Укладено договір за результатами допорогової закупівлі: чи можна збільшити його суму на 20 %, як вимагає постачальник?
01.03.2017 3719 0 1
Управління освіти за результатами допорогової закупівлі уклало договір про закупівлю продуктів харчування для шкіл району. У зв’язку з коливанням ціни на деякі продукти харчування постачальник вимагає збільшити ціну за одиницю на 20 %. Чи має право управління освіти погодитися на такі умови? Якщо так, то які підтвердні документи для цього він має вимагати від постачальника?
Як бачимо із запитання, договір замовник уклав за результатами допорогової закупівлі. Тож ч. 4 ст. 36 Закону від 25.12.15 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон № 922) щодо виключного переліку випадків унесення змін до договору не поширюється на такі договори. Отже, не поширюється на них і обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару лише в межах 10 %. Також для «допорогових» договорів немає обмеження щодо збільшення суми договору.
Водночас законодавець передбачив, що допорогові закупівлі товарів, робіт та послуг замовник має здійснювати з дотриманням тих самих принципів здійснення закупівель, що й пiсляпороговi, зокрема щодо максимальної економії та ефективності при здійсненні закупівлі.
Отже, з метою дотримання принципів здійснення закупівель, виконання договірних зобов’язань сторонами договору та забезпечення замовника продуктами харчування радимо йому обов’язково вимагати від постачальника документальне підтвердження того, що ціни на продукти харчування на ринку змінилися порівняно з тими, що зазначені в договорі, і дійсно в тих межах (тобто 20 %), про які зазначає постачальник. Слід зазначити, що в законодавстві про публічні закупівлі немає затвердженого виключного переліку органів та документів, які б могли підтверджувати зазначені обставини. Тож такими підтвердними документами можуть бути експертні висновки, дослідження, довідки тощо тих організацій, які наділені повноваженнями моніторити коливання цін на товари на ринку.
Водночас зауважимо, що збільшення ціни за одиницю товару в договорі (на той чи інший відсоток або ж узагалі сам факт збільшення) не є обов’язком замовника, а є його правом. Тож якщо постачальник документально не підтверджує коливання цін на ринку, а лише надає проект додаткової угоди для підписання замовнику, не рекомендуємо підписувати таку угоду.
Разом з тим зверніть увагу, що згідно з ч. 7 ст. 2 Закону № 922 замовникам заборонено придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону. З огляду на це, у нашій ситуації можуть виникнути деякі нюанси.
По-перше, замовнику варто зважати на таке: якщо після внесених змін (одночи багаторазових) загальна сума договору перевищить вартісну межу застосування Закону № 922 (тобто для товарів – 200 тис. грн.), то в контролерів може виникнути запитання, чи не уникав замовник застосування Закону № 922. І тоді замовник повинен буде доводити, що на момент планування закупівлі очікувана вартість з урахуванням необхідної кількості та орієнтовної ціни продуктів харчування не перевищувала вартісних меж.
По-друге, якщо одноразова зміна суми договору буде дорівнювати або перевищувати 50 тис. грн., то в контролерів може виникнути запитання, чи не повинен був замовник окремим новим договором на ці 50 тис. грн. закуповувати продукти харчування і оприлюднити звіт про укладені договори, як передбачено ч. 1 ст. 10 Закону № 922. Тут замовник пояснить, що в такому разі збільшення суми не залежало від збільшення кількості продуктів харчування (тобто появи нової потреби), а було пов’язане зі збільшенням ціни за одиницю товару, а отже, факту нової закупівлі для забезпечення нової потреби не було.
Як бачимо, замовникам потрібно правильно діяти як на стадії планування закупівлі, так і під час самої закупівлі, щоб не припуститися помилки.
Коментарі до матеріалу