Захист прав військових: безоплатна правнича допомога
Усі військовослужбовці (-виці) можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу, що включає такі види правничих послуг:
- надання правової інформації;
- надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації.
За потреби надається допомога з отриманням статусу учасника бойових дій (УБД).
Ветерани війни мають право також на безоплатну вторинну правничу допомогу: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Заходи
Серед заходів, які система надання БПД проводить для підтримки військовослужбовців — забезпечення роботи консультаційних пунктів доступу до безоплатної правничої допомоги у різних установах та інформування військовослужбовців та членів їхніх сімей про їхні права, зокрема у цифровому середовищі: соціальних мережах, інтернет-медіа тощо.
Консультаційні пункти
З метою наближення правничих послуг система надання БПД забезпечує роботу консультаційних пунктів доступу до безоплатної правничої допомоги, зокрема в приміщеннях військових частин, комісаріатів, госпіталів, ветеранських просторів, громадських та благодійних організацій, які опікуються захистом прав та інтересів зазначеної категорії осіб, та інших установ.
Під час роботи таких пунктів доступу військовослужбовці можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу.
Так, наприклад, такі пункти доступу функціонують у госпіталях у Закарпатській, Львівській, Кіровоградській, Житомирській, Вінницькій, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернігівській та Черкаській областях.
Також військовослужбовці можуть звернутися за БПД під час роботи консультаційних пунктів, які функціонують у приміщеннях ЦНАПів, сільських та селищних рад, територіальних громадах та спеціалізованих закладів для підтримки ветеранів тощо.
Приклади
Майданчик підтримки родин військовослужбовців «Зможемо» у Конотопі
Юристи Конотопського бюро правничої допомоги консультують військових та членів їхніх сімей, проводять правопросвітницькі заходи та розважальні, інтелектуальні ігри для дітей військових, зокрема «Важниця правова» та «Що? Де? Коли?».
Правнича допомога у «Прозорому Офісі» Дніпра
Двічі на тиждень юристи системи надання БПД консультують громадян у ЦНАП «Я-Ветеран». Були розроблені технічні та інформаційні картки адміністративних послуг і правничу допомогу було включено до переліку послуг ЦНАП.
Інформаційна платформа для військовослужбовців, ветеранів і членів їхніх сімей, сімей військовополонених та загиблих бійців на Миколаївщині
Працівники системи надання БПД в Миколаївській області долучилися до наповнення платформи. Мета платформи — об’єднати ресурси держави, громадських організацій, бізнесу, банків та міжнародних партнерів, щоб люди могли швидко та отримати необхідну допомогу, яка перебуватиме під повним контролем щодо її якості.
«Ветеранське об’єднання психосоціальної підтримки учасників бойових дій» в Ужгороді
Це спільнота, де кожен військовий та ветеран зможе знайти необхідну допомогу, забезпечення безпечного простору, обмінюватися досвідом, отримувати корисну інформацію та відчувати себе комфортно. Отримати допомогу можуть їхні родини, а також сім’ї загиблих, зниклих безвісти та військовополонених.
На базі Хабу створено консультаційний пункт доступу до безоплатної правничої допомоги, в якому юристи Ужгородського бюро правничої допомоги щомісячно консультують відвідувачів ветеранського простору.
Правнича допомога у Ветеранських центрах "Ветеран PRO" у Броварах та Борисполі
Двічі на місяць юристи системи надання БПД забезпечують роботу консультаційного пункту доступу до безоплатної правничої допомоги у приміщеннях Ветеранських центрів. Вони здійснюють супровід військовослужбовців, ветеранів війни та членів їхніх сімей, зокрема розв’язують питання щодо врегулювання досудових спорів, надають правові консультації, складають документи правового характеру, щоб допомоги як мобілізованим, так і демобілізованим військовослужбовцям, членам сімей загиблих Захисників та Захисниць, членам родин полонених військових ЗСУ, особам, що знаходяться в пошуку безвісти зниклого Захисника чи Захисниці.
Правнича допомога ветеранам на базі реабілітаційного відділення багатопрофільної лікарні
Військовослужбовці з пораненнями та ветерани війни, які лікуються в реабілітаційному відділенні багатопрофільної лікарні Звенигорода отримують правничу допомогу від юристів Звенигородського бюро правничої допомоги. Ця ініціатива була реалізована завдяки співпраці Звенигородської міської ради, відділу ветеранської політики, ГО «Сила Звенигородщини» та Звенигородського бюро правничої допомоги. Вона має на меті допомагати
військовим вирішувати проблеми із затримками виплат, соціальними гарантіями та іншими правовими питаннями.
Співпраця з громадською організацією «Об’єднання захисників України та їх родин» на Хмельниччині
Шепетівський відділ надання безоплатної правничої допомоги співпрацює з ГО «Об’єднання захисників України та їх родин», яка надає підтримку Захисникам та Захисницям України, їхнім родинам через просвітницьку, правозахисну, соціально-економічну та благодійну діяльність, сприяє правовому захисту Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, надає підтримку батькам, дружинам та дітям членів родин на війні, захищає інтереси жінок-військовослужбовиць, створює території жінок, які втратили на війні чоловіків. У межах цієї співпраці проводяться спільні правопросвітницькі заходи та перенаправлення клієнтів до бюро правничої допомоги.
Юристи системи надання БПД долучаються до впровадження ветеранської політики в Коростенській громаді на Житомирщині
Вони співпрацюють з відділом з питань ветеранської політики Коростенської міської ради, який опікується проблемами учасників бойових дій, ветеранів війни, родин загиблих Захисників та Захисниць України. У межах цієї співпраці юристи надають безоплатні правничі послуги через механізми перенаправлення.
Безоплатна правова допомога під час медичної реабілітації військовослужбовців на Чернігівщині
Юристи системи надання БПД щотижня відвідують реабілітаційний центр для військовослужбовців, де оздоровлюються українські воїни, які перебували на передових позиціях оборони. Їхній план оздоровлення складається з трьох блоків: психологічного, реабілітаційного та соціально-правового — його допомагає забезпечувати Чернігівський відділ надання БПД.
Правопросвітницькі заходи, які проводила система надання БПД на підтримку військових
З метою підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей, система надання БПД постійно проводить інформаційно-правопросвітницьку роботу: публікує юридичні консультації, інформацію про право на БПД, успішні приклади надання БПД військовослужбовцям.
Так, на сторінках системи БПД у соціальних мережах у 2024 році було опубліковано 62 дописи, що стосуються прав військовослужбовців чи членів їхніх сімей. У медіа вийшло 130 тематичних матеріалів. Також матеріали розміщувалися на офіційному веб-сайті системи БПД, на сайтах партнерів.
Крім того, у 2024 році було створено та поширено:
- Збірку для військовослужбовців і членів їх сімей: рапорти, заяви, поради;
- Брошури для військовослужбовців, розроблені спільно з ГО «Принцип»;
- Збірку успішних справ надання правничої допомоги військовослужбовцям, членам сімей загиблих, зниклих безвісти та полонених.
https://www.kmu.gov.ua
Коментарі до матеріалу