Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Розрахунок зарплати працівників закладів охорони здоров'я: рекомендації МОЗ

13.02.2017 14334 0 2


Із цієї консультації ви дізнаєтеся, які надбавки, доплати та підвищення посадових окладів ураховуватимуться під час обчислення заробітної плати працівників закладів охорони здоров'я для забезпечення законодавчо встановленого її мінімального розміру.


Мінімальна зарплата та робочий час

Відповідно до ст. 8 Закону від 21.12.16 р. № 1801-VII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата (далі – МЗП) із 01.01.17 р. становить 3 200 грн.

Крім того, з 01.01.17 р. згідно зі змінами, унесеними до Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108), запроваджено новий механізм формування МЗП та визначено складові заробітку, які не враховуються під час розрахунку МЗП. Відтепер якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір МЗП, потрібно проводити доплату до рівня МЗП щомісячно, одночасно з виплатою зарплати.

Варто зазначити: якщо працівник не виконав місячної норми праці, перебуваючи у відпустці, на лікарняному або працюючи неповний робочий час тощо, то оплата його праці проводиться пропорційно до виконаної норми праці і здійснювати доплату до мінімального розміру не потрібно.

Час простою не з вини працівника згідно зі ст. 113 КЗпП оплачується в розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) без проведення доплати до рівня МЗП.

Крім того, постановою КМУ від 28.12.16 р. № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі – Постанова № 1037) унесено зміни до постанови КМУ від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери». Зокрема, розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду ЄТС установлено на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Тобто з 01.01.17 р. розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду ЄТС становить 1 600 грн. Посадові оклади решти працівників за ЄТС обчислюються шляхом множення 1 600 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт. Важливо, що у 2017 році посадові оклади будуть незмінними цілий рік, тому затверджувати штатні розписи і тарифікаційні списки заклади охорони здоров’я будуть тільки один раз на всі 12 місяців.

Надбавки, доплати та підвищення, які враховуються в розмірі МЗП

Під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру враховуються передбачені Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затвердженими спільним наказом Мінпраці та соцполітики і МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519 (далі – Умови № 308/519), та іншими нормативними актами виплати, а саме:

  • матеріальна допомога (у т. ч. допомога на оздоровлення);
  • щомісячні та щоквартальні премії;
  • підвищення посадових окладів: за наявність кваліфікаційної категорії; за оперативне втручання; за диплом з відзнакою; за керування санітарним транспортом; у зв’язку зі шкідливими і важкими умовами праці;
  • інші підвищення посадових окладів (тарифних ставок), передбачені п. 2.4 Умов № 308/519;
  • доплати: за науковий ступінь; за ненормований робочий день для водіїв легкових та санітарних автомобілів, автомобілів швидкої медичної допомоги; шеф-кухарю, який не звільнений від основної роботи; за суміщення професій (посад), виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника та розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
  • надбавки: за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров’я (постанова КМУ від 29.12.09 р. № 1418); за особливий характер праці (постанова КМУ від 27.03.13 р. № 199); за особливі умови праці (постанова КМУ від 27.03.13 р. № 199); за тривалість безперервної роботи; за почесні звання; за знання та використання в роботі іноземної мови; за спецконтингент; за професійну майстерність; за класність водіям тощо.

У разі подвійної оплати праці за роботу у святкові дні ці виплати також ураховуються до розміру мінімальної заробітної плати.

Виплати, які не враховуються під час розрахунку МЗП

Як передбачено ст. 31 Закону № 108, під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:

  • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
  • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
  • доплати за роз’їзний характер робіт;
  • премії до святкових і ювілейних дат.

До переліку доплат за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, які встановлюються понад мінімальну заробітну плату, можна віднести доплату працівникам, які використовують у роботі дезінфікуючі засоби, передбачену пп. 3.4.7 Умов № 308/519, та доплату робітникам закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, зайнятим на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці відповідно до пп. 3.4.5 цих Умов.

Перелік доплат за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я можна визначити, ураховуючи норми наказу МОЗ від 08.04.14 р. № 248.

Формування фонду оплати праці

З метою уникнення «зрівнялівки» зарплати змінами до Постанови № 1298 передбачено, що керівники установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери мають забезпечити диференціацію зарплати працівників, які отримують зарплату на рівні мінімальної, у межах фонду оплати праці (далі – ФОП) шляхом установлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.

Технічним документом, завдяки якому визначають ФОП працівників закладів, що, своєю чергою, буде затверджено у штатному розписі та кошторисі закладу на відповідний період, є тарифікаційний список (наказ Мінфіну від 01.02.02 р. № 57 та постанова КМУ від 28.02.02 р. № 228).

Для спрощення роботи з визначення розміру зарплати та розміру доплати до рівня МЗП пропонуємо дещо змінити форму тарифікаційного списку працівників, наведену в додатку 1 до Умов № 308/519.

Такі зміни не передбачено жодним нормативним актом, однак, зважаючи на важливість правильного складання тарифікаційного списку для затвердження штатного розпису закладу, пропонуємо застосовувати форму тарифікаційного списку за зразком, що наводиться в кінці консультації (див. фрагмент).

Зокрема, пропонуємо доповнити тарифікаційний список трьома новими стовпчиками: «Місячний фонд заробітної плати без урахування доплати до мінімальної заробітної плати», «Доплата до мінімальної заробітної плати» та «Доплати за шкідливі умови робітникам (додаток 6 до Умов № 308/519), за використання дезінфікуючих засобів, які не враховуються в розмірі мінімальної заробітної плати».

Тобто доплати за шкідливі умови робітникам (додаток 6 до Умов № 308/519) та за використання дезінфікуючих засобів запропоновано вилучити із стовпчика «Доплати, що мають обов’язковий характер» і відобразити їх у колонках 23, 24 фрагмента.

1 из 1

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали