Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Щорічна грошова винагорода педпрацівникам: чи можна виплачувати під час воєнного стану?

12.09.2022

Практична ситуація

Напередодні Дня вчителя до редакції все частіше надходять звернення щодо правомірності виплати грошової винагороди до свята в умовах воєнного стану. Спробуємо розібратися у цьому складному питанні.

Держава забезпечує педпрацівникам виплату щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки зарплати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків (п. 1 ст. 57 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту»).

Гарантійні виплати, передбачені чинним законодавством, є додатковою заробітною платою (ст. 2 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці»), яка є однією із трьох складових зарплати.

Фонд додаткової зарплати включає гарантійні виплати, установлені чинним законодавством (п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). До інших заохочувальних і компенсаційних виплат її не можна віднести, адже згідно із законодавством це гарантійна виплата.

Дотримання законів на відповідній території України забезпечує сільський, селищний, міський голова (пп. 1 п. 4 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»). Це зумовлено тим, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності відповідно до ст. 4 цього Закону.

Отже, щорічна грошова винагорода педпрацівникам є складовою зарплати та, як і інші частини зарплати, обов’язковою виплатою.

Працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення складових належної йому зарплати (ст. 233 КЗпП) без обмеження будь-яким строком незалежно від того, були такі суми нараховані роботодавцем чи ні (рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 1-18/2013).

Зверніть увагу! Недофінансування закладу освіти в частині виплати зарплати не вважається аргументом для невиплати вказаної винагороди. Такою є позиція профспілки працівників освіти.

Відповідно до п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» під час вирішення спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат треба виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат.

Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. На підставі відсутності коштів для проведення вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в згаданих актах наявністю певних коштів чи фінансування.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ суди застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» реалізація права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства не може залежати від бюджетних асигнувань. Тобто посилання на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов’язків судами не береться до уваги.

Захищеними видатками бюджету визнаються видатки загального фонду на оплату праці працівників бюджетних установ, нарахування на зарплату (ст. 55 Бюджетного кодексу).

Обов’язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями (п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.2002 № 228).

Згідно з п. 3 Порядку надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2000 № 898, така винагорода надається на підставі Положення, яке затверджується керівником навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом.

Як відомо, з 24 лютого цього року відповідно до Указу Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закону від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України запроваджено воєнний стан. Усі заклади освіти, за можливості, здійснювали навчання в дистанційній формі.

Спочатку МОН рекомендував оголосити канікули, а потім відновити освітній процес із застосуванням дистанційної або змішаної форми навчання (лист МОН від 06.03.2022 № 1/3371-22).

Новий 2022/2023 навчальний рік у закладах позашкільної освіти МОН рекомендував розпочати 1 вересня. Форма організації освітнього процесу (очна, дистанційна, змішана) обирається залежно від безпекової ситуації в кожному населеному пункті.

Отже, чи правомірно виплатити педпрацівникам щорічну грошову винагороду в розмірі до одного посадового окладу (ставки зарплати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків? Виходячи з вищенаведеного, так, правомірно і навіть обов’язково, але лише за результатами виконання покладених на педпрацівників обов’язків.

Ще одне запитання стосується правомірності виплати такої винагороди працівникам освіти, які протягом усього періоду воєнного стану перебувають на простої. І хоча простій оголошено не з вини працівника, а у зв’язку з небезпечною ситуацією в країні, свої обов’язки такі працівники не виконують.

На нашу думку, виплата вказаної винагороди цим працівникам є безпідставною, адже фактично вони не працювали. Кожний випадок слід розглядати окремо і підходити до нього розсудливо.

Коментарі до матеріалу
Статті за темою
04.04.2025
Оплата лікарняного за сумісництвом за кошти роботодавця
Нагадаємо, що з 04.04.2025 тимчасова непрацездатність працівника оплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. До цієї дати оплата здійснювалася або за основним місцем роботи застрахованої особи, або за сумісництвом. Далі в статті розглянемо порядок оплати лікарняного за сумісницт...
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
27.02.2025
Новації щодо оплати праці працівників ЗДО: як коректно застосовувати
З початком 2025 року запрацювали оновлені норми законодавства стосовно порядку та умов оплати праці, педагогічного навантаження, визначення чисельності педпрацівників у закладах дошкільної освіти (далі – ЗДО). Розглянемо деякі з цих нововведень та порядок їх застосування. З початком 2025 року ...
Популярне
26.02.2025
Дистанційна робота: трудовий договір з урахуванням норм воєнного стану
У реаліях нашого часу багато підприємств перевели своїх працівників на дистанційну роботу і з новими працівниками укладають трудові договори на умовах саме такої роботи (зрозуміло, коли ця форма співпраці можлива). Однак у разі організації даного виду трудових відносин роботодавцю слід знати та дотр...
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
Нове
03.05.2025
Відпустка за відпусткою: один чи два розрахунки середньої зарплати?
Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? Працівник бере дві відпустки поспіль. Як розрахувати суму відпусткових у цьому випадку: робити один розрахунок чи два різних? До нас звернулося відразу декілька читачів з т...
03.05.2025
Розрахунок відпусткових в умовах воєнного часу
Ми розглянемо, як розрахувати суму відпусткових з огляду на особливості, що діють у період воєнного стану. Ми розглянемо, як розрахувати суму відпусткових з огляду на особливості, що діють у період воєнного стану. Загальні положення Пригадаємо правила, що діють у мирний час. Працівникам надаються ...
11.04.2025
Чи подавати річну декларацію в разі отримання кешбеку та державних компенсацій?
Протягом 2024 року діяло кілька програм з підтримки національної економіки та населення, які продовжили і на 2025 рік. Зокрема, це державна грошова допомога «Національний кешбек», «Зимова єПідтримка» та компенсація «єВідновлення». Тож у тих громадян, хто скористав...
Кращі матеріали