Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Спеціалізовані послуги з психічного здоров'я на рівні громади: Розвиток мережі центрів психічного здоров'я

17.07.2025

У Києві відбувся захід, присвячений розвитку сучасної системи психічного здоров'я в Україні в контексті формування національної мережі Центрів ментального здоров'я із мультидисциплінарними командами,  а також презентації оновленої навчальної програми «Спеціалізовані послуги з психічного здоров'я на рівні громади: права людини, відновлення, ефективні моделі підтримки».

«Міністерство охорони здоров’я системно розвиває мережу Центрів психічного здоровʼя, щоб допомога стала доступною там, де її найбільше потребують: де люди живуть і працюють — без стигми та барʼєрів, по всій країні. Вже понад 55 тисяч українців отримали підтримку у таких Центрах з початку року.  Наразі 128 медичних закладів по всій країні, які відкрили у своїй структурі Центри ментального здоров’я, фінансуються за контрактами з НСЗУ. Найбільше — в Харківській, Дніпропетровській, Києві, а також у Львівській, Полтавській і Тернопільській областях. Ми не лише відкриваємо нові заклади, а й готуємо фахівців та запускаємо навчальні програми разом із партнерами. Спільна Декларація з ВООЗ та міжнародними організаціями — це черговий крок до якісних і доступних послуг із психічного здоров’я для кожного», — зазначив заступник Міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Подія стала майданчиком для обговорення актуальних викликів та перспектив у сфері психічного здоров’я в Україні, об’єднавши представників органів державної влади, міжнародних організацій і партнерів, професійних асоціацій, пацієнтських організацій, а також керівників і фахівців закладів охорони здоров’я, які надають психосоціальну та психіатричну допомогу на базі центрів психічного здоров’я.

Центри ментального  здоров’я забезпечують спеціалізовану, якісну, а головне доступну психіатричну й психологічну допомогу в умовах кластерних і надкластерних закладів охорони здоров’я. Особлива увага — на підтримці дітей, ветеранів та внутрішньо переміщених осіб.

Нині по всій Україні функціонує 190 Центрів ментального здоров'я у медзакладах та університетських лікарнях. Нагадаємо: з 1 січня 2025 року запроваджено новий пакет медпослуг «Психосоціальна і психіатрична допомога дорослим та дітям, що надається в Центрах ментального (психічного) здоровʼя та мобільними мультидисциплінарними командами». Вже 128 медзакладів мають контракт з НСЗУ за цим пакетом, зокрема: 15  – у Харківській, 12  – у Дніпропетровській, 9 –  Києві, по 8 – у Львівській, Полтавській і Тернопільській областях. Впродовж останніх 5 місяців Центри надали близько 70 000 послуг. Серед найпоширеніших звернень: розлади, що впливають на сприйняття реальності, змішані тривожно-депресивні розлади, розлади аутичного спектра у дітей, ПТСР, нервозність.

Важливою частиною заходу стало підписання Декларації про співпрацю у сфері навчання та розвитку Центрів психічного здоров'я  між Міністерством охорони здоров'я України та Всесвітньою організацією охорони здоров'я. До підписання також долучилися:

  • Асоціація психіатрів України
  • Project Hope
  • Представництво Міжнародного медичного корпусу в Україні (International Medical Corps)
  • Україно-швейцарський проєкт міжнародної технічної допомоги «Психічне здоровʼя для України — MH4U
  • UNHCR  (United Nations High Commissioner for Refugees)
  • Представництво «Право на здоровʼя» в Україні» (HealthRight International
  • ЮНІСЕФ
  • UNOPS (United Nations Office for Project Services)

Декларація залишається відкритою до підписання іншими зацікавленими організаціями, які поділяють спільне бачення розвитку системи психічного здоров’я, орієнтованої на міжсекторальну взаємодію та дотримання прав людини.

Мета партнерства – об’єднання зусиль задля розвитку системи психічного здоров’я, заснованої на сучасних підходах, найкращих міжнародних практиках і принципах поваги до людської гідності. Декларація є свідченням спільного вектору та готовності до взаємопідтримки в питаннях  розбудови спроможної мережі центрів психічного здоров’я та мультидисциплінарних команд, які надають спеціалізовану допомогу в громадах, включно з амбулаторними послугами.

Серед ключових напрямів – впровадження інноваційних програм підготовки та професійного розвитку фахівців, розвиток міждисциплінарної командної взаємодії на рівні громад, інтеграція доказових психосоціальних інтервенцій у спеціалізовані послуги з психічного здоров'я, підтримка лідерства та професійних спільнот, а також залучення експертів із власним досвідом психічних розладів до розробки, надання та оцінювання таких послуг. Важливою складовою також є підвищення обізнаності суспільства про психічне здоров’я та доступну підтримку в громадах. Йдеться про створення умов, за яких кожна людина зможе отримати своєчасну допомогу, зберегти гідність і реалізувати свій потенціал.

Під час першої панельної дискусії учасники обговорили виклики та тенденції розвитку послуг з психічного здоров’я, а також роль навчальної програми «Спеціалізовані послуги з психічного здоров’я на рівні г

ромади: права людини, відновлення, ефективні моделі підтримки». Ця програма – результат синергії практичного досвіду мультидисциплінарних команд, що працюють у громадах, зокрема на базі Центрів психічного здоров’я, а також наукових напрацювань ВООЗ, міжнародних рамкових документів і кращих світових практик у сфері охорони психічного здоров’я та захисту прав людини. Програма пройшла оцінювання та доопрацювання на основі досвіду 229 фахівців з 49 мультидисциплінарних команд, що проходили навчання з вересня 2024 по квітень 2025 року.

Навчання розроблено для підготовки фахівців мобільних мультидисциплінарних команд, Центрів психічного здоров'я та інших служб на рівні громади для побудови якісної, людиноорієнтованої системи психіатричної та психосоціальної допомоги — з акцентом на дотриманні прав людини, принципах відновлення та ефективній міждисциплінарній взаємодії.

У межах зустрічі також відбулися: практичний воркшоп для керівників Центрів психічного здоров’я, фахівців, які надають допомогу в громадах, і партнерських організацій, а також практичний семінар «Як відкрити Центр психічного здоров’я» для керівників закладів охорони здоров’я.

Захід організовано Міністерством охорони здоров'я України спільно з Представництвом Всесвітньої організації охорони здоров'я в України та міжнародними партнерами.

Довідково

Необхідну інформацію про найближчий Центр ментального здоров'я можна можна отримати, зателефонувавши за номером 1677 або скориставшись Електронною картою місць надання послуг за програмою медичних гарантій від НСЗУ.

Для цього у списку «Пакет послуг» необхідно обрати «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров'я та мобільними мультидисциплінарними командами».

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
18.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   10 відповідей НАДС щодо нової класифікації посад державної служби Постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці держ...
21.04.2025
Мінімальні зарплати у країнах ЄС: дані на 2025 рік
Євростат оприлюднив перші дані за 2025 рік щодо мінімальних зарплат. Так, з 1 січня 2025 року національна мінімальна заробітна плата встановлена у 22 з 27 країн Європейського Союзу. Винятками залишаються Данія, Італія, Австрія, Фінляндія та Швеція. У 10 країнах мінімальна зарплата менша за €1 ...
17.06.2025
Внесено зміни до граничних сум витрат на придбання автомобілів, меблів та іншого обладнання
Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови від 04.04.2001 р. № 332 «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державн...
Нове
17.07.2025
Порядок виправлення самостійно виявлених помилок у податковій декларації з транспортного податку після граничного терміну її подання
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує. Згідно з п.п. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники транспортного податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж ...
17.07.2025
Чи може бабуся отримати оплачуваний лікарняний для догляду за дитиною, якщо працює разом з її матір’ю?
Таке запитання надійшло під час телефонної консультації. Інспектор праці роз’яснила, що, відповідно до пункту 3.1 інструкції № 455 «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність», лікар видає листок непрацездатності для догляду з хворою дитиною одному з п...
17.07.2025
Середня тривалість пошуку працівника через Службу зайнятості складає 15 днів
За перше півріччя 2025 року Державна служба зайнятості укомплектувала 112 тисяч вакансій. В середньому Служба знаходила працівника за 15 днів після подання роботодавцем інформації про роботу. Загалом у перші 6 місяців року Служба зайнятості пропонувала 231 тисячу вакансій від 71 тисячі роботодавців...