Нові форми меморіальних ордерів: що змінилось?
Із 12.12.17 р. набув чинності Наказ № 755, яким затверджено типові форми меморіальних ордерів та інших облікових регістрів суб’єктів держсектора та Порядок їх складання (далі – Порядок № 755).
Звісно, що запровадження з 01.01.17 р. Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.13 р. № 1203 (далі – План рахунків № 1203), Порядку його застосування та Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.15 р. № 1219, вплинуло і на складання меморіальних ордерів. У зв’язку із цим бухгалтерські служби держсектора були вимушені пристосовувати типові форми меморіальних ордерів, наведені в Інструкції, затвердженій наказом Мінфіну від 27.07.2000 р. № 68 (Інструкція № 68, втратила чинність із 12.12.17 р.), до нових вимог цих нормативних документів. Тому фактично починаючи з 01.01.17 р. установи відображали бухгалтерські операції за новими правилами тільки на старих бланках.
Отже, жодна з типових форм суттєвих змін не зазнала. Назви та нумерація меморіальних ордерів практично не змінилися, лише вилучено слова «Форма № _ (бюджет)».
У Меморіальних ордерах № 4 та № 6 залишилась колонка для відображення інформації про інші проведення (другий запис), без зазначення субрахунків. Тобто, як і раніше, субрахунки слід наводити за операціями, які здійснює установа. Але, як зазначено в п. 1 Порядку № 755, Меморіальний ордер № 6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з кредиторами» складається окремо за субрахунками 6211 (6221) «Розрахунки з постачальниками та підрядниками» та 6415 (6425) «Розрахунки з іншими кредиторами» (окремо за кожним кредитором та в розрізі кодів економічної класифікації видатків).
Змінилася титульна сторінка Меморіального ордера № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій», і тепер зміст операцій необхідно розкривати самостійно. Норму п. 4 Порядку № 755 приведено у відповідність до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» і визначено, що ЄСВ нараховується на суму нарахованої зарплати (раніше нарахування проводилось на три види соціальної гарантії). Для складання форми за допомогою програмного забезпечення додано декілька нових вимог (абзац третій п. 8), але ці вимоги виконувалися і раніше для узагальнення інформації та зведення показників при заповненні статистичної та іншої звітності, визначеної наказом про облікову політику бюджетної установи.
У Меморіальному ордері № 7 «Накопичувальна відомість за розрахунками в порядку планових платежів» відображається інформація про обороти за субрахунком 2111 (2121) «Поточна дебіторська заборгованість за розрахунками за товари, роботи, послуги» або 2113 (2123) «Розрахунки за авансами, виданими постачальникам, підрядникам за товари, роботи і послуги». За необхідності відобразити обороти за обома субрахунками складаються два меморіальних ордери.
Внесено зміни до порядку складання Меморіального ордера № 9 «Накопичувальна відомість про вибуття та переміщення необоротних активів». Зокрема, перелік документів, якими оформлюються вибуття та переміщення необоротних активів, приведено у відповідність до типових форм з обліку та списання основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 13.09.16 р. № 818. Тепер цей перелік містить: акт приймання-передачі основних засобів, акт внутрішнього переміщення основних засобів, акт передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів, акт списання основних засобів (часткової ліквідації), акт списання транспортних засобів, акт списання вилучених документів з бібліотечного фонду тощо.
У зв’язку зі змінами, які відбулися після введення в дію Плану рахунків № 1203, у Меморіальному ордері № 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду суб’єктів державного сектора» розширено перелік субрахунків, які використовуються для обліку операцій з нарахування доходів спецфонду. До нього, зокрема, увійшли такі субрахунки:
- 7011 «Бюджетні асигнування» (7021 «Асигнування державних цільових фондів на утримання апарату») (крім асигнувань із загального фонду);
- 7111 (7121) «Доходи від реалізації продукції (робіт, послуг)»;
- 7112 (7122) «Дохід від оприбуткування активів, раніше не врахованих в балансі», 7211 (7221) «Дохід від реалізації активів»,;
- 7311 «Фінансові доходи розпорядників бюджетних коштів» (7321 «Фінансові доходи державних цільових фондів»);
- 7411 (7421) «Інші доходи за обмінними операціями»;
- 7511 «Доходи за необмінними операціями».
На кожен вид доходів спецфонду відкриваються окремі меморіальні ордери, які нумеруються відповідно № 14-1, 14-2, 14-3.
До Меморіального ордеру № 16 «Накопичувальна відомість позабалансового обліку» додано перелік позабалансових рахунків відповідно до Плану рахунків № 1203. До граф 1–6 ордеру заносяться дані про надходження (одержання, надання, отримання тощо), а до граф 7–12 – дані про вибуття (використання, списання, повернення, сплату тощо) об’єктів, які обліковуються на позабалансових рахунках:
- 01 «Орендовані основні засоби та нематеріальні активи»;
- 02 «Активи на відповідальному зберіганні»;
- 03 «Бюджетні зобов’язання»;
- 04 «Непередбачені активи»;
- 05 «Непередбачені зобов’язання, гарантії та забезпечення надані»;
- 06 «Гарантії та забезпечення отримані»;
- 07 «Списані активи»;
- 08 «Бланки документів суворої звітності»;
- 09 «Передані (видані) активи відповідно до законодавства».
Нарешті визнано необхідність складання Меморіального ордера № 17 – йому офіційно надано власний номер. А застосовується він, як і раніше, для відображення операцій, що не фіксуються в меморіальних ордерах № 1–16, та для операцій, за якими не треба складати накопичувальні відомості та зведення.
Порядком не передбачено ведення Реєстру депонованих сум за формою № 441-авт (бюджет), оскільки вона дублює операції, відображені в Книзі аналітичного обліку депонованої заробітної плати і стипендій (реєстр депонованих сум). Ці документи об’єднали під однією назвою без виділення форм ручного чи автоматичного заповнення.
Змінилися вимоги до складання Книги «Журнал-Головна»: вона заповнюється за субрахунками Плану рахунків № 1203, з урахуванням галузевих особливостей та виробничої необхідності щодо деталізації обліку господарських операцій суб’єкта держсектора.
Згідно з Порядком № 755 меморіальні ордери мають відкриватися на початку місяця. Оскільки документ набув чинності з 12.12.17 р., його вимоги починають діяти з 1 січня 2018 року.
Коментарі до матеріалу