Цивільно-правовий договір: особливості та ризики застосування
Останніми роками дедалі більше набувають популярності цивільно-правові відносини, якими роботодавці з певних причин намагаються замінити трудові. Проте для законного їх застосування роботодавці, незалежно від форми власності підприємств та виду діяльності, повинні враховувати низку правил та особливостей, в іншому разі вони ризикують бути оштрафованими на значну суму.
Відмінності між трудовим та цивільно-правовим договорами
Чинне законодавство надає право фізичним особам виконувати роботи на підставі як трудового, так і цивільно-правового договору (далі – ЦПД). Кожен із цих видів правовідносин має свої особ-ливості та наслідки в частині їх кваліфікації, обліку, виплати винагороди, оподаткування тощо. Також підприємство, установа чи організація (далі – установа) може укладати ЦПД не лише з фізособами-підприємцями, а й із звичайною фізособою. Такий договір може укладатися і з особами, які уже перебувають у трудових відносинах з установою. Як правило, такі договори за своєю правовою природою є договорами підряду.
Відмінності між трудовим договором та ЦПД, передусім, полягають у різному їх регулюванні законодавчими актами. Перший регулюється нормами КЗпП, другий – Цивільним кодексом (далі – ЦК).
Слід розуміти, що ЦПД – це угода двох сторін про виконання конкретних робіт (надання конкретного переліку послуг), у яких вони обумовлюють строки їх виконання, вартість та інші умови, а завершуються вони складанням актів виконаних робіт. |
На перший погляд предмет обох договорів суттєво не відрізняється. Зокрема, предметом трудового договору зазвичай є виконання певної роботи за конкретною професією (посадою), передбаченою штатним розписом підприємства (ст. 21 КЗпП). Предметом ЦПД є надання обумовлених сторонами послуг або виконання певного обсягу робіт (ст. 837, 901 ЦК).
Проте, якщо метою трудового договору є лише виконання певних трудових обов’язків, функцій із фіксуванням цього в табелі обліку робочого часу установи, виконання роботи (надання послуг) за ЦПД завершується отриманням визначеного його сторонами кінцевого матеріального результату та підтверджується оформленням відповідного акта. Саме в цих основних особливостях договорів і полягає відмінність таких правовідносин.
Форма цих договорів також визначає їх відмінність. Так, якщо ЦПД має бути укладено у письмовій формі, то для трудових правовідносин між працівником та роботодавцем письмова форма не є обов’язковою. Водночас усний характер трудового договору не виключає необхідності видання роботодавцем відповідного наказу (розпорядження) про прийняття працівника на ту чи іншу посаду.
Крім того, варто враховувати, що трудові договори здебільшого є безстроковими, тоді як ЦПД не можуть бути безстроковими й укладаються на конкретний строк, а у випадках, визначених конкретним договором, вони можуть також бути пролонгованими.
Ще однією особливістю ЦПД є те, що залучена за ним для виконання певної роботи (надання послуги) особа, на відміну від найманого працівника за трудовим договором, не зобов’язана виконувати правила внутрішнього розпорядку роботодавця. Також така особа не має власного робочого місця, а має самостійно організувати процес виконання предмета ЦПД на власний ризик та власними засобами й отримати за це обумовлену винагороду. Найманий працівник отримує зарплату, яка визначається трудовим (колективним) договором та виплачується йому щонайменше двічі на місяць.
Особа, яка виконує роботу (надає послугу) за ЦПД, не зараховується до штату установи. У трудову книжку такої особи не вносяться відомості про роботу в установі, вона не забезпечується гарантіями, передбаченими КЗпП для найманих працівників.
Також слід зазначити, що найманий працівник зобов’язаний виконувати трудові обов’язки особисто, тоді як особа, залучена за ЦПД, у випадках, установлених у такому договорі, може покласти виконання своїх обов’язків на інших осіб.
Отже, з усього викладеного вище можна зробити висновок, що ЦПД має досить чітко визначену вигоду саме для установи (замовника-роботодавця), оскільки звільняє його (за деякими винятками) від обов’язку забезпечити передбачені КЗпП гарантії для найманих працівників та відповідне соціальне забезпечення.
Нагадаємо, що Законом від 03.10.17 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» було внесено зміни до відповідного законодавства, згідно з якими особи, які працюють за ЦПД, підлягають страхуванню на випадок безробіття та у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Детальні роз’яснення щодо нарахування «лікарняних» за ЦПД містяться в листі Мінсоцполітики від 17.12.17 р. № 571/0/86-17/218. |
Для особи, яка працює за ЦПД, основними перевагами таких правовідносин є відсутність часових обмежень щодо виконання робіт та необхідності підпорядкування правилам внутрішнього розпорядку підприємства.
Між тим, хоча такі відносини не розглядаються як трудові, однак недбале ставлення до їх оформлення дають підстави інспекторам Держпраці знаходити порушення та перекваліфікувати фактично існуючі цивільні правовідносини фізосіб-виконавців та установ-замовників у трудові. Це призводить до накладення значних штрафних санкцій, розмір яких може досягати 30 мінімальних розмірів заробітної плати, що поточного року становить 125 190 грн.
Основні відмінності між трудовими і цивільно-правовими відносинами покажемо в таблиці.
Відмінності між трудовим та ЦПД
Ознака |
Трудовий договір |
ЦПД |
Предмет |
Виконання конкретної роботи за визначеною кваліфікацією, професією (посадою), яка передбачена штатним розписом підприємства (ст. 21 КЗпП) |
Надання певного обсягу послуг (виконання робіт), обумовленого ЦПД (ст. 837, 901 ЦК) |
Мета |
Виконання певних трудових функцій |
Отримання кінцевого матеріального результату |
Процес |
Працівник дотримується вимог внутрішнього трудового розпорядку підприємства |
Фізособа самостійно організовує процес виконання зобов’язань за договором |
Строк |
Може бути: безстроковим, укладеним на невизначений строк; строковим – до певної дати чи на час виконання роботи (заміщення відсутнього працівника тощо) |
Не може бути безстроковим. Строк дії встановлюється договором |
Матеріально-технічне забезпечення, організація |
Роботодавець зобов’язаний облаштувати для працівника робоче місце, надати необхідне обладнання (оргтехніку, матеріали, інструменти тощо) |
Фізособа виконує роботи (надає послуги), використовуючи власні засоби чи матеріали (якщо інше не передбачено договором), та власними силами |
Оформлення |
Виконання посадових обов’язків (відпрацювання робочих днів) підтверджується табелем обліку робочого часу |
Факт виконання робіт (надання послуг) підтверджується відповідними актами |
Оплата |
Робота найманого працівникові оплачується |
Фізособі нараховується винагорода залежно від обсягів виконаних робіт (наданих послуг) на умовах, визначених договором |
Періодичність |
Зарплата виплачується двічі на місяць |
Обумовлюється умовами договору. Винагорода може виплачуватися частинами або після закінчення строку дії договору (підписання актів виконаних робіт, послуг) |
Трудові права та соціальний захист |
Передбачені КЗпП та іншими нормативно-правовими актами, що поширюються на |
За окремими винятками всі відносини регулюються договором та цивільним законодавством в частині виконання договірних зобов’язань |
Оформлення
Як уже зазначалося, правильне оформлення цивільно-правових відносин установи та фізособи щодо виконання певного обсягу робіт (надання послуг), насамперед, важливо для уникнення непорозумінь із органами Держпраці. Не секрет, що в такий спосіб деякі установи намагаються приховати трудові відносини, а то й припускаються певних зловживань. Тому увага перевіряльників до ЦПД завжди надто прискіплива. І якщо в таких договорах виявлять ознаки трудових відносин, установі загрожує штраф.
Отже, щоб правильно оформити ЦПД, рекомендується взяти до уваги таке.
- Прописуючи умови договору, слід уникати формулювань, які стосуються процесу роботи, а не її результату. Наприклад, не слід зазначати таке: «надання аудиторських послуг», оскільки вказується конкретна професія (аудитор), але не визначено кінцевий результат. Тому в договорі слід зазначити конкретні завдання, які має виконувати той чи інший фахівець, наприклад надання послуг з аудиту фінансової діяльності підприємства за певний період, складання відповідного звіту та надання його вищому органу управління підприємством до конкретної дати.
- У договорі слід уникати будь-яких згадок про документи, пов’язані з трудовими відносинами. Насамперед це стосується табеля обліку робочого часу. Текст договору не повинен містити жодних прямих вимог щодо робочого часу, наприклад таких: «роботи виконуються з 09.00 до 17.00. з перервою на обід із 13.00 до 14.00» тощо.
- Обов’язково має бути вказаний строк виконання роботи (надання послуги), оскільки безстроковість є однією з ознак трудових відносин.
- Не має бути жодних прив’язок оплати праці до мінімальної заробітної плати або встановлення виплат за договором з урахуванням її розміру.
- Також не слід вносити до договору терміни, які характеризуватимуть відносини як трудові: відрядження, відпустку тощо. Усі свої витрати виконавець робіт (послуг) має здійснювати самостійно, а їх компенсацію за потреби можна передбачити в договорі.
Зразок ЦПД
ЗРАЗОК Договір підряду на виконання робіт № 7 22.10.19 р. м. Київ Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 216 м. Києва, в особі директора школи Петриченка Василя Миколайовича, що діє на підставі Статуту школи, зареєстрованого 12.09.14 р. (далі – Замовник), з однієї сторони, та громадянин Василенко Віктор Олександрович, паспорт серії НВ № 562543, виданий 24 липня 2001 року Харківським РВ УМВС у м. Києві (надалі – Підрядник), з іншої сторони, разом поіменовані як Сторони, уклали цей договір (далі – Договір) про таке: 1. Предмет договору 1.1. Замовник доручає, а Підрядник бере на себе зобов’язання виконати роботи з установлення металевої огорожі (сітки) навколо технічних приміщень Замовника за адресою: м. Київ, вул. Колекторна, 15. 1.2. Підрядник виконує роботу на свій ризик, самостійно організовує робочий процес та не підпадає під дію Правил внутрішнього трудового розпорядку Замовника. 1.3. Підрядник зобов’язаний виконати роботи не пізніше 01.11.19 р. 1.4. Роботи виконуються з матеріалів Підрядника. Підрядник сам забезпечує себе всім необхідним для виконання робіт. 1.5. Замовник зобов’язується своєчасно прийняти та оплатити виконану Підрядником роботу. 2. Розмір та порядок оплати 2.1. За виконану роботу Замовник зобов’язується сплатити Підряднику винагороду в розмірі 2 000 грн (дві тисячі гривень). 2.2. Замовник зобов’язується компенсувати Підряднику придбання матеріалів у кількості, необхідній для виконання робіт за Договором, а також інших пов’язаних із цим витрат та попередньо погоджених із Замовником. Підставою для компенсації є пред’явлені Підрядником фіскальні чеки РРО або інші, установлені законодавством, підтвердні документи. 2.3. Оплата повинна бути здійснена протягом трьох днів після підписання Сторонами Договору акта приймання-передачі виконаних робіт. 2.4. Виплата здійснюється за безготівковим розрахунком шляхом перерахування суми винагороди і компенсації на банківську карту Підрядника, зазначену в Договорі. 2.5. У разі розірвання договору на вимогу Замовника згідно з п. 4.5 Підряднику виплачується 200 (двісті) грн без виплати винагороди за п. 2.1 та компенсації за п. 2.2 Договору. 3. Відповідальність сторін 3.1. За порушення строку виконання робіт за Договором Підрядник несе відповідальність у вигляді сплати штрафу в розмірі 50 грн за кожен день прострочення. 3.2. За порушення термінів оплати за Договором Замовник несе відповідальність у вигляді сплати пені в розмірі діючої подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення. 4. Строк дії договору 4.1. Договір набуває чинності з дня підписання та діє до 01.11.19 р. включно. 4.2. Договір може бути розірваний за взаємною згодою Сторін. 4.3. У разі порушення однією із Сторін зобов’язань за Договором інша сторона має право розірвати його в односторонньому порядку. 4.4. Замовник має право в односторонньому порядку розірвати договір, якщо він буде не задоволений обсягом і якістю проведених робіт станом на 27.10.19 р. 4.5. Договір оформляється без продовження на новий строк. 5. Інші умови 5.1. Договір складений у двух примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної Сторони Договору. 5.2. Усі суперечки з приводу цього Договору розглядаються в порядку, передбаченому чинним законодавством. 6. Юридичні адреси, реквізити та підписи Сторін Замовник: Підрядник: |
Ризики
Слід зазначити, що, навіть дотримуючись наведених вище рекомендацій, установа несе певні ризики отримання санкцій за приховування трудових відносин за ЦПД. Як показує практика, інспектори з Держпраці можуть звертати увагу на ознаки, які дають їм привід запідозрити таке приховування, а саме:
- за ЦПД виконується не разова, а постійна робота (послуга), сам договір періодично пролонговується на тих самих умовах тощо;
- фізособа-виконавець фактично працює на робочому місці, обладнаному у приміщенні і за кошти установи-замовника, а також там виконують аналогічну роботу штатні працівники;
- виплати за ЦПД здійснюються періодично, двічі на місяць, у дні виплати штатним працівникам;
- фізособа-виконавець фактично виконує роботу (надає послугу) повний робочий день, відпочиває в установлені для штатних працівників підприємства вихідні;
- у фізособи-виконавця фактично є начальник (керівник) та/або підлеглі працівники.
Тому, укладаючи ЦПД з фізособою, установа має дотримуватися таких умов:
- договір має укладатися на разові роботи без його постійної пролонгації;
- не слід постійно продовжувати договір з однією й тією самою особою-виконавцем;
- не продовжувати договір на строк, що перевищує один рік;
- не укладати договір щодо робіт (послуг), які виконують штатні працівники підприємства;
- не здійснювати оплату винагороди за договором із постійною періодичністю, дотримуватися різних інтервалів виплат;
- у фізособи-виконавця договір з установою не має бути єдиним джерелом доходів;
- не варто зазначати таких фізосіб-виконавців на будь-яких фірмових бланках, візитках підприємства, особливо із зазначенням конкретних посад.
Ще однією поширеною помилкою є відсутність необхідних первинних документів, які підтверджують виконання ЦПД. Щоб уникнути її, слід оформлювати факт виконання робіт (надання послуг) відповідним актом, який підписують обидві сторони.
Наголошуємо, що в дотриманні всіх умов під час складання та виконання ЦПД має бути зацікавлена насамперед установа. |
Висновки
Відповідно до цивільного законодавства правовідносини щодо виконання робіт чи надання послуг між підприємством та фізособою цілком можливі й поза межами трудових відносин, зокрема шляхом укладання ЦПД. Проте, оформлюючи їх, слід приділяти особливу увагу тим положенням, які стосуються визначення предмета договору, строку надання послуг (виконання робіт) та порядку їх оплати, оскільки допущені помилки можуть бути підставою для накладення штрафів на установу та її посадових осіб за фактичне приховування трудових правовідносин.
Коментарі до матеріалу