Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Перехід на IBAN: форми розрахункових документів та їх заповнення

05.02.2020 2856 0 1

Нацбанк оновив вимоги до заповнення реквізитів розрахункових документів та деякі організаційні питання здійснення розрахунків із використанням чекової книжки. Розглянемо ці зміни.


Підстави для внесення змін

Нагадуємо, що відповідно до постанови Правління НБУ від 28.12.18 р. № 162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунка (IBAN) в Україні» усі банки України завершили перехід на міжнародний стандарт – ІВАN.

IBAN (International Bank Account Number) – міжнародний номер банківського рахунка. Кожна держава самостійно встановлює структуру номера рахунка IBAN згідно з вимогами стандарту ISO 13616. Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни, контрольного розряду, коду банку та номера рахунка.

За першими двома літерами IBAN можна ідентифікувати країну – учасника розрахунку (UA – Україна), а за допомогою контрольного розряду – забезпечити уніфіковану перевірку рахунка клієнта.

У зв’язку із запровадженням IBAN постановою Правління НБУ від 06.11.19 р. № 127 (далі – Постанова № 127) затверджено зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.04 р. № 22 (далі – Інструкція № 22), зокрема оновлено форми розрахункових документів та вимоги Нацбанку до заповнення їх реквізитів.

Важливо! Зміни до Інструкції № 22 набули чинності з 13.01.20 р.

У листі НБУ від 23.12.19 р. № 52-0011/671922 зазначено, що з 13.01.20 р. (включно) рахунок відправника/отримувача в електронних розрахункових документах і електронних повідомленнях СЕП має ідентифікуватися лише за допомогою міжнародного номера банківського рахунка (IBAN). Якщо в документі буде вказано не IBAN, а пара реквізитів «Код банку (МФО)» і «Номер рахунка», то СЕП забракує такий документ.

Оновлено форми розрахункових документів

Згідно з Постановою № 127 додатки 1–22 до Інструкції № 22, які встановлювали форми розрахункових документів та їх реєстрів, замінено 13 новими додатками, а саме: :

  • додаток 1 «Повідомлення про невиконання розрахункового документа»;
  • додаток 2 «Меморіальний ордер»;
  • додаток 3 «Платіжне доручення»;
  • додаток 4 «Платіжна вимога-доручення»;
  • додаток 5 «Платіжна вимога»;
  • додаток 6 «Розрахунковий чек»;
  • додаток 7 «Розрахунковий чек»;
  • додаток 8 «Інкасове доручення (розпорядження)»;
  • додаток 9 «Указівки щодо заповнення реквізитів розрахункових документів та їх реєстрів»;
  • додаток 10 «Повідомлення про помилковий переказ»;
  • додаток 11 «Реєстр платіжних вимог»;
  • додаток 12 «Розрахункова чекова книжка»;
  • додаток 13 «Реєстр розрахункових чеків».

Важливо! Із 13 січня 2020 року безготівкові розрахунки проводитимуться з використанням оновлених форм розрахункових документів, зокрема нової форми платіжного доручення.

Водночас зауважимо, що кардинальних змін у нових формах не відбулося. З форми платіжного доручення вилучено реквізит «Код банку», оскільки IBAN уже містить цю інформацію, та розширено графи для зазначення номера рахунка IBAN (див. фрагмент). Відповідно в новій редакції Указівок щодо заповнення реквізитів розрахункових документів та їх реєстрів (тепер додаток 9 до Інструкції № 22) також вилучено реквізит «Код банку».

Приклад. Заповнення платіжного доручення за оновленою формою

ТОВ «Навігатор» отримало послуги з метрологічних обстежень від бюджетної установи «Метролог» на суму 14 080 грн.

Оформлення платіжного доручення на сплату за послуги з використанням номера банківського рахунка IBAN бухгалтером ТОВ «Навігатор» наведено у фрагменті.

1 из 1

Розрахунки з використанням чекової книжки (чека)

Зміни, внесені Постановою № 127 до гл. 7 Інструкції № 22, дають право банкам із 13.01.20 р. самостійно регулювати організаційні питання здійснення розрахунків із використанням чекової книжки (чека).

Згідно з п. 7.3 Інструкції № 22 чекодавець подає до банку-емітента платіжне доручення на переказ коштів на аналітичний рахунок «Розрахунки чеками» (фізична особа має право вносити суму готівкою) та заяву про видачу чекової книжки (чека). Форма заяви про видачу чекової книжки (чека) установлюється внутрішніми правилами банку.

Форму реєстраційної картки, в якій банк веде облік номерів чеків, установлено внутрішніми правилами банку.

Важливо! Оформлення та отримання чекової книжки (чека) банк здійснює за своїми внутрішніми правилами.

Чек має містити реквізити, передбачені формою, наведеною в додатках 6 та 7 до Інструкції № 22. Чекодавець заповнює реквізити чека згідно з вимогами додатка 9 до цієї Інструкції власноручно або з використанням технічних засобів. Місяць видачі та сума чека мають зазначатися словами (п. 7.6 Інструкції № 22).

Унесення до чека виправлень та використання замість підпису факсиміле не дозволяється.

Чек, що не відповідає вищенаведеним вимогам, вважається недійсним і без виконання повертається банку чекодавця.

У разі припинення подальших розрахунків чеками до закінчення терміну дії чекової книжки та наявності за нею невикористаного ліміту чекодавець подає в банк чекову книжку. А банк повертає кошти в сумі невикористаного ліміту чекової книжки на поточний рахунок клієнта на підставі його заяви про повернення коштів за формою, установленою внутрішніми правилами банку (п. 7.23 Інструкції № 22).

У разі втрати чекової книжки (чека) чекодавець має подати в банк-емітент заяву про втрату чекової книжки (чека) із зазначенням номерів невикористаних чеків. Форма заяви встановлюється внутрішніми правилами банку. Банк повертає кошти в сумі невикористаного ліміту чекової книжки на поточний рахунок клієнта на підставі його заяви, форма якої також установлюється внутрішніми правилами банку (п. 7.25 Інструкції № 22).

Висновки

  1. На сьогодні всі банки України повинні були завершити перехід на міжнародний стандарт номера банківського рахунка ІВАN.
  2. Постановою № 127 затверджено оновлені форми розрахункових документів, зокрема нову форму платіжного доручення.

Коментарі до матеріалу