Чи виплачується середній заробіток добровольцям ТрО з огляду на останні зміни в законодавстві?
Практична ситуація
Законом від 01.07.2022 № 2352-IХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі – Закон № 2352, набув чинності з 19.07.2022) унесено низку суттєвих змін до КЗпП. Серед ключових – скасовано збереження середнього заробітку мобілізованим працівникам. Але чи зберігається середня зарплата за добровольцями, які вступили до лав територіальної оборони?
Мінекономіки детально прокоментувало зміни, унесені Законом № 2352 до КЗпП.
Відповідно до цих коментарів працівників, які уклали контракт добровольця тероборони, Мінекономіки виділило в окрему групу та зробило висновок, що за ними має зберігатися середній заробіток. Обґрунтуємо цю думку.
Згідно з п. 3 контракту добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою наказом Міноборони від 07.03.2022 № 84 (далі – контракт), на добровольця ТрО, який уклав такий контракт, поширюються гарантії, передбачені Законом від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст. 119 КЗпП, яка регламентує гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків.
У зв’язку із цим та з огляду на те, що норми Закону № 2352 та положення контракту не містять змін у правовому регулюванні соціального і правового становища членів добровольчих формувань територіальних громад (далі – ДФТГ), зокрема і щодо збереження за ними середнього заробітку, законодавчих підстав для припинення виплати середнього заробітку зазначеним категоріям працівників не вбачається.
Зверніть увагу! У ч. 1 ст. 119 КЗпП чітко прописано, що вказані гарантії зберігаються саме на час виконання державних та/або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час. Отже, на нашу думку, роботодавець має право вимагати від добровольця – члена ДФТГ підтвердження того, що поставлені командиром завдання виконуються ним у робочий час.
Відповідно до п. 3 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449 (далі – Положення № 1449), командир добровольчого формування відповідає за його діяльність, визначає завдання членам формування з урахуванням їхніх спроможностей. Також до функцій командира ДФТГ належить контроль за дотриманням умов контракту та припинення контракту в разі порушення добровольцем його умов (п. 23 Положення № 1449).
Отже, вважаємо, що саме командири ДФТГ мають підтверджувати, зокрема на вимогу добровольця чи його роботодавця, що він виконує поставлені командиром завдання в робочий час. Форму такого підтвердження не визначено законодавством, тому командир може застосовувати для цього будь-які належним чином засвідчені документи, які достатньою мірою вказують на залучення добровольця до виконання завдань ТрО в його робочі (згідно з визначеним роботодавцем режимом) дні.
Виходячи з вищевикладеного, ми можемо впевнено зазначити, що за добровольцями, які вступили до лав тероборони та з якими підписано контракт, зберігається середній заробіток.
Коментарі до матеріалу