Збільшено розміри компенсаційних виплат за відрядження
У 2022 році починають діяти змінені норми відшкодування витрат працівникам, які направляються у відрядження, причому не лише в межах Украни, а й за кордон.
Тобто йдеться про збільшення добових тим працівникам, які направляються в закордонні відрядження. Тож відтепер для направлення працівника, скажімо, до Литви чи Чехії, йому слід надавати аванс для відшкодування добових витрат у вищих розмірах, ніж ті, що діяли до 01.01.2022, а саме: 54 та 70 дол. США за добу перебування у відрядженні замість раніше встановленої суми 34 та 44 дол. США відповідно. Граничні суми витрат для найму житла за кордоном залишилися без змін.
Стосовно компенсаційних виплат працівникам, направленим до населених пунктів у межах нашої країни, то зміни відбулися як щодо розмірів добових, так і «житлових» витрат.
Отже, нині маємо відшкодовувати відрядженому працівникові для здійснення ним поточних витрат такі суми: 300 грн за добу відрядження (було 60 грн) та не більше ніж 900 грн для найму житлового приміщення.
Принагідно нагадаємо: працівникам бюджетної сфери (педпрацівникам, медикам, держслужбовцям, працівникам місцевих рад та їх виконавчих органів тощо), як і раніше, згідно з п. 7 постанови КМУ від 02.02.2011 № 98 «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» (далі –Постанова № 98) треба, зокрема, відшкодовувати витрати на:
- проїзд (включаючи перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад, а також за місцем відрядження;
- оплату вартості проживання в готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях;
- побутові послуги, включені до рахунків на оплату вартості проживання в місцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), але не більш як 10 % сум добових витрат за всі дні проживання;
- бронювання місць у готелях (мотелях) у розмірі не більш як 50 % вартості місця за добу;
- користування постільними речами в поїздах;
- на оформлення закордонних паспортів;
- на оформлення дозволів на в’їзд (віз);
- оплату вартості страхового поліса життя або здоров’я відрядженого працівника або його цивільної відповідальності (у разі використання транспортного засобу) за наявності оригіналу такого поліса з відміткою про сплату страхового платежу, якщо згідно із законами держави, до якої відряджається працівник, або держав, територією яких здійснюється транзитний рух до зазначеної держави, треба здійснити таке страхування;
- обов’язкове страхування та інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження;
- оплату службових телефонних розмов.
Крім того, відшкодуванню підлягають витрати супроводжуючому (не більше ніж одному) особи в разі, якщо вона має інвалідність I групи внаслідок порушення опорно-рухового апарату та зору.
Звісно ж, компенсаційні виплати (крім добових) слід відшкодовувати лише за наявності підтвердних документів в оригіналі.
Звертаємо увагу! Відтепер не можна виплачувати надбавки до затверджених сум добових витрат в іноземній валюті, установлені окремим категоріям працівників згідно з п. 3 Постанови № 98 та додатком 3 до неї. Адже ці норми зараз вилучено з урядового рішення. Це означає, що, наприклад, членам уряду та декому з держслужбовців і дипломатів не належатимуть надбавки в розмірі від 25 % до 50 % до розміру добових іноземної країни перебування.
Бухгалтерським та кадровим службам слід знати, що застосування змінених норм має здійснюватися лише в межах видатків, затверджених у кошторисі установи на відрядження працівників. Тому доцільним буде переглянути плани відряджень, оскільки закладені в кошторисах видатки не враховують наведені вище збільшення.
Також очікуємо відповідних змін до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59.
Постанова КМУ від від 23.12.2021 № 1355 набула чинності з 01.01.2022 («Урядовий кур’єр» від 24.12.2021 № 248).
Коментарі до матеріалу