Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Перехідні відпустки: що потрібно знати про оподаткування

15.06.2018

Часто відпустка працівника починається в одному місяці, а закінчується в наступному. Однак відпускні виплачують однією сумою незалежно від того, чи вписується відпустка в межі одного місяця. Як це впливає на оподаткування?

Розрахунок доплати до мінімалки

Працівникові, що виконав місячну норму праці, потрібно нарахувати заробітну плату не нижче за мінімальну. Якщо він не виконав норму праці, гарантований розмір мінзарплати визначається пропорційно до відпрацьованого часу. Таке правило встановлює стаття 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон № 108). Тож якщо в певному місяці працівник через відпустку протягом якогось періоду не працював, гарантований розмір мінзарплати для нього розраховується пропорційно.

Суми середнього заробітку за час відпустки не враховуються до зарплати для забезпечення її мінімального розміру (лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 322/0/101-17/282).

Якщо відпустка припадає не на один календарний місяць, а на кілька, суму відпускних слід розподілити пропорційно до часу, що припадає на дні відпустки відповідного місяця (пп. 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5; далі – Інструкція № 5).

ПДФО та військовий збір

Оплата за час відпустки є заробітною платою (пп. 2.2.12 Інструкції № 5). Тому, щоб оподаткувати відпускні, необхідно застосовувати зарплатні правила.

Доходи у вигляді заробітної плати включаються до загального оподатковуваного доходу платника відповідно до підпункту 164.2.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Із суми відпускних утримується ПДФО за ставкою 18%.

Як і зарплату, суму відпускних слід враховувати, коли визначається граничний розмір доходів, що дає право застосовувати податкову соціальну пільгу (далі – ПСП). Перехідні відпускні розподіляються між відповідними місяцями їх нарахування (пп. 169.4.1 ПКУ).

ПСП застосовується до доходу у вигляді заробітної плати, якщо його місячний розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ). У 2018 році гранична сума доходу для застосування ПСП становить 2470 грн.

Об’єкт оподаткування ПДФО під час нарахування відпускних зменшується на суму ПСП (якщо є право на неї) (пп. 164.6 ПКУ). Однак її можна застосувати лише тоді, коли буде відомий загальний місячний дохід. Позаяк відпускні нараховують і виплачують не пізніше як за три дні до початку відпустки (ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР), загальний місячний дохід працівника невідомий. Тому під час оподаткування відпускних ПСП не застосовується.

Із сум відпускних одночасно з ПДФО утримується і військовий збір (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Ставка збору – 1,5%. Під час оподаткування заробітної плати військовим збором ПСП не застосовується.

ЄСВ

Відпускні як один із елементів заробітної плати є базою для нарахування ЄСВ (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464VI; далі – Закон № 2464). На відпускні осіб з інвалідністю ЄСВ нараховують за ставкою 8,41%, на зарплату за час відпуски решти працівників – 22%.

ЄСВ нараховують у межах максимальної бази нарахування (ч. 3 ст. 7 Закону № 2464). Щоб порівняти суми відпускних із максимальною базою нарахування ЄСВ, слід розподілити їх між місяцями, за які такі суми були нараховані (пп. 2 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449). Тобто перехідні відпускні за кожен місяць у сумі із зарплатою необхідно порівнювати із максимальною базою. Звичайно, якщо сума відпускних перевищує максимальну величину нарахування ЄСВ, обмеження застосовується вже під час нарахування ЄСВ на відпускні.

Під час нарахування ЄСВ сума відпускних, що припадає на кожен із місяців відпустки, може бути меншою за розмір мінзарплати. Проте з розміру мінімальної зарплати ЄСВ не нараховується. Адже сукупно із заробітною платою відповідного місяця дохід працівника може бути більшим за розмір мінімальної зарплати. Тоді застосовувати правило мінімального страхового платежу не потрібно.

Отже, щоб нарахувати ЄСВ, перехідні відпускні слід розподілити між місяцями відпустки пропорційно до кількості днів відпустки. ЄСВ нараховується на фактичну суму відпускних, адже загальна сума доходу як за поточний місяць, так і за наступний, невідома.

Нараховуючи заробітну плату за місяць початку відпустки, суму відпускних потрібно додати до заробітної плати. Якщо загальний дохід менший за мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на мінімальний розмір заробітної плати. Слід взяти до уваги вже нараховану на відпускні суму ЄСВ. Якщо загальний дохід перевищує мінімальний розмір заробітної плати, ЄСВ нараховується на фактичний розмір нарахованої зарплати.

Аналогічно нараховується ЄСВ, коли обчислюється заробітна плата за місяць закінчення відпустки.

https://devisu.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
07.05.2025
Хто має право підтверджувати копії документів
Для держустанов та використання документів там може знадобитися нотаріальне посвідчення документів. Покажемо, як засвідчити вірність копій документів та витягів із них. Засвідчення вірності копій документів надає їм юридичну силу та підтверджує, що вона відповідає оригіналу. Це може знадобитися для ...
07.05.2025
Коли єдинники третьої групи вперше відображають суми військового збору в складі податкової декларації за І квартал 2025 року
Єдинники третьої групи (юрособи) вперше мають відображати суми ВЗ у складі податкової декларації платника єдиного податку за І квартал 2025 року. Граничний термін сплати суми ВЗ – не пізніше 20 травня 2025 року. 01.01.2025 набрав чинності Закон від 04.12.2024 №4113-ІХ «Про внесення змін ...
07.05.2025
Як подати через Е-кабінет нову декларацію єдиннику третьої групи
Єдиники третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.   ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову ...
Кращі матеріали
Центр сповіщень