Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи потрібна згода профспілки, якщо відрядження припадає на вихідні дні?

23.10.2019 544 0 1

Профспілка і відрядження: практична ситуація

В установі виникла потреба в направленні працівника у відрядження на строк, що припадає на вихідні дні. Чи погоджувати це із профспілкою?

Згідно з п. 1 Загальних положень Iнструкцiї про службовi вiдрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 17.03.11 р. № 362 (далi – Iнструкцiя № 362), службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника органу державної влади (поїздка держслужбовця – за розпорядженням керівника держслужби), підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримується (фінансується) за рахунок бюджетних коштів (далі – установа), на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (за наявності документів, що підтверджують зв’язок службового відрядження з основною діяльністю підприємства).

Тобто день вибуття у вiдрядження та день прибуття з нього вважаються днями перебування працiвника у вiдрядженнi. Тому строк відрядження, який припадає, зокрема, і на вихідні (субота, неділя) або святкові дні, необхідно зазначити в наказі про відрядження.

Слід пам’ятати: службові поїздки працівників, постійна робота яких проходить у дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер, не вважаються відрядженнями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором, трудовим договором (контрактом) між працівником і власником (або уповноваженою ним особою/керівником).

Отже, колективним договором має бути визначено перелік посад і робіт, для яких службові поїздки є відрядженням, та перелік посад (робіт), робота на яких має роз’їзний характер, виконується вахтовим методом або працівників за якими направляють для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт.

Як зазначено в п. 7 Загальних положень Інструкції № 362, днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу (далі – ТЗ) з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження – день прибуття ТЗ до місця постійної роботи відрядженого працівника.

Якщо відправлення ТЗ відбулося до 24:00 включно, днем вибуття у відрядження вважається поточна доба, а з 00:00 і пізніше – наступна доба.

Якщо станція, пристань, аеропорт розташовані за межами населеного пункту, де працює відряджений працівник, у строк відрядження зараховується час, потрібний для проїзду до станції, пристані, аеропорту. Аналогічно визначається день прибуття відрядженого працівника до місця постійної роботи.

Якщо працівник відбуває у відрядження у вихідний день, то йому після повернення з відрядження в установленому порядку надається інший день відпочинку (п. 8 Загальних положень Інструкції № 362), а згідно зі ст. 72 КЗпП надання іншого дня відпочинку – це компенсація за роботу у вихідний день.

У разі залучення до роботи у вихідний день конкретного працівника під вихідним днем слід розуміти саме вихідний день цього працівника, установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіком змінності, затвердженим роботодавцем за погодженням із профкомом, оскільки в окремих установах (див. ст. 68, 69 КЗпП) цей день може не збігатися із загальним (неділя) або загальноприйнятим (субота) вихідним днем.

Статтею 71 КЗпП визначено, що робота у вихідні дні забороняється. Залучення окремих працівників до роботи в ці дні допускається лише з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) установи і лише в таких виняткових випадках:

  • для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;
  • для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибель або псування майна;
  • для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить надалі нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;
  • для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Отже, в установах та організаціях, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за бюджетні кошти, направлення у відрядження у вихідний день потрібно погоджувати з профспілкою.

Коментарі до матеріалу