Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Куди перераховувати податки із зарплати працівників підрозділів?

Сергій Наумов

24.04.2017 2832 0 1


Бюджетна установа має на території району структурні підрозділи (станції, очисні споруди та ін.). Заробітну плату працівникам таких підрозділів нараховує бухгалтерія головної установи, яка розташована в районному центрі. Куди в такому разі потрібно перераховувати ПДФО та військовий збір (далі – ВЗ)?


Насамперед слід звернути увагу, що для цілей оподаткування доходів фізичних осіб відокремлені підрозділи юридичної особи визначаються з урахуванням норм Господарського кодексу (далі – ГК) (пп. 14.1.30 Податкового кодексу, далі – ПК).

Так, згідно зі ст. 64 ГК установа може:

  • складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій і т. д.) і функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб і т. д.) – такі підрозділи ще можна назвати неуповноваженими;
  • створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи – такі підрозділи можна назвати уповноваженими в разі, якщо вони зареєстровані як самостійні платники податків.

Платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку) у порядку, установленому наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів».

Порядок сплати (перерахування) ПДФО до бюджету передбачено ст. 168 ПК, відповідно до якої ПДФО, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюд­жетного кодексу (далі – БК).

Відповідно до ст. 64 БК ПДФО, який сплачується податковим агентом – юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента – юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах ПДФО, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Суми ПДФО, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізосіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місце­знаходженням такого відокремленого підрозділу (пп. 168.4.3 ПК).

Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати ПДФО відокремлених підрозділів одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів сплачує (перераховує) суми утриманого ПДФО на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів (пп. 168.4.4 ПК).

Таким чином, якщо юридичною особою створено підрозділи з використанням праці найманих осіб за місцезнаходженням (розташуванням) на іншій території, ніж така юридична особа, і такий підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) ПДФО, то цей податок, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, юрособа перераховує до місцевого бюджету територіальної громади за місцезнаходженням такого підрозділу, попередньо ставши на облік як платник окремих податків до органу ДФС, який здійснює контроль за повнотою надходження податків до бюджету такої громади.

Щодо перерахування ВЗ, то відповідно до пп. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК нарахування, його утримання та сплата (перерахування) до бюджету здійснюються за ставкою 1,5 % у порядку, установленому ст. 168 ПК, тобто за тими самими правилами, що і ПДФО.

Водночас якщо в установи є неуповноважені відокремлені підрозділи, то порядок сплати до бюджету ПДФО, передбачений пп. 168.4.3 ПК, до ВЗ не застосовується. Це пояснюється тим, що зазначена норма регламентує механізм перерахування податку до місцевого бюджету, а ВЗ зараховується до державного бюджету. Тому юрособа повинна перераховувати ВЗ як за себе, так і за неуповноважений відокремлений підрозділ до держбюджету за своїм місцезнаходженням.

Що стосується звітності за формою № 1ДФ, то в разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремої порції за такий підрозділ подає юрособа до органу ДФС за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу ДФС за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

У порції, яка подається за відокремлений підрозділ, зазначаються відомості щодо фізичних осіб (працюючих) цього підрозділу (п. 2.6 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.15 р. № 4).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали