Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Зарахування часу перебування в полоні до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку

14.02.2025

До фахівця Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області звернувся Володимир (ім’я змінене) з Херсонщини з проханням роз’яснити, чи зараховується час до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, тобто перебував у полоні.

Чоловік розповів, що через активні бойові дії був змушений переїхати та працевлаштуватися в одному з населених міст Світловодської громади на Кіровоградщині. Наприкінці 2023 року взяв щорічну основну відпустку на 14 календарних днів і поїхав у місто, де раніше проживав на Херсонщині, щоб спробувати перевезти стареньку матір. Це місто знаходиться на тимчасово окупованій території України. Там  чоловік потрапив у полоні і був позбавлений особистої свободи  на 13 місяців. Після визволення з полону Володимир пройшов медичну та реабілітаційну допомогу, повернувся на Кіровоградщину, де працював.

Під час спілкування з Володимиром інспектор з’ясувала, що він був позбавлений особистої свободи на 5 день перебування у щорічній відпустці. Роботодавець відмовляє йому в продовженні відпустки після надання документів виданих чоловіку, які підтверджують факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Також, Володимиру було відмовлено в зарахуванні часу до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи.

Фахівець Управління пояснила керівнику підприємства та Володимиру, що гарантії соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей», пункт 6-1 статті 9 та пункт 5 статті 11 Закону України «Про відпустки» та стаття  119-1 Кодексу законів про працю України.

Так, статтею 11 Закону №2010-IX та статтею 119-1 КЗпП передбачено, що за особою, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зберігається місце роботи (посада) протягом усього періоду позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (пост ізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6-1 статті 9 Закону України «Про відпустки» передбачено, що до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується час, коли працівник, стосовно якого згідно із Законом №2010-IX встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, фактично не працював у зв’язку з позбавленням особистої свободи, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата.

Пунктом 5 статті 11 Закону України «Про відпустки» передбачено, що щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі встановлення згідно із Законом № 2010-IX факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Отже, щорічна відпустка Володимиру повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі встановлення згідно із Законом № 2010-IX факту позбавлення працівника особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. А весь період позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців з дня звільнення, у разі проходження такою особою заходів з медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування, інших відновлювальних (постізоляційних, реінтеграційних) заходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України повинен бути зарахований до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Після проведених превентивних заходів, Володимир повідомив інспектора, що написав заяву на продовження щорічної основної відпустки та йому зараховували час до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, коли він був позбавлений особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Додатково: Дія статті 11 Закону №2010-IX не поширюється на осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, з числа військовослужбовців.

https://dp.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.03.2025
Щодо обов'язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників
Влаштувалася нещодавно на роботу і хочу, щоб моя трудова книжка зберігалася у роботодавця, написала про це заяву. Однак роботодавець відповів, що трудова книжка має зберігатися у працівника, бо його може бути оштрафовано за порушення правил зберігання трудових книжок. Чи може роботодавець на підстав...
12.03.2025
Лист Мінекономіки: Щодо розрахунку середньої заробітної плати
Лист Мінекономіки від 07.03.2025 № 2704-25/20968-01 щодо розрахунку середньої заробітної плати
08.04.2025
Лист ПФУ: Щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ   ЛИСТ від 28.03.2025 р. № 2800-030401-8/20889   (Витяг)   Розглянувши [...] запит [...] щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за суміс...
Нове
29.05.2025
На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано можливість подати повідомлення про неотримання виплат від рф
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працез...
29.05.2025
Чи оподатковуються аліменти військовим збором?
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі нагадує, що згідно з вимогами Податкового кодексу України (далі – ПКУ), військовим збором обкладаються доходи, визначені в ст.  163 ПКУ. Це, зокрема, загальний місячний або річний оподатковуваний до...
29.05.2025
Мінфін оновлює Порядок відкриття та закриття рахунків у Казначействі
Наказом Міністерства фінансів України № 240 від 07 травня 2025 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 21 травня 2025 року за № 783/44189, внесено низку змін до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України. Нововведення: Уточне...