Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ПКУ передбачено розстрочення (відстрочення) податкового боргу платника податків

23.02.2022

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що контролюючі органи, визначені п. п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), вправі приймати рішення про відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов'язань та/або податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), а також списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством. Норми встановлено п. п. 19 екз. 1.1.24 п. 19 прим. 1.1 ст. 19 екз. 1 та п. п. 20.1.29 п. 20.1 ст. 20 ПКУ.

Контролюючими органами є – податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) – щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених п. п. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 ПКУ), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, або його територіальні органи (п. п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ).

Підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання їм достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, що свідчить про можливість погашення грошових коштів. та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом або збутом такого платника податків (п. 100.4 ст. 100 ПКУ).

Підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання їм доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що спричинили загрозу виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічне обґрунтування зобов'язань, або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом або збутом такого платника податків (п. 100.5 ст. 100 ПКУ). Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання (п. 100.2 ст. 100 ПКУ).

Відповідно до п. 1.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України від 10.10.2013 № 574 (далі – Порядок), розстрочка (відстрочка) грошових зобов'язань (податкового) боргу якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення контролюючого органу та укладено договір про розстрочення (відстрочення). Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстрочці), здійснюється за даними інформаційної системи, що проводиться контролюючими органами. Строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків достроку такого податкового боргу (абзац другий п. 1.9 Порядку).

Отже, контролюючі органи мають право надавати відстрочення та розстрочення податкового боргу на підставі заяви платника податків, прийнятої контролюючим органом відповідного рішення та укладеного договору про розстрочення (відстрочення) податкового боргу.

https://dp.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.02.2026
Зміни в законодавстві з 16 по 20 лютого 2026 року
Уряд запровадив оцінку результативності інвестиційних проєктів Кабінет Міністрів України затвердив нові правила, за якими оцінюватимуть результативність публічних інвестиційних проєктів після їх завершення. Уряд оновив правила закупівлі вживаних транспортних засобів для військових частин Уряд пос...
09.04.2026
Унормовано порядок розрахунку та виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю
1 квітня 2026 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, розроблену Мінсоцполітики з метою забезпечення розрахунку квоти працевлаштування людей з інвалідністю, що сприятиме забезпеченню людям з інвалідністю реалізації їх права на працю. Документ затверджує порядок зарахування роботодавцем до...
20.03.2026
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (16.03.2026 - 20.03.2026)
Бюджет. Бухгалтерський огляд Роз’яснення НАДС: граничний вік перебування на держслужбі тимчасово збільшено до 70 років Національне агентство України з питань державної служби надало роз’яснення щодо підвищення граничного віку перебування на державній службі у зв’язку з набранням ...
Нове
16.04.2026
Прозорро.Продажі запустили довідник для громад з управління комунальним майном
Прозорро.Продажі презентували комплексний довідник для органів місцевого самоврядування (ОМС). Це практичний інструмент для проведення електронних торгів з реалізації комунального майна і земельних ділянок. У довіднику містяться відповіді на поширені запитання, корисні інструкції, поради та практич...
16.04.2026
Президент підписав законопроєкт про скасування комуналки за зруйноване житло
Українці, чиї домівки були зруйновані через війну або залишилися на ТОТ, більше не отримуватимуть рахунки за комунальні послуги, якими неможливо користуватися. Президент України підписав законопроєкт № 13155, який раніше ухвалив парламент. Документ запроваджує чіткий і прозорий механізм, де офіційн...
15.04.2026
Після скасування воєнного стану військовий збір 5% діятиме ще три роки: підписано закон
7 квітня Верховна Рада прийняла в цілому Закон № 4835-IX,  який стосується змін у справлянні військового збору (законопроєкт № 15110).  Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. У змінах уточнюється строк дії військового збору після завершення воєнного стану. ...