Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Вакцинація від COVID-19 – справа добровільна!

28.09.2021 223 0 0


Ситуація: учителю запропонували зробити вакцинацію від COVID-19. Сказали, що школа буде закрита, якщо не буде вакциновано 80 % працівників, а ті, хто не вакцинувався, залишатимуться вдома без оплати. Учитель не може та не хоче робити щеплення. Від нього вимагають довідку, що йому не можна вакцинуватися. Що робити в такій ситуації?


Державні заходи щодо запобігання поширенню COVID-19

Постановою КМУ від 13.09.21 р. № 954 унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.20 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова № 1236), якою не передбачено заборону щодо здійснення освітнього процесу у закладах освіти, зокрема і в закладах загальної середньої освіти. Однак змінено вимоги щодо запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів для запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Зокрема, з урахуванням унесених змін додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених п. 22 та 3 Постанови № 1236, у разі встановлення на території регіону:

  • «жовтого» рівня епідемічної небезпеки забороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти, крім закладів освіти, в яких не менш як 80 % працівників мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини («жовті» сертифікати), або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини («зелені» сертифікати), які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка порталу «Дія» (пп. 151 п. 3 Постанови № 1236);
  • «червоного» рівнязабороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти, крім закладів освіти, усі працівники яких мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини («зелені» сертифікати), які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка порталу «Дія» (пп. 10 п. 35 Постанови № 1236).

Серед іншого й вакцинація

Відповідно до ст. 5 Закону від 24.02.94 р. № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (далі – Закон № 4004) громадяни зобов’язані:

  • піклуватися про своє здоров’я та здоров’я і гігієнічне виховання своїх дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян;
  • брати участь у проведенні санітарних і протиепідемічних заходів;
  • проходити обов’язкові медогляди та робити щеплення у передбачених законодавством випадках.

Відповідно до ст. 27 Закону № 4004 в Україні обов’язковими є профілактичні щеплення для запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір.

Розпорядженням КМУ від 12.04.21 р. № 340-р затверджено Національний план вакцинопрофілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період до 31 грудня 2021 року, з яким детально можна ознайомитися за посиланням.

Також зазначено, що етапи вакцинації та цільові групи населення таких етапів для охоплення вакцинацією від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначаються відповідно до Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021–2022 роках, затвердженої МОЗ (а саме наказом МОЗ від 24.12.20 р. № 3018).

Основним завданням Дорожньої карти є охоплення вакцинацією проти коронавірусної хвороби COVID-19 щонайменше 50 % населення України. У документі зазначається, що масова кампанія з вакцинації допоможе значно знизити смертність від коронавірусної хвороби COVID-19 та запобігти розвитку серйозних ускладнень для здоров’я, спричинених коронавірусною хворобою COVID-19.

На основі рекомендацій ВООЗ та інших міжнародних організацій, Попередньої рамкової програми щодо справедливого розподілу вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19 рекомендовано виділити дев’ять пріоритетних груп населення для вакцинації від коронавірусної хвороби COVID-19. У порядку пріоритетності доступу до вакцинації до шостої групи включено вчителів та інших працівників сфери освіти.

У Дорожній карті зазначено, що вакцинація від коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні буде добровільною для всіх груп населення та професійних груп.

Як організувати роботу школи під час карантину

Водночас залишається без змін п. 26 Постанови № 1236, яким рекомендовано органам виконавчої влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності забезпечити на період дії карантину для обмеження скупчення осіб у транспорті та на шляхах прямування на роботу (з роботи) застосування за можливості гнучкого режиму робочого часу, який, зокрема, передбачає різний час початку і закінчення роботи для різних категорій працівників, позмінну роботу працівників, а за технічної можливості – також роботу в режимі реального часу через Інтернет із збереженням зарплати, дистанційну (надомну) роботу.

Оплата праці працівників закладів освіти під час карантину здійснюється у розмірі, визначеному їхніми трудовими договорами, а також за тарифікацією, з дотриманням чинного законодавства незалежно від того, за якими формами організовано роботу педагогічних та інших працівників (на віддаленому доступі, дистанційно, за гнучким графіком тощо).

Закон від 16.01.20 р. № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон № 463) передбачає різноманітні форми здобуття освіти. Зокрема, ч. 3 ст. 4 Закону № 463 установлено, що повна загальна середня освіта може здобуватися за очною (денною) та дистанційною формами.

Згідно зі ст. 10 Закону № 463 форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною радою закладу освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, установленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням особливостей регіону тощо.

Порядок здобуття загальної середньої освіти за інституційною формою (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна та мережева), що організовується в закладах загальної середньої освіти, регламентовано Положенням про інституційну та дуальну форми здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженим наказом МОН від 23.04.19 р. № 536.

Рішення про організацію здобуття освіти за дистанційною формою ухвалюється педагогічною радою закладу освіти. Дистанційне навчання може бути реалізовано шляхом застосування дистанційної форми як окремої форми здобуття освіти або використання технологій дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами здобуття освіти, їх поєднання.

Отже…

За заявою Освітнього омбудсмена, висловленою на мультимедійній платформі іномовлення України «Укрінформ»: «Відмовляти в роботі нещепленим учителям – незаконно». Із заявою більш детально можна ознайомитися за посиланням.

Тому жодних довідок про заборону вакцинації надавати директору закладу не потрібно. Рішення про вакцинацію кожна людина приймає самостійно.

Коментарі до матеріалу