Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Лікарняні-2020: усе, що треба знати

03.04.2020

Як повідомляти Фонд соціального страхування (далі – ФСС) про суми допомоги, нарахованої за його кошти, та звітувати за цими виплатами, ми детально розглянули в «Електронний обмін документами із ФСС». Утім, спочатку таку допомогу слід нарахувати, і це є найважливіше. Як при цьому не припуститися помилок, ви дізнаєтеся із нашої консультації.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – ЗДСС), гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, охорони життя та здоров’я визначає Закон від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’яз­кове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105).

Відповідно до Закону № 1105 кожна з трьох сторін – ФСС, роботодавець та працівник – має і права, і обов’язки, яких необхідно дотримуватися. При цьому слід розуміти, що за кожне порушення установлено відповідальність, а бездіяльність чи навмисне заподіяння шкоди (витрачання коштів ФСС) загрожує накладенням штрафу відповідно до ст. 15, 16 Закону № 1105 та адміністративною відповідальністю, передбаченою КУпАП. Зокрема, застосовувати адмінстягнення у вигляді штрафу можуть:

  • органи ФСС на випадок безробіття за правопорушення, передбачені ст. 1653, 18823 КУпАП (ст. 2449 КУпАП);
  • органи ФСС за правопорушення, установлені ст. 1654, 1655, 18823 КУпАП (ст. 24410 КУпАП).

Механізм обчислення середньої зарплати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за ЗДСС на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (далі – страхові виплати) у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за кошти підприємства, установи, організації або фізособи, яка використовує працю найманих працівників (далі – роботодавці), визначено Порядком, затвердженим постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266).

За ЗДСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг (ст. 20 Закону № 1105):

Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
Готові рішення
і приклади
Миттєва активація
доступу
Можливість задати
питання експерту
Щоденні
оновлення
Доступ до ексклюзивних
матеріалів
Відкритий архів
матеріалів c 2015 року
Нове
18.11.2024
Форма № 4-ПН: інформуємо про заплановане масове вивільнення працівників
Підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання в разі запланованого масового вивільнення працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП (через зміни в організації виробництва та праці, серед іншого й ліквідацію, реорганізацію або перепрофілювання, скор...
18.03.2024
Порядок утримання із зарплати за кількома виконавчими листами
У діяльності установ нерідко виникають ситуації, коли вони отримують на одного працівника декілька виконавчих документів про відрахування із заробітної плати суми заборгованості (шкоди) за відповідними рішеннями органів (посадових осіб). Як здійснювати утримання в таких випадках, не порушуючи права ...
19.02.2024
Оцінювання роботи головного бухгалтера
У читачів виникають запитання стосовно коректного застосування правил оцінювання діяльності головних бухгалтерів бюджетних установ, адже ця повноважна особа наділена високим ступенем відповідальності за здійснення установою своїх функцій із дотриманням норм бюджетного законодавства. Розглянемо, хто ...