Доповнено кваліфікаційні характеристики працівників медзакладів
12.07.2017 1937 0 1
Наказом МОЗ від 02.03.17 р. № 198 унесено суттєві зміни до випуску 78 «Охорона здоров‘я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.02 р. № 117 (далі – Довідник). Зокрема, вони торкнулися розділу «Керівники», де повністю оновлено кваліфікаційну характеристику головної медичної сестри.
Відтепер за цією посадою вимагається володіння, серед іншого, знанням:
- чинного законодавства про охорону здоров‘я та нормативних документів, що регламентують діяльність органів управління;
- методів обробки медичної статистичної інформації;
- потреби в медикаментах;
- прав, обов‘язків та відповідальності головної медичної сестри;
- принципів проведення протиепідемічних заходів;
- порядку складання раціональних графіків роботи та правильної розстановки середнього і молодшого медичного персоналу.
Кваліфікаційні вимоги відтепер передбачають наявність професійної освіти молодшого спеціаліста або вищої освіти молодшого бакалавра, бакалавра, магістра. Дотепер можна було мати неповну вищу освіту молодшого спеціаліста або ж базову вищу освіту бакалавра. Щодо спеціалізації, то вона передбачається такою: «сестринська справа», «лікувальна справа», «акушерська справа». Підвищення кваліфікації має бути у вигляді курсів удосконалення (було – цикли вдосконалення). Стаж роботи за фахом, як і раніше, має становити не менше 5 років.
Розділ «Керівники» Довідника доповнено п. 11 «Заступник головного лікаря з медсестринства».
Крім того, до розділу «Фахівці» уведено п. 4 «Гігієніст зубний» та п. 33 «Сестра медична-координатор». Знаємо, що кваліфікаційні характеристики фахівців установлюють кваліфікаційні вимоги до відповідних посад вищої кваліфікаційної категорії, І, ІІ категорії та фахівця без категорії.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 74 Основ законодавства України про охорону здоров‘я від 19.11.92 р. № 2801-ХІІ медичною та фармацевтичною діяльністю можуть займатися особи, які мають відповідну спеціальну освіту й відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам. Відповідальність за дотримання цих вимог покладено на керівників закладів охорони здоров‘я й ті органи, яким надано право видавати ліцензію на провадження господарської діяльності у цій сфері.
Тож роботодавцеві потрібно: по-перше, узгодити з оновленим Довідником посадові інструкції відповідних категорій працівників; по-друге, якщо працівники, які обіймають вищезгадані посади, не відповідають новим кваліфікаційним вимогам, направити їх на навчання або ж вирішити питання іншим чином, як це передбачає трудове законодавство. Однак передусім потрібно ознайомити з новими кваліфікаційними характеристиками своїх штатних працівників.
Коментарі до матеріалу