Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи оплачувати роботу відрядженого водія в нічний та вечірній час?

08.02.2022 662 0 1


Ситуація із практики

Водій коледжу – бюджетної установи під час відрядження був залучений до виконання робіт у нічний та вечірній час. Чи потрібно оплачувати йому добові, роботу в нічний та вечірній час у відрядженні?

Так, відрядженому водію потрібно оплачувати виконану роботу, виходячи з установленого йому розміру основної заробітної плати та її складових, а також доплату до 40 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Статтею 121 КЗпП установлено, що працівникам, направленим у службове відрядження, розмір оплати праці не може бути нижчим за середній заробіток, який зберігається за працівниками на всі робочі дні у відрядженні за графіком, установленим за місцем постійної роботи.

Доплату за роботу у вечірній час у розмірі 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи може бути оплачено, якщо це передбачено в колективному договорі або якщо коледж є підписантом регіональної (галузевої) угоди та за умови багатозмінного режиму роботи.

Робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, що установлюється генеральною, галузевою угодами та колективним договором, але не нижче ніж 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час (ст. 108 КЗпП).

Зауважимо, що для працівників закладів освіти встановлено інші розміри доплати за роботу в нічний час. Так, згідно з пп. «б» пп. 3 п. 4 наказу МОН від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» доплата за роботу в нічний час (за кожну годину роботи) становить до 40 % посадового окладу (ставки зарплати).

Отже, водію коледжу, який у відрядженні був залучений до виконання робіт у нічний час, слід оплатити:

  • виконану роботу, виходячи з установленого йому розміру основної зарплати та її складових, але не нижче ніж середній заробіток, що зберігається за водієм на всі робочі дні у відрядженні;
  • години роботи в нічний час у підвищеному розмірі до 40 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час;
  • добові за кожен день відрядження незалежно від режиму та обсягів роботи під час відрядження.

Нічним вважається час з 22.00 до 6.00. У разі роботи в нічний час установлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину (ст. 54 КЗпП).

Роботу у вечірній час законодавством не урегульовано. Вечірнім вважається час з 18.00 до 22.00. Доплату за роботу у вечірній час передбачено Генеральною угодою лише у разі багатозмінного режиму в розмірі 20 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.

Багатозмінним режимом роботи вважається виконання на підприємстві роботи протягом доби в дві та більше змін, тривалість кожної з яких не має бути меншою за встановлену законодавством тривалість робочого дня.

Водночас ст. 14, 15 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» передбачають договiрне регулювання оплати працi в установах на основi системи угод, що укладаються на нацiональному (генеральна угода), галузевому (галузева, мiжгалузева угода), територiальному (територiальна угода) та локальному (колективний договiр) рiвнях.

Установи самостiйно встановлюють у колективному договорi форми та системи оплати працi, зокрема розмiри надбавок та доплат, із дотриманням норм i гарантiй, передбачених чинним законодавством.

Згідно з додатком 3 до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні від 23.08.2016 доплата за роботу в нічний час становить 35 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Доплата за роботу у вечірній час з 18.00 до 22.00 (у разі багатозмінного режиму роботи) становить 20 % годинної тарифної ставки (окладу, посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Отже, коледж може виплатити відрядженому водію доплату в розмірі 20 % годинної тарифної ставки (окладу, посадового окладу) за кожну годину роботи у вечірній час, якщо це передбачено колективним договором або коледж є підписантом регіональної (галузевої) угоди та за умови багатозмінного режиму роботи.

Коментарі до матеріалу