Наскрізний приклад обліку запасів
Із 1 січня 2017 року порядок обліку запасів було суттєво змінено, внаслідок чого в бухгалтерів виникло чимало запитань. При цьому коментарів та рекомендацій із цієї теми обмаль. Чого вартий лише перехід на новий план рахунків! А тут ще один стрес: вилучено поняття «фонд у малоцінних та швидкозношуваних предметах», запроваджено новий підхід до класифікації витрат, який вплинув і на порядок списання запасів. Отже, спробуємо розібратися з усім цим і розглянемо, що таке запаси та як їх необхідно обліковувати.
Облік запасів у бюджетних установах регулюється НП(С)БОДС 123 «Запаси» та Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектора, затвердженими наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 11 (далі – Методрекомендації № 11).
Запаси визнаються активом, якщо їх вартість можна достовірно визначити, існує ймовірність отримання суб’єктом держсектора майбутніх економічних вигід, пов’язаних з їх використанням, та/або вони мають потенціал корисності. Тобто запаси можуть зараховуватися до складу активів установи, якщо відповідають указаним критеріям.
Одиницею обліку запасів може бути їх найменування або вид (група). Суб’єкти держсектора визначають одиницю обліку запасів, яка має бути уніфікованою в певній галузі з урахуванням її специфіки діяльності, у наказі про облікову політику.
Класифікація запасів у 2017 році порівняно з 2016-м не зазнала суттєвих змін. Нововведення полягає в тому, що для обліку запасів за Планом рахунків, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.13 р. № 1203, передбачено нові рахунки, які згруповано у клас 1 «Нефінансові активи» (раніше це був клас 2 «Запаси»). Цю трансформацію детально описано в консультації «Трансформація залишків МШП: проводимо відповідно до вимог Мінфіну», тут ми лише нагадаємо дві найбільш поширені в бюджеті категорії:
1. Виробничі запаси. Сюди фактично включено всі субрахунки, на яких відображаються матеріали для провадження діяльності установи. Облік цих запасів ведеться за дебетом субрахунків:
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року