Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як відобразити вартість отриманих обідів та компенсацію на харчування у формі № 1ДФ?

16.10.2019 1496 0 0

Ситуація із практики

Як правильно відобразити вартість отриманих обідів та компенсацію на харчування у формі № 1ДФ для кожної із зазначених нижче категорій учнів:
– учні із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які забезпечуються безплатним триразовим харчуванням, отримують гарячі обіди у робочі дні, а решту – у вигляді грошової компенсації, яка перераховується на карткові рахунки учнів у банку (постанови КМУ від 05.04.94 р. № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», від 22.11.04 р. № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», Порядок надання послуг із харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 02.02.11 р. № 116, далі – Постанови № 226, № 1591, Порядок № 116 відповідно);
– учні із числа дітей з інвалідністю/інвалідністю 1–2-ї груп та учні з малозабезпечених сімей, які отримують безплатне харчування у робочі дні та стипендія яких зменшується на 50 % згідно з п. 30 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.04 р. № 882 (далі – Порядок № 882).

Відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону від 13.05.99 р. № 651-XIV «Про загальну середню освіту» та постанови КМУ від 19.06.02 р. № 856 «Про організацію харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах» діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти з малозабезпечених сімей, які отримують допомогу згідно із Законом від 01.06.2000 р. № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (далі – Закон № 1768) (крім вихованців, які перебувають на повному державному утриманні у школах-інтернатах усіх типів), забезпечуються безплатними обідами у закладах загальної середньої освіти у порядку, визначеному МОН. При цьому застосовуються норми харчування для дітей відповідного віку, наведені в додатку 7 до Постанови № 1591.

На виконання п. 4 Постанови № 1591 розроблено Порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затверджений спільним наказом МОЗ та МОН від 01.06.05 р. № 242/329. Цей документ визначає механізм організації харчування у навчальних закладах, а також установлює, що безплатне харчування учнів у навчальних закладах із денною формою перебування у закладах здійснюється тільки в робочі дні.

Як передбачено пп. 165.1.23 Податкового кодексу (далі – ПК), до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються доходи у вигляді вартості майна, а також суми грошової допомоги, що надаються дітям-сиротам чи дітям, позбавленим батьківського піклування (у т. ч. випускникам закладів професійно-технічної освіти та закладів вищої освіти I–IV рівнів акредитації), у порядку і розмірах, визначених КМУ.

Грошове та матеріальне забезпечення учнів з-поміж дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виплачується відповідно до Постанови № 226.

Так, пп. 8 п. 13 Постанови № 226 визначено, що готівка в межах установленої грошової норми на харчування з урахуванням торговельної націнки видається лише зарахованим на повне держутримання учням указаної категорії дітей, які не виїжджають до місць організованого відпочинку в дні канікул, а також під час хвороби. Тобто суми матеріального та грошового забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виплачують у розмірах та на умовах, передбачених Постановою № 226, ПДФО та військовим збором (далі – ВЗ) не обкладаються.

Проте такі виплати мають відображатися в податковому розрахунку за формою № 1ДФ. Згідно з Довідником ознак доходів (додаток до Поряд ку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.15 р. за № 4) дохід, отриманий у вигляді майна, а також грошова допомога, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування (у т. ч. випускникам закладів професійно-технічної та вищої освіти I–IV рівнів акредитації), відображається у формі № 1ДФ з ознакою доходу «147».

Для учнів з-поміж дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, дітей з інвалідністю/з інвалідністю I–III груп та дітей із сімей, які отримують допомогу на підставі Закону № 1768, у закладах професійної (професійно-технічної) освіти установлюється триразовий режим харчування (сніданок, обід, вечеря), відповідно до п. 6 Порядку № 116. Харчування цієї категорії учнів здійснюється за нормами, наведеними в додатку 4 до Постанови № 1591.

Згідно з п. 30 Порядку № 882 учням закладів професійної (професійно-технічної) освіти (крім дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), які забезпечуються безплатним триразовим харчуванням, розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії, призначеної згідно з п. 26, 28, 29 цього Порядку, зменшується на 50 %. Нормативно-правовими актами компенсація за харчування цієї категорії учнів не передбачена.

Водночас п. 7 Порядку № 882 визначено, що в разі коли учень, студент, курсант невійськового закладу вищої освіти має право на безплатне харчування, але заклад освіти не може його забезпечити, особі виплачується академічна або соціальна стипендія без зменшення її розміру за харчування.

Відповідно до пп. 165.1.26 ПК до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не входить сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану згідно із законом), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК. 2019 року така сума становить 2 690 грн. Сума перевищення (за наявності) підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) ПДФО за ставкою, визначеною п. 167.1 ПК, тобто 18 %, та ВЗ за ставкою 1,5 %.

Таким чином, якщо сума нарахованої стипендії не перевищує граничний розмір доходу (2 690 грн), вона не підлягає обкладенню ПДФО. У разі нарахування стипендії більшого розміру вона оподатковується в частині її перевищення.

Згідно з Довідником ознак доходів стипендія (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, відображається у формі № 1ДФ з ознакою доходу «150», у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір.

Слід зауважити, що у розд. II форми № 1ДФ у рядку «Військовий збір» наводиться вся нарахована сума стипендії та сума нарахованого/перерахованого ВЗ.

Коментарі до матеріалу