Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як повернути суму надміру сплаченого військового збору?

11.12.2018 2393 0 1


Із середнього заробітку працівника, мобілізованого на особливий період у травні 2015 року, роботодавцем утримувався військовий збір (далі – ВЗ). Після отримання компенсації з держбюджету виявлено надмірну сплату ВЗ таким мобілізованим. Чи можна повернути суми ВЗ працівникові?


Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань визначено ст. 43 Податкового кодексу (далі – ПК).

Відповідно до п. 43.3 ПК обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум ПДФО, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку протягом 1 095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені в довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів (п. 43.4 ПК):

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  • на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
  • повернення в готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Згідно з п. 43.5 ПК контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку із дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені платникам податків у порядку, установленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пп. 14.1.115 ПК надміру сплачені грошові зобов’язання – це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Отже, податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів лише ту суму надміру сплаченого ВЗ, яку було перераховано до бюджету понад суму грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Крім того, у п. 15 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 15.12.15 р. № 1146, передбачено таке.

Якщо вказана в заяві платника сума за даними інформаційних систем у повному обсязі не значиться як помилково та/або надміру сплачена, то орган ДФС у строки, передбачені п. 8 зазначеного Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову в поверненні коштів із бюджету із пропозицією щодо проведення звіряння його стану розрахунків за відповідним платежем.

Коментарі до матеріалу