Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Пенсія за вислугу років: преференцій уже немає

20.11.2017 34537 0 1


Протягом останніх років неодноразово видозмінювались норми, що стосуються призначення та виплати пенсії за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров’я, культури,фізкультури та спорту. Розглянемо, що відбулося в цій царині із запровадженням пенсійної реформи.


Загальні норми законодавства щодо пенсії за вислугу років

Почнемо з базових норм законодавства, що визначають можливість отримання пенсії за вислугу років деякими категоріями працівників закладів та установ.

До 01.04.15 р. право на призначення та виплату пенсії за вислугу років згідно з п. «е» ст. 55 Закону від 05.11.91 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788) мали працівники освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років.

Для набуття права та таку пенсію спортсменам – заслуженим майстрам спорту, майстрам міжнародного класу – членам збірних команд згідно з п. «є» ст. 55 Закону № 1788 необхідно було мати загальний стаж роботи не менше 20 років. Для артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів пенсія за вислугу могла призначатись за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 30 років (п. «ж» та ст. 55 Закону № 1788).

З 01.04.15 р. після внесення змін до ст. 55 Закону № 1788 згідно із Законом від 02.03.15 р. № 213-VІІІ (далі – Закон № 213) ситуація змінилась – підстави для набуття права на пенсію за вислугу років стали іншими, збільшився спеціальний стаж, що дає право на таку пенсійну преференцію.

Так, поетапно збільшується тривалість спеціального стажу педпрацівників, лікарів, соцпрацівників (щорічно по 6 місяців) і з 01.04.24 р. або після цієї дати він становитиме не менше 30 років. Спортсменам необхідно набути загального стажу роботи не менше 25 років, артистам – стаж творчої діяльності від 20 до 35 років (п. «е», «є», «ж» ст. 55 Закону № 1788).

Окрім того, згідно із Законом № 213 вищезгаданим категоріям працівників призначення пенсії відбувається після досягнення ними віку 55 років.

Урядові рішення, якими регламентується призначення та виплата пенсії

Посади, на яких необхідно працювати, аби заслужити пенсію за вислугу років артистам, лікарям, учителям, працівникам соцзахисту, наведено:

  • в Переліку посад артистів театрально-концерт­них та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583 (далі – Постанова № 583, Перелік № 583);
  • Переліку закладів та установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою КМУ від 04.11.93 р. № 909 (далі – Перелік № 909).

Для визначення права на одержання пенсії за вислугу років спортсменам застосовується Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років заслуженим майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного класу – членам збірних команд України, затверджений Постановою № 583 (далі – Порядок № 583). Окремого рішення, яким затверджено перелік посад, що мають право на пенсію за вислугу років, для цієї категорії працівників немає.

Підстави для призначення пенсії після запровадження пенсійної реформи

Із набуттям чинності Закону від 03.10.17 р. № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» (далі – Закон № 2148) ситуація стала іншою. Відтепер артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів мають право виходу на пенсію за вислугу років за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та в порядку, ухваленому Кабміном. Призначення та виплата такої пенсії проводиться лише в разі звільнення особи з роботи, що дає право на цю пенсію (ст. 7 Закону № 1788).

Працівників інших професій очікує розчарування, оскільки лише за деяких умов зберігається їх право на призначення пенсії за вислугу років.

У п. 21 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону від 09.07.03 р. № 1058-ІV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) після оновлення його згідно із Законом № 2148 передбачено таке.

Особам, які на день набрання чинності Закону № 2148 мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, установлений, зокрема, ст. 55 Закону № 1788, пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням із дотриманням умов, передбачених Законом № 1788.

Простіше кажучи, умовою збереження права на таку пенсію, зокрема для педагогічних та медичних працівників, а також працівників соціального забезпечення є досягнення пенсійного віку (або до настання такого віку – згідно з абзацом дванадцятим п. «е» ст. 55 Закону № 1788). Звісно ж, такі працівники зобов’язані звільнитися з роботи за спеціальністю, що дає право на пенсію за вислугу років.

Щодо розміру пенсії, то його визначають відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058.

Позитивним є те, що продовжує діяти преференція, установлена у ст. 60 Закону № 1788. Ідеться про пільгове обчислення стажу, тобто зарахування в подвійному розмірі стажу роботи в:

  • лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я;
  • закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД;
  • інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров’я;
  • патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров’я;
  • психіатричних закладах охорони здоров’я.

У свою чергу, право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають особи з вислугою років на відповідних посадах, якщо тривалість спеціального стажу щонайменше становить:

  • на 01.04.15 р. – 25 років;
  • на 31.12.15 р. – 25 років 6 місяців.

Може бути таке, що на зазначені вище дати в осіб немає необхідного спецстажу. Тоді пенсія за вислугу років призначається за умови досягнення віку від 50 до 55 років (тут має значення дата народження) та за наявності 26 років 6 місяців спецстажу.

Приклад
Жінка працювала в лікарні з липня 1988 року на посаді молодшої медсестри (санітарки), із квітня 1992 року і до серпня 2015 року – медсестри хірургічного відділення. Чи є у неї підстави для оформлення пенсії за вислугу років?

Ця особа має право на пенсію за вислугу років лише за таких підстав. Оскільки в розд. 2 Переліку № 909 «Охорона здоров’я» немає посад молодшого медперсоналу, то період роботи з липня 1988 року до квітня 1992 року на посаді санітарки не зараховується до спецстажу, що дає право на таку пенсію. Натомість період роботи на посаді медсестри лікарні, що належить до середнього медперсоналу, входить до цього стажу. Проте, як бачимо, станом на 01.04.15 р. працівниця не набула потрібного спецстажу роботи – не менше 25 років, і на 31.12.15 р. – 25 років 6 місяців. Тому якщо навіть особа досягла віку від 50 до 55 років (залежно від дати народження), на жаль, права на призначення пенсії за вислугу років у неї немає.

Підтвердження наявності спецстажу

Отже, порядок та умови обчислення спецстажу для набуття права на пенсію за вислугу років визначено Законом № 1788, а страховий стаж, залежно від якого визначається розмір пенсії, Законом № 1058.

Насамперед зауважимо: до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, зараховуються лише ті періоди роботи, коли працівник обіймав визначені нормативно-правовими актами посади за основним місцем роботи. Звичайно, підтвердженням цього слугуватимуть відповідні записи, унесені до трудової книжки, де й має бути зафіксована назва установи, закладу, а також повне найменування посади.

Тому кадровим службам закладів потрібно чітко дотримуватися правил унесення записів до трудових книжок, визначених в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженій спільним наказом Мін’юсту, Мін­праці та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58 (далі – Інструкція № 58).

Так, при укладенні із працівником трудового договору та після видання відповідного наказу обов’язковою є фіксація у трудовій книжці працівника необхідних записів. Виходячи з п. 2.14 Інструкції № 58, у графі 3 розд. «Відомості про роботу» зазначається повне найменування установи, а нижче у цій графі робиться запис щодо призначення до певного відділу, підрозділу з їх повним найменуванням (наприклад, відділення анестезіології районної лікарні). Також записується повне найменування професії або посади.

Актуальним у цьому сенсі є питання ще й тому, що, наприклад, спортсменові для набуття пенсії за вислугу років потрібно набути не менше 25 років стажу роботи. Йому треба мати особливі заслуги перед фізкультурним рухом, бути заслуженим майстром спорту, майстром спорту міжнародного класу. І це ще не все – слід не менше ніж 6 років перебувати у складі збірних команд України. Такі вимоги містяться в Порядку № 583.

У цьому Порядку також зазначено, що стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, обчислюється на підставі трудової книжки та інших документів, що підтверджують перебування у складі збірних команд України, а також у разі наявності звання заслуженого майстра спорту або майстра спорту міжнародного класу.

Стосовно бухгалтерських служб, то вони також мають сумлінно виконувати покладені на них посадові повноваження та обов’язки в частині дотримання вимог Закону від 08.07.10 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

За визначенням ст. 1 Закону № 1058 страховим стажем є період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування і за який сплачено страхові внески.

Це важливо через те, що, наприклад, працівникові, який працює на 0,75 ставки і якому нараховується заробіток у розмірі, меншому за мінімальну заробітну плату (далі – МЗП), до страхового стажу кожний місяць такої роботи має зараховуватись пропорційно до сплачених внесків (якщо не здійснено доплати до мінімального розміру страхового внеску).

Додамо: до стажу роботи за спеціальністю, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються повні місяці. Тобто для осіб, для яких така робота на неповну ставку є основним місцем роботи, необхідним є те, щоб щомісяця сплачувався мінімальний страховий внесок (як відомо, він визначається розрахунково як добуток МЗП на розмір внеску, установлений законом на місяць, за який нараховується заробіток).

Тому у звіті щодо здійснення таких операцій необхідно коректно відображати дані про спецстаж.

Особливості підтвердження набутого стажу

Згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.93 р. № 637 (далі – Порядок № 637), є можливість документально підтвердити набутий спецстаж.

Так, у п. 20 Порядку № 637 передбачено: за відсутності відомостей, що визначають право на пенсії за вислугу років органами Пенсійного фонду приймаються уточнюючі довідки установ або їх правонаступників. У цій довідці (підписують її керівник кадрової служби та головний бухгалтер), зокрема, зазначаються:

  • періоди роботи, що зараховуються до спецстажу;
  • професія або посада;
  • характер виконуваної роботи;
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано цю довідку.

Є ще один документ, на який звернемо вашу увагу: Порядок підтвердження періоду роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.06 р. № 18-1, який застосовується за відсутності правонаступника.

Радимо за подібних обставин особам, які мають підстави для одержання пенсії за вислугу років, але не в змозі документально підтвердити необхідний стаж, звернутися до структурних підрозділів Пенсійного фонду, де вони одержать допомогу у зборі офіційних підтверджень щодо стажу роботи.

Застереження для роботодавців

Звертаємо увагу, що найменування посади має точно відповідати найменуванню, зазначеному у Класифікаторі професій ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327. Звісно ж, назва посади (професії), передбачена штатним розписом, також має відповідати цьому Класифікатору, інакше наказом керівника слід буде це впорядкувати. Це, зокрема, випливає із пояснення, наданого в листі Мінсоцполітики від 25.04.13 р. № 336/13/155-13.

Якщо будуть допущені факти внесення некоректних записів у цій частині, то, наприклад, орган Пенсійного фонду не розглядатиме документів, наданих для оформлення пенсії за вислугу років працівникові, через невідповідність найменування його посади згідно із записом до трудової книжки. І цій особі доведеться чимало потурбуватись, щоб уточнити відповідні записи. Кадрова служба муситиме ретельно розібратись у такій ситуації та виправити раніше допущені неточності, хоча ініціатива щодо здійснення коректних записів, звичайно, має виходити від самого працівника.

Підсумовуючи, скажемо, що право на пенсію за вислугу років збережено лише за тими фахівцями, які на день набрання чинності Закону № 2148 мають вислугу років та стаж, необхідний для її призначення. Таким особам слід подати до органів Пенсійного фонду заяву та підтвердні документи. В іншому разі пенсія їм призначатиметься за правилами, що відповідають нормам пенсійного законодавства з урахуванням унесених до них змін Законом № 2148, без надання преференцій у частині призначення пенсії за вислугу років.

Ще додамо: за ст. 7 Закону № 1788 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на неї. Пенсія за вислугу років призначається за умови залишення роботи, яка дає право на цю пенсію. Пенсія за віком, через інвалідність призначається незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

І наостанок – про приємне. Продовжує бути чинним Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою КМУ від 23.11.11 р. № 1191. Тим особам, які працювали в закладах та установах державної та комунальної власності на посадах, що дає право на пенсію за вислугу років згідно з п. «е» та «ж» ст. 55 Закону № 1788 (лікарі, вчителі, соцпрацівки, артисти), одночасно з першою виплатою пенсії призначається грошова допомога в розмірі 10 місячних пенсій.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали