Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи потрібно «дотягувати» до МЗП для нарахування ЄСВ на зарплату засудженого?

12.12.2017 1482 0 1


Чи повинна пенітенціарна установа нараховувати та сплачувати ЄСВ на зарплату засуджених до позбавлення волі, які залучаються до праці в місцях та на роботах, визначених адміністрацією такої установи? У якому розмірі слід нараховувати ЄСВ на зарплату засуджених? Чи потрібно здійснювати донарахування ЄСВ до мінімальної зарплати (далі – МЗП), якщо оплата праці засудженого менша за її розмір?


Закон від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку ЄСВ, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та облік.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить цьому Закону (п. 1 ст. 2 Закону № 2464).

Платниками ЄСВ є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (ЦПД) (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464).

Базою нарахування ЄСВ для зазначених платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізособам за ЦПД (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

Для таких платників ЄСВ установлюється в розмірі 22 % до визначеної в п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 бази його нарахування (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).

Відповідно до п. 1 ст. 118 Кримінально-виконавчого кодексу (далі – КВК) засуджені залучаються до оплачуваної праці на підприємствах або в майстернях колоній, а також на інших підприємствах різних форм власності за умови забезпечення їх належної охорони та ізоляції. Праця засуджених до позбавлення волі регулюється законодавством про працю з особливостями, визначеними КВК.

За нормами п. 1 ст. 122 КВК засуджені до позбавлення волі, залучені до оплачуваної праці за строковим трудовим договором, підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

Отже, пенітенціарна установа або підприємство (установа), яке уклало із засудженим строковий трудовий договір, зобов’язане нараховувати ЄСВ у розмірі 22 % на його заробітну плату (дохід).

Звертаємо увагу: якщо із засудженим укладено трудовий договір, то ЄСВ за ставкою 22 % нараховуватиметься на розмір МЗП, установленої законом на місяць, за який отримано дохід. Ця норма діє, якщо його зарплата не перевищує МЗП.

Якщо ж із засудженим укладено ЦПД, то ЄСВ (22 %) нараховується на визначений заробіток (базу нарахування) незалежно від його розміру.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали