Держава системно трансформує політику щодо працевлаштування людей з інвалідністю. Ключова мета — створити умови, в яких кожна людина, яка хоче і може працювати, отримає таку можливість.
Про це заявила Міністр соціальної політики України Оксана Жолнович в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
«Наш пріоритет — не формальні звіти, а реальні зміни: забезпечити людям з інвалідністю не лише право на роботу, а й можливості та підтримку для працевлаштування», — наголосила Міністр.
За статистикою, в Україні з близько 3 мільйонів людей з інвалідністю працевлаштовані лише 420 тисяч. Це трохи більше ніж 16%, тоді як у країнах ЄС цей показник перевищує 50%. Така ситуація вимагає комплексних змін — як у нормативній базі, так і у ставленні суспільства та роботодавців.
Уже з 1 січня 2026 року набуде чинності новий закон № 4219-IX, який:
Окрема увага — заміна адміністративних штрафів на цільовий внесок. Роботодавець матиме вибір: або працевлаштовувати людей з інвалідністю, або сплачувати зменшений внесок до спецфонду, з якого фінансуватимуться програми підтримки працевлаштування.
«Цей механізм не каральний, а мотиваційний. Ми спростили оплату і зробили її прозорою — щоб роботодавець розумів, на що йдуть кошти», — пояснила Оксана Жолнович.
Також законом передбачені:
За словами Оксани Жолнович, вся ця система базується на індивідуальному підході — від реального оцінювання функціонування людини до підбору потрібних послуг.
«Людина з інвалідністю — повноправний учасник суспільства. Ми змінюємо підходи, щоб кожен мав можливість реалізувати себе й отримати гідну підтримку», — резюмувала Міністр.
https://www.kmu.gov.ua