Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Яка тривалість щорічної відпустки бібліотекаря, що веде гурткову роботу?

11.07.2022 208 0 0

Практична ситуація

Якої тривалості має надаватися щорічна відпустка бібліотекареві закладу загальної середньої освіти, який веде гурткову роботу в цьому закладі, та як провадиться її оплата?

Відповідно до ст. 6 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарні дні (далі – к. д.) за відпрацьований робочий рік, який відлічується із дня укладення трудового договору.

Пунктом 1 постанови ВРУ від 15.11.1996 № 505/96-ВР «Про порядок введення в дію Закону України «Про відпустки» (далі – Постанова № 505) установлено, що Закон № 504 набирає чинності з 1 січня 1997 року, а ст. 7, 8 і ч. 1 ст. 10 – з 1 січня 1998 року.

У п. 2 Постанови № 505 зазначено, що відпустки раніше встановленої загальної тривалості зберігаються за працівниками, які користувалися відпусткою більшої загальної тривалості, ніж визначена відповідно до законів та інших нормативно-правових актів України, на весь час їх роботи на підприємстві, в установі, організації на посадах, професіях, роботах, що давало їм право на цю відпустку, та за наявності умов, за якими вона надавалася.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 21.04.1949 № 1577 «Про відпустки працівникам науково-дослідних, навчальних та культурно-просвітницьких установ», що діяла до прийняття Закону № 504, бібліотекарям закладів освіти відпустка надавалася тривалістю 24 робочі дні.

Оскільки із прийняттям Закону № 504 усі види відпусток надаються в календарних, а не в робочих днях, бібліотекарям закладів загальної середньої освіти та інших закладів освіти, які були прийняті на роботу до введення в дію Закону № 504, тобто до 1 січня 1997 року, щорічна відпустка, з урахуванням перерахування з робочих у календарні дні, має надаватися тривалістю 28 к. д.

Тим бібліотекарям, які прийняті на роботу після цієї дати, щорічна основна відпустка надається тривалістю 24 к. д.

Відповідно до ст. 8 Закону № 504 та Орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем, яким може надаватися додаткова відпустка (додаток № 1 до Галузевої угоди між МОН та Профспілками працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки), бібліотекарям закладів освіти може надаватися відпустка за ненормований робочий день тривалістю до 7 к. д. (включно). Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Тому щорічна основна та додаткова відпустки тих бібліотекарів, яких прийнято на роботу до закладів освіти до 1 січня 1997 р, має становити 35 к. д. (28 к. д. + 7 к. д.), а тих, хто прийнятий після 1 січня 2007 року – 31 к. д. (24 к. д. + 7 к. д.).

Згідно зі ст. 10 Закону № 504 щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року. Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості в перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на підприємстві, в установі організації.

Однак це правило не поширюється, зокрема, на педпрацівників, а також на спеціалістів закладів освіти, зокрема бібліотекарів, оскільки ч. 14 ст. 10 Закону № 504 установлено, що таким працівникам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості в перший та наступні робочі роки надаються в період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.

Водночас із уведенням в Україні воєнного стану через військову агресією російської федерації та прийняттям Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) правила надання відпусток дещо змінено.

Зокрема, ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 установлено, що в період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 к. д. Закон № 2136 набув чинності з 24.03.2022.

Мінекономіки в коментарі до ст. 12 Закону № 2136 роз’яснює, що з дати набрання чинності Законом і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 к. д. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить понад 24 к. д., різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

Проте працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону № 504.

Тому щорічна основна відпустка бібліотекарям ЗЗСО 2022 року має надаватися тривалістю 24 к. д. та ще може надаватися додаткова відпустка за ненормований робочий день до 7 к. д. Але бібліотекар не втрачає право на отримання щорічної основної відпустки повної тривалості 28 к. д. або ж на компенсацію за всі не використані ним дні відпустки, якщо він прийнятий на роботу до цього закладу до 1997 року.

Щодо щорічної основної відпустки за посадою керівника гуртка ЗЗСО, то згідно з постановою КМУ від 10.07.2019 № 694 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346» її тривалість становить 56 к. д. Однак Законом № 2136 для керівників гуртків, як і для всіх інших працівників, її обмежено на час дії воєнного стану тривалістю 24 к. д.

Водночас слід зазначити, що у Верховній Раді підготовлено до другого читання законопроєкт від 05.04.2022 № 7251 «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин», який очікує свого розгляду сесійною залою парламенту. Текст порівняльної таблиці до цього законопроєкту, оприлюдненого на офіційному вебпорталі ВРУ, передбачає такі норми: «У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 к. д. за поточний робочий рік.

Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більш як 24 к. д., то надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану».

Остаточно щодо положень цього законопроєкту народні депутати України визначатимуться під час його розгляду у другому читанні.

Якщо закон буде прийнято, то, враховуючи що відпустка за посадою бібліотекаря є меншою, ніж відпустка за посадою керівника гуртка, працівник після закінчення відпустки за основною посадою має приступити до виконання обов’язків бібліотекаря і далі перебувати у відпустці за посадою керівника гуртка.

За бажанням працівника та за наявності виробничої можливості на час перебування у відпустці за посадою керівника гуртка тривалістю 56 к. д. можна взяти відпустку без збереження зарплати на відповідну кількість календарних днів за посадою бібліотекаря.

Оплата днів відпустки за кожною з цих посад здійснюється, виходячи з нарахованої за 12 місяців, що передують місяцю надання відпустки, заробітної плати за кожною з цих посад.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Освіта»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

2268 грн. / рік

Купити