Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Під час обшуку вилучено майно: якими є дії та облік?

19.12.2017 1078 0 1

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як діяти бюджетній установі, якщо правоохоронні органи за постановою суду на обшук вилучили майно.

Що можна зробити на практиці: правильно задокументувати вилучення майна, аби мати змогу його повернути, відобразити це в обліку та провести інвентаризацію такого майна.

За статистичними даними, з початку 2017 року проведено майже сто тисяч обшуків підприємств та установ, під час яких вилучено фінансову документацію, інформаційні носії та інше майно, які можуть бути доказами в рамках відкритого кримінального провадження.

Задля захисту підприємств та бюджетних установ і недопущення блокування їх діяльності було прийнято Закон від 16.11.17 р. № 2213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» (набув чинності з 07.12.17 р.).

Розглянемо найважливіші зміни, внесені цим документом, що стосуються бухгалтерів. Так, згідно з оновленими ст. 160, 164, 165, 168 Кримінально-процесуального кодексу (далі – КПК):

  • сторона обвинувачення зобов’язана обґрунтовувати необхідність вилучення оригіналів документів або їхніх копій та робити копії необхідної інформації із залученням спеціаліста. При цьому вилучення електронних інформаційних систем забороняється;
  • вводиться обов’язкова відеота аудіофіксація судового засідання, на якому ухвалюється рішення про проведення обшуку, а також весь процес обшуку. Без наявності таких записів отримані докази визнаватимуться недопустимими;
  • адвокати підприємства (установи) отримають право залучатися до обшуку на будь-якій його стадії. Докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника, будуть визнані недійсними;
  • забороняється вилучати оригінали фінансово-господарської документації, комп’ютерну техніку, сервери та мобільні телефони суб’єктів підприємницької діяльності;
  • забороняється повторно порушувати закриті кримінальні провадження та установлюються розумні строки провадження кримінальної справи.

Повна версія доступна тільки передплатникам