Безоплатна передача майна та благодійництво: у чому різниця
Ураховуючи набуття чинності у 2017 році багатьох змін до законодавства, які стосуються доходів і видатків бюджетної установи, є потреба ще раз повернутися до теми благодійництва з метою розставлення акцентів, які притаманні саме такій діяльності, підкреслити відмінності від інших, дуже схожих за напрямом, але різних за ідеологією видів діяльності.
Отримання бюджетною установою безоплатно майна, зокрема в натуральній формі, передбачає законодавство України, яке базується на Конституції України та складається із Цивільного кодексу (далі – ЦК), Закону від 05.07.12 р. № 5073VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073), міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою, та інших нормативно-правових актів.
Водночас завжди слід пам’ятати, що норми будь-якого закону мають розглядатися бюджетними установами лише в контексті вимог бюджетного законодавства щодо їх застосування (ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу).
Спочатку звернемося до законодавства, щоб зрозуміти суть цих операцій у діяльності бюджетних установ.
Відповідно до п. 2 ст. 1 розд. I Закону № 5073 благодійна діяльність – це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Отже, Закон № 5073 чітко визначає двох суб’єктів благодійної діяльності: того, хто надає благодійну допомогу, – благодійника, та того, хто її набуває, – бенефіціара. Благодійниками можуть бути благодійні організації, інші юридичні та фізичні особи. Бенефіціарами у бюджетному процесі можуть бути бюджетні установи лише відповідної сфери діяльності.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року