Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як розрахувати суму оплати днів відрядження працівників ОМС?

14.09.2021 1192 0 0

Відрядження

Як оплачуються дні відрядження посадових осіб органів місцевого самоврядування, керівників і керівних працівників державних органів? Чи поширюється на них дія Закону від 10.12.15 р. № 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889)?

Нагадаємо, що згідно з Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі – Інструкція № 59), службове відрядження – це поїздка працівника до іншого населеного пункту на певний строк для виконання робочих завдань. Оплата відрядження працівників органів місцевого самоврядування, які не підпадають під дію Закону № 889 згідно з вимогами пп. 11 п. 3 ст. 3, здйснюється на загальних підставах.

Відрядження вважається службовим за наявності документів, що підтверджують його зв’язок з основною діяльністю установи. Такими документами є:

  • наказ про відрядження працівника;
  • кошторис витрат;
  • звіт працівника про виконання робочих завдань;
  • авансовий звіт (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 10.03.16 р. № 350) з документами, що підтверджують витрати працівника у відрядженні.

Часто на практиці бухгалтер розраховує оплату днів відрядження працівника за денною зарплатою так само, як і оплату інших днів роботи в установі. У цьому, начебто, є сенс, адже робочі дні, дійсно відпрацьовані, хоча і поза основним місцем роботи.

Насправді, щоб правильно оплатити працівникові дні відрядження, слід порівняти дві величини і вибрати з них більшу, а саме:

  • денну зарплату;
  • середньоденну зарплату.

Вимогу щодо оплати днів відрядження в розмірі, не нижче ніж середньоденна зарплата, прописано у ст. 121 КЗпП.

Денну зарплату розраховують, виходячи із зарплати, передбаченої трудовим (колективним) договором. Це, звісно, зарплата за робочий день, яку отримав працівник, не перебуваючи у відрядженні.

Щодо середньоденної зарплати, то вона розраховується інакше, а саме:

ЗПсер = ЗП (за останні 2 місяці) : Кількість відпрацьованих робочих днів за 2 місяці.

Зверніть увагу! Для розрахунку середньої зарплати враховуються всі суми нарахованої зарплати відповідно до законодавства та умов трудового (колективного) договору, крім таких, як:

  • 17 видів виплат, затверджених п. 4 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100);
  • оплата щорічної та додаткової відпусток, відрядження, допомога з тимчасової непрацездатності та інші виплати, розраховані за середньоденною зарплатою.

Тобто, якщо лікарняні та відпусткові розраховували за денною зарплатою – включаємо всі виплати до розрахунку, за середньоденною – керуємось положеннями Порядку № 100.

Премії включаються до розрахунку середнього заробітку. Найпростіше з преміями «місяць у місяць», коли премія за поточний місяць у тому самому місяці й виплачується. У такому разі премії включаються до розрахунку середньоденної зарплати в повному обсязі.

Зверніть увагу! Відповідно до Порядку № 100 для розрахунку середнього заробітку премії (виплати) за 2–12-й місяці враховуються в частині, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів розрахункового періоду (місяця), за який такі премії та інші виплати нараховано. Тобто до розрахунку середньоденної зарплати слід включати розподілені суми премій саме за ті місяці, які увійшли до розрахункового періоду.

Отже, дні службового відрядження працівника ОМС оплачуються, виходячи або з розміру денної, або з розміру середньоденної зарплати. Проте розмір оплати одного дня відрядження не повинен бути нижчим за розмір середньоденного заробітку. Календарним періодом для розрахунку середньоденної зарплати є останні два місяці, що передують місяцю, в якому відбулося відрядження. Наприкінці 2020 року було оновлено норми щодо включення премій до розрахунку середньоденного заробітку. А саме з 12.12.20 р. премії (винагороди) включаються до розрахунку в сумах, пропорційних до відпрацьованих робочих днів за ті місяці, які входять до розрахункового періоду.

Коментарі до матеріалу