Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Гранти як джерело додаткового фінансування

29.11.2018 19993 0 1



На сьогодні в Україні діє велика кількість благодійних організацій та фондів як місцевих, так і закордонних. Головною метою їх роботи є надання фінансової підтримки для розв’язання різноманітних проблем. Одним із видів такої підтримки є гранти, які як залучені позабюджетні кошти можуть бути суттєвим м джерелом додаткового фінансування бюджетних установ. Розглянемо види та типи таких грантів, а також прийоми їх пошуку, отримання та звітності про використання.


Безоплатні та безповоротні

Нагадаємо, що під поняттям «грант» (англ. grant – дарунок, дотація, субсидія) розуміють безоплатну допомогу у грошовій або іншій формі, що надається громадянами та юридичними особами (зокрема, іноземними) підприємству, організації, установі, ініціативній групі або приватній особі для реалізації заявленого проекту в тій чи іншій сфері діяльності. Як правило, гранти надаються на конкурсній основі та на умовах, які визначає грантодавець.

Грантові кошти або майно надаються безоплатно і без повернення грантодавцю. Завдяки грантам здійснюється підтримка неприбуткових проектів, які є важливими для суспільства або конкретної територіальної громади, організації чи установи.

Отже, діяльність, що не отримує достатнього бюджетного фінансування, може бути підтримана і коштом грантів. Іншими словами, грантове фінансування може допомогти розв’язати чимало важливих питань розвитку територій, навчальних, медичних та спортивно-оздоровчих закладів, на які, зазвичай, не вистачає коштів у місцевих бюджетах. З огляду на це, одним із напрямів роботи як органів місцевого самоврядування, так і підприємств (установ) комунальної та державної форм власності може бути пошук позабюджетних джерел фінансування.

На сьогодні в Україні діє низка міжнародних та національних фінансових донорів, які надають підтримку громадським, державним, комунальним організаціям, органам місцевого самоврядування, закладам освіти, охорони здоров’я тощо.

Типи та види грантів

Найпоширенішим джерелом додаткових ресурсів неприбуткових, бюджетних організацій та соціально-значущих проектів є благодійні фонди – донори, які надають допомогу у вигляді грантів.

Гранти розрізняються за типами та видами згідно з їх цільовими призначеннями та ознаками (див. таблиці 1, 2).

Таблиця 1.
Типи грантів


з / п

Тип гранта

Призначення

1

2

3

1

Грант загальної підтримки

Надається для підтримки основної діяльності, забезпечення стабільності та розвитку

2

Грант на програми або проекти

Надається для реалізації конкретних проектів або програм

3

Грант із частковим фінансуванням

Передбачає обов’язкове залучення додаткових джерел фінансування (інші донорські організації або власні кошти організації, установи)

4

Капітальний грант

Надається на капітальні витрати (придбання нерухомості, ремонт, придбання необхідного обладнання)

5

Корпоративний грант

Надається підприємницькими структурами. Також може передбачати співфінансування проекту з боку бізнесу

6

Початковий грант

Надається на початковому етапі розвитку підприємства, організації чи установи з метою забезпечення їх стабільності та функціонування. Також може надаватися на створення нових організацій (нових напрямів у межах діючого)

7

Грант у натуральній формі

Надається у вигляді матеріальних цінностей, а не грошових коштів

8

Посередницький грант

Надається спонсором для проведення соціально орієнтованої політики від його імені

9

Цільовий грант

Надається для здійснення конкретної діяльності

 

Гранти розрізняються також за видами (див. табл. 2).

Таблиця 2.
Види грантів


з / п

Види грантів

1

2

Залежно від кількості виконавців

1

Індивідуальний (передбачає участь у проекті лише однієї людини, яка одночасно є і керівником, і виконавцем робіт за грантом)

2

Колективний (передбачає реалізацію проекту групою осіб (від двох і більше), що належать до однієї організації, установи)

3

Партнерський, який передбачає здійснення проекту проектною командою. На відміну від колективного гранта, участь у партнерському можуть брати особи з різних організацій, установ чи навіть країн

4

Грант на науковий проект (передбачає проведення конкретного наукового дослідження однією особою або групою)

Залежно від мети і характеру заходу, на який виділяються кошти

5

Грант на поїздки (виділяється для участі в конференціях, конгресах, круглих столах, семінарах тощо);

6

Грант на роботу в архіві, бібліотеці, інституті (передбачає виділення коштів на витрати, пов’язані з відрядженням в інше місто, роботою в дослідному закладі тощо)

7

Грант на організацію та проведення заходів (призначений на оплату витрат, пов’язаних із проведенням конференцій та інших наукових зібрань)

8

Грант на читання лекцій в іншому навчальному закладі (перекриває витрати, пов’язані з поїздкою та оплатою лектору)

9

Грант на тривале стажування чи навчання

10

Грант на публікаційну діяльність

11

Грант на проведення експедицій або польових робіт

Пошук грантодавців

Залучення додаткових ресурсів – справа кропітка, а для отримання грантових коштів доведеться здійснити низку дій із пошуку грантодавця, який виділить кошти саме на потреби вашої організації чи установи.

Першим кроком має стати визначення проблеми (потреби), обґрунтування її актуальності та необхідності невідкладного вирішення, розроблення відповідного проекту та визначення його бюджету. Тобто організація, установа, яка має бажання отримати додаткові кошти у вигляді грантової допомоги, повинна чітко визначити, для чого, для досягнення якої мети або розв’язання якої проблеми вони необхідні. Далі слід сформулювати конкретні потреби (гроші, приміщення, майно чи послуги).

Подальшим кроком має стати пошук грантових конкурсів, мета і завдання яких збігаються з метою та завданням вашого проекту. Як показує практика, починати пошукову діяльність ліпше серед не надто великих за обсягом фінансування грантових конкурсів. Приблизний спектр пошуку грантів може бути таким:

  • регіональні або місцеві грантові програми;
  • гранти від посольств;
  • грантові програми в межах Євросоюзу;
  • спеціальні програми «малих грантів».

Отже, щоб узяти участь у грантовій програмі, потрібно знайти відкриті грантові конкурси, які відповідають напряму діяльності вашої організації (установи). Для цього слід ретельно моніторити спеціальні сайти, що узагальнюють та актуалізують грантові конкурси, в яких можна взяти участь, або заходити на офіційні сайти конкретних грантодавців. Там міститься вся необхідна інформація щодо умов участі, суми гранта, кінцевого терміну подання заявки, аплікаційні форми на отримання гранта тощо.

Після визначення переліку найбільш прийнятних для проекту вашої установи грантодавців-донорів варто ретельно ознайомитися з умовами надання ними фінансової допомоги. Зокрема, слід уважно вивчити особливості грантових конкурсів, приділяючи особливу увагу таким характеристикам:

  • тип одержувачів грантів (органи самоврядування, громадські об’єднання, заклади охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, засоби масової інформації, ініціативні групи тощо);
  • розмір гранта та розмір власного внеску (якщо передбачається);
  • види діяльності, що фінансуються;
  • географія конкурсу (грант може бути призначений для певних регіонів України);
  • пріоритети конкурсу (напрями надання допомоги конкретизуються у пріоритетах конкретних конкурсів);
  • терміни подання заявки та підведення підсумків конкурсу;
  • строк реалізації проекту.

Доцільно створити власну базу грантодавців і час від часу моніторити їх сайти. Там також можна отримати багато корисної інформації про вже реалізовані та нові програми допомоги, про зміни у грантовій політиці тощо. Загалом, щоб пошуки гранта завершилися успішно, потрібен певний час і наполегливість. Від моменту підготовки заявки до реального отримання гранта може пройти чимало часу, а неякісно підготовлені документи можуть стати причиною відмови.

Використання та звітність

Нагадаємо, що гранти є власними надходженням бюджетних установ, органів влади та місцевого самоврядування. Відповідно до п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу гранти належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень та можуть витрачатися на організацію основної діяльності бюджетних установ. Водночас слід ураховувати, що гранти – це фінансові ресурси, які надаються донором реципієнту (отримувачу) на безповоротній основі та спрямовуються на реалізацію цілей, визначених грантодавцем.

Слід зазначити, що кошти, отримані в межах грантової допомоги, можуть також бути використані на оплату праці. Це випливає з ч. 3 ст. 2 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці», яка відносить виплати в межах грантів до інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Зазначені виплати мають бути включені до видатків спеціального фонду кошторису відповідно до розрахунків, здійснених на підставі договорів про отримання грантів.

У звітності організації, установи грантові кошти відображаються відповідно до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.12 р. № 44 (далі – Порядок № 44). Згідно з п. 2 розд. ІІ цього Порядку одержувачі бюджетних коштів, які відповідно до законодавства уповноважені розпорядниками бюджетних коштів на виконання заходів та використовують кошти, отримані у вигляді благодійних внесків, грантів та дарунків, мають складати й подавати Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м). Форма цього Звіту є додатком 3 до Порядку № 44.

Інформація про іноземні гранти має бути наведена в Довідці про використання іноземних грантів (додаток 23 до Порядку № 44), в якій відображається інформація про використання розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів грантів, отриманих від міжнародних фінансових організацій та країн-донорів за звітний період.

Отже, ми розглянули типи та види грантів і загальні положення щодо їх отримання й фінансової звітності з використання. Як правильно скласти заявку на отримання гранта та уникнути відмови грантодавця – у подальших публікаціях.

Коментарі до матеріалу