У місцевих бюджетах знаходиться близько 7 млрд грн невикористаних залишків освітньої субвенції: Мінфін
За інформацією Державної казначейської служби України, станом на 01.07.2021 на рахунках місцевих бюджетів акумульовано 6 826,9 млн грн невикористаних залишків коштів освітньої субвенції.
Так, зокрема:
- в обласних бюджетах та бюджеті м. Києва ‒ 1 718,3 млн грн;
- у бюджетах міських територіальних громад ‒ 2 138,4 млн грн;
- у бюджетах сільських та селищних територіальних громад ‒ 2 970,2 млн гривень.
Такий значний обсяг залишків утворився насамперед у результаті накопичення на місцевих рахунках цільових коштів, що були надані з державного бюджету окремими рішеннями Уряду на розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти.
Станом на 01.07.2021, за даними МОН, на рахунках місцевих бюджетів цільові залишки коштів становили 668,3 млн гривень. З них 438,8 млн грн ‒ виділені рішенням Уряду у 2020 році кошти на придбання шкільних автобусів, у тому числі обладнаних місцями для дітей з особливими освітніми потребами.
Такі кошти використовуються на місцевому рівні дуже повільно, найчастіше вже після початку навчального року.
Мінфін наполягає на тому, щоб кошти «працювали» для мешканців громад та забезпечували доступну і якісну освіту її здобувачам. Для цього вони мають бути використані за цільовим призначенням у наступному бюджеті періоді. Існуюча тенденція свідчить про акумулювання коштів державного бюджету у місцевих бюджетах. Залишки коштів за освітньою субвенцією, не використані протягом наступного бюджетного періоду, мають повертатись до державного бюджету і працювати на розвиток економіки України, зокрема на зміцнення людського капіталу завдяки ресурсній підтримці освіти в цілому.
Натомість залишки можуть спрямовуватися насамперед на такі видатки:
- придбання шкільних автобусів для перевезення дітей із закладів загальної середньої освіти, які будуть оптимізовані / обʼєднані / реорганізовані;
- оснащення закладів освіти персональними компʼютерами та мультимедійним обладнанням, засобами навчання та обладнанням для навчальних кабінетів початкової школи;
- придбання підручників і посібників (у тому числі електронних) для закладів освіти;
- оновлення навчальної та матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти;
- здійснення заходів, повʼязаних із забезпеченням пожежної безпеки;
- ремонт і придбання обладнання для їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти;
- підключення закладів освіти до Інтернету, насамперед у сільській місцевості;
- будівництво нових туалетних приміщень і реконструкцію, капітальний та поточний ремонт туалетних приміщень закладів загальної середньої освіти, в яких початкову освіту здобувають не менше 20 осіб, облаштування їх санітарно-гігієнічним обладнанням та розроблення відповідної проектної документації;
у 2021 році на закупівлю засобів індивідуального захисту (захисних масок, одноразових рукавичок, захисних щитків), дезінфекційних засобів, пірометрів (інфрачервоних термометрів) та послуг із дезінфекції приміщень.
www.kmu.gov.ua
Коментарі до матеріалу