Порядок проведення індексації бюджетними установами в серпні 2021 року
Як вплинуло на проведення індексації підвищення посадових окладів?
Відповідно до постанови КМУ від 28.07.21 р. № 783 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» (далі – Постанова № 783, набула чинності з 03.08.21 р.), підвищено посадові оклади керівних працівників і спеціалістів, а також службовців органів місцевого самоврядування (далі – ОМС). Однак оклади підвищилися не для всіх працівників – для деяких категорій вони залишилися без змін.
У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) значення індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 % (п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078). Обчислення ІСЦ для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, що настає за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Водночас сума індексації в місяці підвищення грошових доходів не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася в місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації в цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Проаналізуємо підвищення посадових окладів на прикладах.
Приклад 1
Посадовий оклад спеціаліста апарату районної ради збільшився з 4 250 до 4 540 грн, або на 290 грн.
Сума можливої індексації в серпні 2021 року становила б 185,56 грн (2 379 грн х 7,8 : 100) від останнього «базового» червня 2020 року. Як бачимо, сума підвищення посадового окладу більша, ніж сума індексації. У такому разі сума індексації не нараховується.
Приклад 2
Посадовий оклад спеціаліста апарату міської ради підвищено з 4 500 до 4 670 грн. Тобто, на відміну від попередньої ситуації, – лише на 170 грн.
У такому разі сума підвищення посадового окладу не перевищує можливої суми індексації (185,56 грн). А це означає, що треба розрахувати різницю між сумою індексації і розміром підвищення окладу:
185,56 грн – 170,00 грн = 15,56 грн.
Отже, працівники цієї категорії, крім підвищення посадового окладу, мають отримувати ще й часточку індексації. До чергового підвищення посадових окладів до цієї суми індексації додається сума індексації, яка виникає внаслідок перевищення величини ІСЦ порогу індексації.
І в першому, і в другому прикладах відбулася зміна «базового» місяця.
Звертаємо увагу, що приклади наведено з умовою, що працівник отримує лише посадовий оклад.
Отже, робимо висновок: для керівних працівників і спеціалістів, а також службовців ОМС, в яких відбулося підвищення посадових окладів згiдно з Постановою № 783, серпень 2021 року вважається «базовим» місяцем для проведення подальшої індексації. Обчислення ІСЦ розпочинається з вересня 2021 року.
У разі підвищення тарифної ставки (посадового окладу) у місяці такого підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
Коментарі до матеріалу