Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Відхилення учасника тендерних процедур

03.10.2019 996 0 0

Заявка на тендер: практична ситуація

Замовник закуповував фарби. У тендерній документації (далі – ТД) він вимагав від учасників для підтвердження відповідності такому кваліфікаційному критерію, як наявність досвіду виконання аналогічного договору, надати довідку з відповідними відомостями про підприємство (установу, організацію), якому учасник постачав фарби (до 4-ї цифри Єдиного закупівельного словника), та про договір із цим підприємством, який виконано учасником (назва замовника, дата, номер, предмет, сума та строк дії договору). Водночас замовник вимагав, щоб учасники подали в тендерній пропозиції (далі – ТП) копію вказаного в довідці договору з копіями актів приймання-передачі товару, а також лист-відгук підприємства, з яким було укладено аналогічний договір, про відсутність претензійно-позовної роботи щодо виконання договору за кількістю та якістю.

Учасник у довідці зазначив відповідні реквізити замовника, фарби якому постачав, та дані про договір постачання, однак копії договору, актів приймання-передачі фарб та лист-відгук подав від іншої організації. Чи буде правомірним відхилення замовником ТП такого учасника?


ТД – це документація щодо умов проведення публічних закупівель, яка розробляється й затверджується замовником та оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках (п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону від 25.12.15 р. № 922-VIII, далі – Закон № 922).

При цьому ТД має містити складові, перелік яких визначено ч. 2 ст. 22 Закону № 922. Зокрема, у ТД слід обов’язково навести один або декілька кваліфікаційних критеріїв, яким повинні відповідати учасники згідно зі ст. 16 Закону № 922, та інформацію про спосіб підтвердження такої відповідності.

Крім того, як передбачено ч. 3 ст. 22 Закону № 922, до ТД може бути включена інша інформація, яку замовник уважає за необхідне до неї включити. Це може бути опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їхніх пропозицій. При цьому формальними (несуттєвими) уважаються помилки, що пов’язані з оформленням ТП і не впливають на зміст пропозиції, наприклад технічні помилки та описки.

Звертаємо увагу! ТД не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ч. 4 ст. 22 Закону № 922).

Отже, саме замовник вирішує, які кваліфікаційні критерії до учасників установити, та визначає зміст інформації, яку треба підтвердити учасникам, і перелік документів, якими учасник має підтвердити свою відповідність кваліфікаційним критеріям, установленим у ТД. При цьому замовник має дотримуватися вимог чинного законодавства, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, положень ч. 3 ст. 5 Закону № 922 і керуючись принципами, викладеними в ст. 3 Закону № 922.

Водночас учасники процедури закупівлі подають ТП відповідно до вимог ТД. Тобто, ознайомившись із вимогами ТД, учасники мають розуміти, виконають вони їх чи ні, а може, якась вимога до учасника є дискримінаційною. Тож не варто чекати до останнього дня подання пропозицій, треба діяти.

Із цією метою нагадаємо, що згідно із Законом № 922 фізична або юридична особа має право не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку подання ТП звернутися через електронну систему закупівель (далі – ЕСЗ) до замовника за роз’ясненнями щодо ТД та/або з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі. При цьому всі звернення автоматично оприлюднюються в ЕСЗ без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Зі свого боку замовник повинен протягом 3 робочих днів із дня їх оприлюднення надати роз’яснення на звернення та оприлюднити його на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до ст. 10 Закону № 922. Також учасник може подати скаргу стосовно ТД та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника до органу оскарження у строки, установлені ст. 18 Закону № 922.

Підстави відхилення тендерної пропозиції

Як бачимо із ситуації, фактично учасник підтвердив відповідність кваліфікаційному критерію виконання аналогічного договору, подавши копії договору постачання фарб та документів, що підтверджують його виконання, але подав не той договір, інформацію про який наведено в довідці. Тож можна було б уважати таку помилку формальною або технічною з огляду на те, що фактично вона не впливає на зміст ТП, адже завантажені учасником в ЕСЗ договір і акти свідчать про наявність у нього досвіду виконання аналогічного договору.

Як установлено п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 922, замовник може відхилити ТП, якщо вона не відповідає умовам ТД.

Таким чином, якщо замовник не вважає невідповідність ТП вимогам ТД формальною і про це не прописано в умовах ТД, він відхиляє ТП учасника на підставі п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 922.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали