Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Відрахування до держбюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями

09.11.2021 47 0 0

ДПС України надало роз’яснення у зв’язку з набуттям чинності постанови КМУ від 14.07.2021 № 718 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями» (далі – Постанова № 718).

Нормою п. 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 р. № 138 (далі – Порядок № 138), було встановлено, що частина чистого прибутку (доходу) (далі – ЧЧП), що відраховується вказаними підприємствами до держбюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого як підсумок суми чистого фінрезультату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, що підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, починаючи з 01.01.2020 у розмірі 80 %. При цьому до вказаного підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених унаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління за результатами фінансово-господарської діяльності.

Змінами, унесеними Постановою № 718 до абзацу першого п. 1 Порядку № 138 (набули чинності з 20.07.2021 та діють до 31.12.2024), передбачено зменшення з 80 % до 50 % базового нормативу відрахування ЧЧП до держбюджету для державних лісогосподарських, лісозахисних, інших підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, за умови спрямування ними 30 % чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Крім того, використання 30 % чистого прибутку (доходу) підлягає щорічному державному фінансовому аудиту.

Згідно з абзацами п’ятим та шостим п. 46.2 ПК Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 4 (далі – Розрахунок) (ідентифікатор форми 30108208), складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом із фінзвітністю у строки, передбачені ст. 49 ПК. Проте для державних унітарних підприємств та їх об’єднань, які є платниками ЧЧП, податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік.

Отже, державні лісогосподарські, лісозахисні, інші підприємства, які належать до сфери управління Держагентства лісових ресурсів, можуть відраховувати ЧЧП у розмірі 50 %, починаючи з підсумків фінансово-господарської діяльності за III квартал 2021 року, якщо спрямують 30 % чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, потрібних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Для забезпечення декларування ЧЧП вищезазначеними платниками, які за III квартал 2021 року застосовують норматив відрахування 50 %, Розрахунок за підсумками трьох кварталів 2021 року рекомендуємо заповнити так:

  • у рядках 01 та 06 зазначити обсяг чистого прибутку (доходу) за три квартали 2021 року;
  • рядку 10 – базовий норматив відрахування 50 %;
  • рядках 11 та 13 обчислити показники з урахуванням цього базового нормативу;
  • рядку 12 відобразити суму ЧЧП, задекларовану в рядку 11 Розрахунку за підсумками півріччя 2021 року (обчислювалася за нормативом 80 %);
  • рядку 18 – суму збільшення податкового зобов’язання, що визначається як різниця між сумою ЧЧП за півріччя 2021 року, розрахованою за нормативом 80 %, та сумою, розрахованою за нормативом 50 % за такий самий звітний (податковий) період.

Розрахунок за підсумками 2021 року заповнюється так:

  • у рядках 01 та 06 наводиться обсяг чистого прибутку (доходу) за 2021 рік;
  • рядках 10, 11, 13 – показники з урахуванням базового нормативу відрахування 50 %;
  • рядку 12 – сума ЧЧП, нарахована за попередній звітний період поточного року, що дорівнює сумі показників рядків 11 та 18 Розрахунку за три квартали 2021 року;
  • рядку 18, який заповнюється наростаючим підсумком, – сума збільшення податкового зобов’язання, що обчислюється як різниця між сумою ЧЧП за півріччя 2021 року, розрахованою за нормативом 80 %, та сумою, обчисленою за нормативом 50 % за такий самий звітний (податковий) період. Водночас разом із Розрахунком треба подати доповнення та пояснення, складені у довільній формі, щодо обчислення суми ЧЧП, а також інформацію про спрямування такими платниками 30 % чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, потрібних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів. Про це зазначається у полі «Наявність доповнення» Розрахунку. Відповідно до п. 46.4 ПК платник податків, який подає звітність в електронній формі, подає такі доповнення також в електронній формі.

Також звертаємо увагу, що в разі недотримання платником умов оновленого Порядку № 138 щодо спрямування 30 % чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на вказані цілі, для обчислення ЧЧП, що відраховується до бюджету, застосовується базова ставка в розмірі 80 %.

www.dp.tax.gov.ua

Коментарі до матеріалу