфікаційними характеристикамита вимогами все зрозуміло, то як правильно зазначати цю посаду в трудових книжках, наказах, штатних розписах тощо, – питання досить контраверсійне. На сьогодні ДК 003:2010 не містить професійної назви роботи «медичний директор» і не передбачає можливості утворити таку назву посади з наявних у ньому професійних назв робіт. Тому, з одного боку, треба очікувати, коли внесуть зміни до ДК 003:2010, з іншого – можна спробувати все ж утворити професійну назву роботи.

У додатку В «Похідні слова до професій (професійних назв робіт)» ДК 003:2010 визначено, що похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, усунення дублювання, збереження коду новоутвореної професії. Назви професій можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності, за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено в ДК 003:2010 чи відповідних законодавчо-правових актах.

Отже, відповідно до примітки 2 додатка В до ДК 003:2010 назву професії «директор» (код 1210.1 – керівник підприємства (установи, організації) охорони здоров’я (генеральний директор, директор, головний лікар та ін.) можна розширити, утворивши назву «директор медичний», але ніяк не навпаки.

Отже, на нашу думку, до внесення змін до ДК 003:2010 доцільно застосовувати в кадровій документації назву посади «директор медичний» код 1210.1.

Заступник генерального директора (директора)/ начальника (завідувача) ЗОЗ

Відповідно до Наказу № 1977 заступник генерального директора (директора)/начальник (завідувач) ЗОЗ здійснює керівництво ЗОЗ (крім аптечних закладів) у межах делегованих йому керівником повноважень із питань, безпосередньо не пов’язаних із організацією лікувального процесу, відповідно до чинного законодавства. У разі відсутності керівника за його дорученням виконує його обов’язки.

Обов’язки

У межах делегованих йому повноважень і компетенції:

  • організовує адміністративно-господарську та фінансову діяльність закладу, забезпечує взаємодію підрозділів ЗОЗ;
  • співпрацює з органами державної влади та місцевого самоврядування, ЗОЗ, підприємствами, установами, організаціями;
  • організовує роботу з добору, розстановки та використання працівників, забезпечує належні умови для досягнення працівниками ЗОЗ належного професійного рівня, включно з організацією професійного навчання та забезпечення своєчасного підвищення їх кваліфікації;
  • створює належні умови праці, забезпечує додержання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці та протипожежного захисту;
  • аналізує показники роботи закладу, вживає заходів щодо їх оптимізації.

Кваліфікаційні вимоги

Вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра спеціальності галузі знань «Управління та адміністрування», або «Публічне управління та адміністрування», або «Право», або за спеціальністю «Економіка» галузі знань «Соціальні та поведінкові науки». Стаж роботи за фахом не менше 5 років.

Слід пам’ятати, що відповідно до Наказу № 1977 кваліфікаційна характеристика заступника генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ поширюється на інші посади заступника генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ відповідно до спеціалізації делегованих йому повноважень (з економічних, адміністративно-господарських, правових питань тощо).

Записи в документах

Як уже згадувалося вище, від назв професій можуть утворюватися похідні назви професій (професійних назв робіт, посад) доданням похідних слів (провідний, головний, заступник, молодший, змінний, гірничий, третій тощо), наведених у додатку В. Отже, додавши похідне слово «заступник», утворюємо назву посади «заступник генерального директора (директора)/начальника (завідувача) ЗОЗ» за кодом 1210.1.

Начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу ЗОЗ

Обов’язки

Відповідно до кваліфікаційної характеристики начальник (завідувач, керівник) структурного підрозділу ЗОЗ:

  • здійснює керівництво структурним підрозділом ЗОЗ (крім аптечних закладів), діяльність якого безпосередньо пов’язана з наданням медичної допомоги (послуг), відповідно до чинного законодавства;
  • організовує лікувально-профілактичну та адміністративно-господарську діяльність підрозділу, співпрацює з іншими підрозділами ЗОЗ;
  • забезпечує надання якісної медичної допомоги населенню;
  • забезпечує своєчасне отримання та зберігання лікарських засобів, медичних виробів;
  • здійснює заходи щодо забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов функціонування підрозділу;
  • здійснює контроль за правильним веденням медичної документації, готує та подає керівникові ЗОЗ звіти;
  • розробляє та подає керівнику на затвердження графіки роботи працівників структурного підрозділу, здійснює належну розстановку, використання медичних працівників і організовує їх працю;
  • створює належні умови праці, забезпечує додержання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці та протипожежного захисту;
  • забезпечує належні умови для досягнення працівниками ЗОЗ належного професійного рівня, включаючи організацію професійного навчання та забезпечення своєчасного підвищення їх кваліфікації;
  • аналізує показники роботи.

Кваліфікаційні вимоги

Вища освіта ІІ рівня за ступенем магістра у галузі знань «Охорона здоров’я»; проходження інтернатури за однією зі спеціальностей медичного профілю з подальшою спеціалізацією за профілем структурного підрозділу. Стаж роботи за фахом не менше 3 років.

Записи у документах

У ДК 003:2010 за кодом 1229.5 є професійна назва – начальник (завідувач) структурного підрозділу медичного закладу.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали