Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як показати в бухобліку повернення помилково виплаченої стипендії?

19.06.2019

У березні студенту була нарахована та виплачена стипендія. У травні виявили, що її нарахували помилково. На початку цього місяця студент повернув помилково отриману стипендію на реєстраційний рахунок закладу освіти. Якими проведеннями відобразити повернення цієї стипендії та відновлення касових видатків?

Напевно, сталася технічна помилка, що й призвела до такого результату.

Законодавством передбачено виникнення лічильних (рахункових) помилок, до яких можна віднести:

  • арифметичні (виникають унаслідок арифметичних розрахунків);
  • емоційні (виникають через неуважність працівника);
  • технічні (трапляються під час порушень у комп’ютерних програмах та комплексах, за допомогою яких проводиться розрахунок та виплата зарплати).

Помилки, допущені та виявлені в поточному звітному періоді в первинних документах, облікових регістрах і звітності, створених вручну, виправляються із застосуванням методу «сторно», додатковими бухгалтерськими проведеннями або коректурним способом. У разі використання останнього неправильний текст або цифри закреслюються і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Закреслення здійснюється однією рискою так, щоб можна було прочитати виправлене (п. 4.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88, далі – Положення № 88).

Помилки в облікових регістрах за минулий звітний період виправляються методом «сторно». Цей спосіб передбачає складання бухгалтерської довідки, в яку помилка (сума, кореспонденція рахунків) заноситься червоним чорнилом, пастою кулькових ручок тощо або зі знаком «–», а правильний запис (сума, кореспонденція рахунків) – чорнилом, пастою кулькових ручок тощо темного кольору. Довідка має містити причину помилки, посилання на документи та облікові регістри, в яких її припустилися, і підписуватися працівником, який її склав, а після перевірки – головним бухгалтером (п. 4.3 Положення № 88).

Унесенням цих даних до облікового регістру в місяці виявлення помилки ліквідується неправильний запис та відображається правильна сума і кореспонденція рахунків.

Добре, що студент добровільно погодився повернути неправомірно отриману стипендію, бо інакше установі довелося б звертатися до суду і тільки на підставі його рішення за допомогою виконавчої служби добиватися повернення стипендії.

Для відображення суми, поверненої як зайво виплачена стипендія, у меморіальному ордері № 2 та бухгалтерській довідці (форми затверджені наказом Мінфіну від 08.09.17 р. № 755) слід здійснити такі записи (суми наведено умовні):


з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

1

Отримано кошти на реєстраційний рахунок

2313

6512

1 089

2

Зменшено профспілковий внесок на суму зайво утриманих та сплачених
у березні внесків

6516

6512

11

3

Зменшено витрати на суму зайво виплаченої стипендії

6512

5511

1 100

4

Здійснено відновлення касових видатків

2313

2313

1 089

Ми робимо зворотні проведення в місяці виявлення помилки.

Якщо помилку виявлено протягом звітного періоду, у разі зменшення витрат на суму зайво виплаченої стипендії варто застосувати субрахунок 8511 «Витрати за необмінними операціями». Проте, оскільки витрати звітного періоду в березні були віднесені на субрахунок 5511 «Фінансові результати виконання кошторису звітного періоду», коригується саме цей субрахунок.

Кошти, які надходять на рахунки розпорядників бюджетних коштів, уважаються отриманими ними доходами або коштами, що відносяться на відновлення касових видатків (пп. 9.4 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.12 р. № 938, далі – Порядок № 938).

За відсутності в платіжному дорученні в полі «Призначення платежу» достатньої інформації для відновлення касових видатків орган Казначейства має отримати від розпорядників бюджетних коштів письмове підтвердження щодо уточнення призначення платежу за підписом керівника.

Отже, відповідно до п. 10.2, 10.3 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.12 р. № 1407, п. 9.1–9.4 і 12.3 Порядку № 938 до територіального органу Казначейства необхідно подати письмове підтвердження (зазвичай, лист або платіжне доручення) за підписом керівника з уточненням призначення платежу, а орган Казначейства на його підставі відновить касові видатки за вказаним КЕКВ.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
Популярне
26.02.2025
Дистанційна робота: трудовий договір з урахуванням норм воєнного стану
У реаліях нашого часу багато підприємств перевели своїх працівників на дистанційну роботу і з новими працівниками укладають трудові договори на умовах саме такої роботи (зрозуміло, коли ця форма співпраці можлива). Однак у разі організації даного виду трудових відносин роботодавцю слід знати та дотр...
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
Нове
03.05.2025
Відпустка за відпусткою: один чи два розрахунки середньої зарплати?
Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? До нас звернулося відразу декілька читачів з т...
03.05.2025
Розрахунок відпусткових в умовах воєнного часу
Ми розглянемо, як розрахувати суму відпусткових з огляду на особливості, що діють у період воєнного стану. Ми розглянемо, як розрахувати суму відпусткових з огляду на особливості, що діють у період воєнного стану. Загальні положення Пригадаємо правила, що діють у мирний час. Працівникам надаються ...
11.04.2025
Чи подавати річну декларацію в разі отримання кешбеку та державних компенсацій?
Протягом 2024 року діяло кілька програм з підтримки національної економіки та населення, які продовжили і на 2025 рік. Зокрема, це державна грошова допомога «Національний кешбек», «Зимова єПідтримка» та компенсація «єВідновлення». Тож у тих громадян, хто скористав...
Кращі матеріали