Чи знаєте ви, що учасник освітнього та наукового процесу може стати викривачем корупції? Кожне повідомлення про порушення допомагає робити освітній процес прозорим, а освітнє середовище - доброчесним.
Розглянемо детальніше, хто може бути викривачем у сфері освіти та науки
Така поведінка може підпадати під ознаки корупційного правопорушення
Наукові співробітники, викладачі та інші працівники закладів освіти та науки можуть повідомляти про факти вимагання та отримання неправомірної вигоди, привласнення, розтрату або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, нецільове використання бюджетних коштів та порушення у сфері державних закупівель, конфлікту інтересів, а також про порушення академічної доброчесності у відповідних закладах.
Уповноважена особа закладу вищої освіти повідомляє, що під час перевірки документів виявив, що представник адміністрації підписує акти приймання-передачі технічного обладнання, яке фактично не постачалося, однак було профінансоване коштом бюджету.
Такі дії можуть бути кваліфіковані як корупційне правопорушення.
Науковиця повідомляє про використання її авторської статті керівником кафедри в його публікації без її згоди, належного цитування чи посилань на першоджерело.
Плагіат є проявом академічної недоброчесності. Відповідальність за порушення правил етичної поведінки передбачена ЗУ “Про запобігання корупції”.
Батьки здобувачів освіти у разі повідомлення про факти корупції не є викривачами, оскільки не є учасниками освітнього процесу. Повідомити про факти корупції у закладі дошкільної, загальної середньої чи вищої освіти вони можуть як заявники.
Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК