Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Зарахування часу перебування в полоні до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку

14.02.2025

До фахівця Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області звернувся Володимир (ім’я змінене) з Херсонщини з проханням роз’яснити, чи зараховується час до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, тобто перебував у полоні.

Чоловік розповів, що через активні бойові дії був змушений переїхати та працевлаштуватися в одному з населених міст Світловодської громади на Кіровоградщині. Наприкінці 2023 року взяв щорічну основну відпустку на 14 календарних днів і поїхав у місто, де раніше проживав на Херсонщині, щоб спробувати перевезти стареньку матір. Це місто знаходиться на тимчасово окупованій території України. Там  чоловік потрапив у полоні і був позбавлений особистої свободи  на 13 місяців. Після визволення з полону Володимир пройшов медичну та реабілітаційну допомогу, повернувся на Кіровоградщину, де працював.

Під час спілкування з Володимиром інспектор з’ясувала, що він був позбавлений особистої свободи на 5 день перебування у щорічній відпустці. Роботодавець відмовляє йому в продовженні відпустки після надання документів виданих чоловіку, які підтверджують факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Також, Володимиру було відмовлено в зарахуванні часу до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи.

Фахівець Управління пояснила керівнику підприємства та Володимиру, що гарантії соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей», пункт 6-1 статті 9 та пункт 5 статті 11 Закону України «Про відпустки» та стаття  119-1 Кодексу законів про працю України.

Так, статтею 11 Закону №2010-IX та статтею 119-1 КЗпП передбачено, що за особою, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зберігається місце роботи (посада) протягом усього періоду позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (пост ізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6-1 статті 9 Закону України «Про відпустки» передбачено, що до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час, коли працівник, стосовно якого згідно із Законом №2010-IX встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, фактично не працював у зв’язку з позбавленням особистої свободи, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата.

Пунктом 5 статті 11 Закону України «Про відпустки» передбачено, що щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі встановлення згідно із Законом № 2010-IX факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Отже, щорічна відпустка Володимиру повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі встановлення згідно із Законом № 2010-IX факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. А весь період позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України повинен бути зарахований до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Після проведених превентивних заходів, Володимир повідомив інспектора, що написав заяву на продовження щорічної основної відпустки та йому зараховували час до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Додатково: Дія статті 11 Закону №2010-IX не поширюється на осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, з числа військовослужбовців.

https://dp.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   10 відповідей НАДС щодо нової класифікації посад державної служби Постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці держ...
21.04.2025
Мінімальні зарплати у країнах ЄС: дані на 2025 рік
Євростат оприлюднив перші дані за 2025 рік щодо мінімальних зарплат. Так, з 1 січня 2025 року національна мінімальна заробітна плата встановлена у 22 з 27 країн Європейського Союзу. Винятками залишаються Данія, Італія, Австрія, Фінляндія та Швеція. У 10 країнах мінімальна зарплата менша за €1 ...
17.06.2025
Внесено зміни до граничних сум витрат на придбання автомобілів, меблів та іншого обладнання
Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови від 04.04.2001 р. № 332 «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державн...
Нове
11.07.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (07.07.2025 - 11.07.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Новий формат навчання для українських дітей за кордоном: як зареєструватися Українознавчий компонент – це скорочена програма для дітей, які тимчасово живуть за кордоном. Порядок формування страхувальниками-роботодавцями коригуючих заяв-розрахунків Відпо...
11.07.2025
Вихід на пенсію за віком у 2025 році: необхідний страховий стаж
Згідно із законодавством, вік виходу на пенсію визначає набутий людиною страховий стаж. Це може бути 60, 63 або 65 років. Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення людиною відповідного віку. Так, відповідно до статті 26 Закону Україн...
11.07.2025
Лист ПФУ: Щодо врахування лікарняних до виплат заброньованих працівників
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ   ЛИСТ   від 27.06.2025 р. № 2800-060202-8/42767   (Витяг)   Пенсійний фонд України, розглянувши ваше звернення [...], повідомляє.     Статтею 20 розділу V Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на з...