Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

В Україні особи з інвалідністю мають право на працевлаштування та захист від дискримінації

09.03.2023 15 0 0

Законодавство України встановлює квоту на працевлаштування осіб з інвалідністю для підприємств, установ, організацій, у тому числі фізичних осіб, які використовують найману працю, відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю”  установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця..

Також особам з інвалідністю, які працюють, надаються певні пільги та підтримка. Зокрема, працівникам з інвалідністю надається право на додаткові відпустки, а також на денну скорочену робочу норму. Відповідно до статі 6 та 25 Закону України «Про відпустки» особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи – 26 календарних днів, а також відпустка без збереження заробітної плати, особам з інвалідністю I та II груп – тривалістю до 60 календарних днів щорічно надається в обов’язковому порядку.

Крім того, відповідно до частини третьої статті 17 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю.

Однак, законодавство не забороняє звільняти з роботи працівників з інвалідністю з причин не пов`язаних з інвалідністю – прогул, порушення трудової дисципліни тощо. Але  відповідно до пункту сьомого частини другої  статті 42 КЗпП України працівники, які отримали на підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання, мають переважне право на залишення на роботі при скороченні штату або чисельності працівників, якщо за кваліфікацією та продуктивністю праці вони не поступаються іншим працівникам.

У разі порушення прав осіб з інвалідністю на робочому місці, вони мають право звернутися до органів влади чи правозахисних організацій для захисту своїх прав.

https://pl.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу