Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Працівниця всиновила дитину: які їй належать відпустки?

19.09.2019 3773 0 0

Практична ситуація

Сім’я працівниці підприємства всиновила дитину, якій на момент усиновлення був усього один місяць. Жінка подала своєму роботодавцеві свідоцтво про народження дитини та документи про всиновлення. Крім того, у лікарні їй видали листок непрацездатності із причиною непрацездатності «вагітність і пологи». Які відпустки належать працівниці в цій ситуації?

Усі ми знаємо, що кожний працівник має право на щорічні відпустки: основні та додаткові. І із цим, як правило, запитань не виникає. Але бувають нестандартні ситуації, з якими бухгалтерові доводиться зустрічатися вперше. Щоб із приводу «нестандартних» відпусток не виникало конфліктів між бухгалтером і теоретично підкованим працівником, бухгалтерові треба добре орієнтуватися в нюансах законодавства щодо відпусток та соціального страхування.

У загальному випадку для всіх найманих працівників передбачено (ст. 4 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504):

  • щорічні відпустки;
  • соціальні відпустки:
  • відпустка у зв'язку з вагітністю по пологами (надається за рахунок фінансування ФСС на підставі листка непрацездатності);
  • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • відпустка у зв'язку з усиновленням дитини (надається за рахунок коштів роботодавця),
  • інші відпустки (навчальна, творча, додаткові, без збереження зарплати).

Давайте подивимося, що конкретно гарантує законодавство сім’ї, яка всиновила дитину?

По-перше, на підставі листка непрацездатності і, згідно з п. 2 ст. 25 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, працівниці належить допомога по вагітності та пологах (так звані декретні) за період із дня всиновлення дитини та до закінчення:

  • 56 календарних днів (далі – к. д.);
  • 70 к. д. – якщо всиновили двох і більше дітей;
  • 90 к. д. – якщо жінка-усиновитель віднесена до 1–3-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

Важливий нюанс! Не завжди працівниця буде мати право на таку допомогу за рахунок фінансування від ФСС. Даний пункт ст. 25 має своє обмеження: умовою надання такої допомоги є всиновлення дитини протягом двох місяців із дня її народження. Тобто якщо сім’я всиновила, наприклад, тримісячну дитину, то жінка втрачає права на таку виплату за рахунок ФСС. У нашому випадку дитині був один місяць, тому право на таку допомогу в жінки є.

По-друге, оскільки йдеться про декретні, то навіть у випадку з усиновленням дитини жінка не повинна перебувати на роботі в період декрету. Тобто необхідно табелювати її відсутність на роботі аналогічно традиційній відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.

По-третє, крім фінансування за рахунок ФСС така жінка або її чоловік мають право – на підставі заяви та копії свідоцтва про народження дитини, а також документів, що підтверджують усиновлення – отримати від роботодавця разову оплачувану відпустку у зв'язку з усиновленням дитини строком 56 к. д. (70 к. д. – при всиновленні двох і більше дітей).

Будьте уважні! Така відпустка не підлягає продовженню на святкові та неробочі дні, що припадають на відпустковий період і може бути надана тільки у випадку, якщо заява про її надання надійшла роботодавцеві протягом трьох місяців із дня набуття законної сили рішення суду про всиновлення дитини.

Таким чином, для нашої ситуації працівниця може з однієї оплачуваної відпустки плавно ввійти в іншу оплачувану відпустку. Або обидва з подружжя одночасно можуть перебувати в оплачуваних відпустках: жінка – у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами за рахунок ФСС, а її чоловік – у разовій відпустці у зв'язку з усиновленням дитини за рахунок роботодавця.

По-четверте, якщо дитину всиновили у віці до трьох років, то один із подружжя може також узяти відпустку для догляду за дитиною до трьох років.

По-п'яте, якщо дітей у сім’ї (у т. ч. усиновлених) буде двоє й більше, тоді роботодавець зобов'язаний надавати щорічну оплачувану додаткову соціальну відпустку на дітей строком на 10 або 17 к. д. згідно зі ст. 19 Закону № 504.

Як бачимо, одна радісна для працівників подія може викликати чергу нестандартних ситуацій для роботодавця, пов'язаних із додатковими витратами.

Коментарі до матеріалу