Як повідомляти Фонд соціального страхування (далі – ФСС) про суми допомоги, нарахованої за його кошти, та звітувати за цими виплатами, ми детально розглянули в «Електронний обмін документами із ФСС». Утім, спочатку таку допомогу слід нарахувати, і це є найважливіше. Як при цьому не припуститися помилок, ви дізнаєтеся із нашої консультації.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – ЗДСС), гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, охорони життя та здоров’я визначає Закон від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105).
Відповідно до Закону № 1105 кожна з трьох сторін – ФСС, роботодавець та працівник – має і права, і обов’язки, яких необхідно дотримуватися. При цьому слід розуміти, що за кожне порушення установлено відповідальність, а бездіяльність чи навмисне заподіяння шкоди (витрачання коштів ФСС) загрожує накладенням штрафу відповідно до ст. 15, 16 Закону № 1105 та адміністративною відповідальністю, передбаченою КУпАП. Зокрема, застосовувати адмінстягнення у вигляді штрафу можуть:
Механізм обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за ЗДСС на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі – страхові виплати) у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за кошти підприємства, установи, організації або фізособи, яка використовує працю найманих працівників (далі – роботодавці), визначено Порядком, затвердженим постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266).
За ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг (ст. 20 Закону № 1105):