Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Громади визначили законодавчі пріоритети для ефективного функціонування місцевого самоврядування

29.08.2024 7 0 0

Належна законодавча підтримка з боку держави діяльності органів місцевого самоврядування є однією з головних умов ефективного розвитку громад та відновлення тих українських територій, які постраждали від російської агресії.

Розуміючи цю важливість, громадська організація «ДЕСПРО» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» продовжує двічі на рік, напередодні початку чергової сесії роботи Парламенту, досліджувати думку представників ОМС та місцевих органів виконавчої влади щодо законодавчих ініціатив, прийняття яких сприятиме ефективному функціонуванню місцевого самоврядування.

27 серпня в Києві презентували результати дослідження, яке було проведене протягом серпня цього року за участі 284 представників ОМС 196 громад з усіх областей України. Дослідження включало себе як кількісний (опитування), так і якісний (фокус-групи, глибинні інтерв’ю) компоненти і було проведене Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення громадської організації «ДЕСПРО» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та у партнерстві з Конгресом місцевих та регіональних влад при Президентові України.
Комплекс заходів в рамках цієї співпраці має на меті в першу чергу підтримку законодавчої рамки децентралізації та присутності на порядку денному Верховної Ради законів, які стосуються реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

З 2022 року до сьогодні в рамках досліджень громади в цілому визначили пріоритетними 36 законопроєктів і концептів. З них потрапили до порядку денного 21 законопроєкт. 8 законопроєктів ухвалені Верховною Радою в цілому. Ще 3 законопроекти ухвалені в першому читанні.

Антон Грушецький, виконавчий директор Київського Міжнародного Інституту Соціології (КМІС) презентував дослідження і зокрема звернув увагу на наступне:

«Щоб децентралізація була успішною на всіх рівнях, ми повинні чути кожну сторону, розуміти проблеми і працювати з ними. Дане дослідження є допоміжним інструментом для цього.

Зокреса, дослідження показало, що 58% респондентів стикаються з проблемою недостатньої спроможності органів місцевого самоврядування при здійсненні власних та делегованих повноважень. І це  демонструє, що є певні лакуни і нюанси в цій темі.

Одним з найбільш пріоритетних законопроектів, на думку представників місцевого самоврядування, є внесення змін щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування. Далі йде надання додаткових повноважень в частини місцевих податків і зборів, а також внесення змін щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління майном. І за цим, до речі, теж можна бачити спробу ОМС розширити собі фінансову базу.

Інші пріоритети – це внесення змін, що стосуються сектора оборони, використання гуманітарної допомоги для відновлення комунальних підприємств, з чим стикаються досить багато громад. Це також зарахування ПДФО, нарахованого на доходи, отримані поза бюджетною сферою. Це оновлення державної регіональної політики в умовах відновлення регіонів. Це розмежування повноважень між органам на різних рівнях. Також це внесення змін до Бюджетного кодексу щодо включення до складу держбюджету фонду ліквідації наслідків агресії і порядку використання коштів. І, до речі, за цим всім бачимо знову багато питань, пов'язаних саме з можливістю і організацією діяльності, особливо фінансової спроможності».

Оксана Гарнець, президент ГО «ДЕСПРО», подякувала учасникам за такий детальний аналіз дослідження і підсумувала:

«Регулярні дослідження думки представників ОМС є важливими для того, щоб формувати правильний законодавчий порядок денний, який є базою для зростання громад. Ми плануємо обговорити всі законопроекти, які відзначило місцеве самоврядування під час Форуму і, авжеж, наприкінці парламентської сесії ми зберемося і проаналізуємо, які з цих зокнодавчих ініціатив потрвпили до порядку денного, були розглянуті та ухвалені, а які залишилися поза увагою законодавчців, і проаналізуємо причини цього».
Оксана Гарнець зазначила, що результати дослідження будуть обговорені на Форумі “Децентралізація 2024. Законодавчий порядок денний" 30 серпня 2024 року за участі представників національних органів законодавчої та виконавчої влади,  органів місцевого самоврядування всіх рівнів, місцевих органів виконавчої влади та експертів громадянського суспільства.

Завантажити презентацію дослідження.

Відеозапис заходу.

https://decentralization.ua

Коментарі до матеріалу